Qualcomm Spectra ISP 2: za rok kamery smartfonów wykryją głębię obrazu

Qualcomm Spectra ISP 2: za rok kamery smartfonów wykryją głębię obrazu

Qualcomm Spectra ISP 2: za rok kamery smartfonów wykryją głębię obrazu
Oskar Ziomek
16.08.2017 12:43

Flagowe modele smartfonów, a z czasem także tańsze telefony, które dostają w spadku ich technologię, przez ostatnie lata zawsze wyróżniały się czymś interesującym. Ten rok należy do prawie bezramkowych wyświetlaczy, podwójne aparaty pojawiają się natomiast już od roku poprzedniego. Można się zatem zastanawiać, czym ciekawym zaskoczą nas producenci w roku 2018 i okazuje się, że mogą to być kamery z wykrywaniem głębi, które będą działać w oparciu o technologię Qualcomma.

Rozwiązanie ma zadebiutować w dwóch wariantach: aktywnym Premium Computer Vision i mniej zaawansowanym, pasywnym Entry-Level Computer Vision, obydwa będą przy tym bazować na dopiero co ulepszonej architekturze Qualcomm Spectra ISP w wersji 2. W lepszym wariancie wykorzystującym trzy sensory, całość ma funkcjonować na podobnej zasadzie jak Microsoft Kinect i rozpoznawać głębię dzięki podczerwieni i badaniu konturów, odległości oraz zniekształceń obrazu składającego się z kropek.

Qualcomm Spectra ISP camera module, 2nd generation

W tym przypadku jednak dużo wyższa będzie rozdzielczość, która pozwoli na wykrywanie zmian w obrazie rzędu dziesiątych części milimetra, co pozwoli rozpoznawać ruchy pojedynczym palcem. Tańsze rozwiązanie bazujące na dwóch czujnikach będzie mogło być natomiast zgrane z matrycą aparatu.

Aktualizacja ISP do wersji drugiej wiąże się także z innymi korzyściami: jeszcze lepszą jakością wykonywanych zdjęć, współpracą z sensorami o wyższej rozdzielczości, ulepszeniami podczas nagrywania filmów, włącznie z elektroniczną stabilizacją oraz uczeniem maszynowym, które wesprze rozpoznawanie twarzy czy tworzenie efektu bokeh. Pojawi się także możliwość skanowania tęczówki nawet przez okulary.

Obraz

Co ciekawe, wymienione powyżej nowości to tylko część tego, co Qualcomm planuje zaprezentować jeszcze w tym roku. Można więc przypuszczać, że rok 2018 będzie obfitować w smartfony z jeszcze bardziej rozbudowanymi zabezpieczeniami na bazie biometrii i coraz lepszymi aparatami.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)