9. raport firmy Symantec na temat zagrożeń bezpieczeństwa

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma Symantec opublikowała dziewiąte wydanie raportu na temat zagrożeń bezpieczeństwa w Internecie, które jest jednym z dokładniejszych na świecie źródeł danych na temat zagrożeń pochodzących z Internetu. Raport obejmujący okres od 1 lipca do 31 grudnia 2005 roku wykazał wzrost liczby zagrożeń, ułatwiających dokonywanie przestępstw w sieci.

Podczas gdy ataki mające miejsce w przeszłości powodowały zniszczenie danych, obecnie mają one za zadanie dyskretne wykradanie danych w celu uzyskania korzyści finansowych bez powodowania zauważalnych szkód, które zaalarmowałyby użytkownika. W poprzednim raporcie o zagrożeniach bezpieczeństwa pochodzących z Internetu firma Symantec ostrzegała przed rosnącą liczbą destrukcyjnych kodów na sprzedaż. Ta tendencja utrzymała się również w drugiej połowie 2005 roku. Udział destrukcyjnego kodu, który może spowodować ujawnienie poufnych informacji, w grupie 50 najczęściej występujących złośliwych zagrożeń wzrósł z 74% do 80% w ostatnim półroczu.

Przestępczość internetowa stanowi obecnie największe zagrożenie dla klientów, dla których technologie cyfrowe są nieodłącznym elementem codziennego życia, oraz dla firm prowadzących działalność w Internecie - powiedział Arthur Wong, wiceprezes centrum Symantec Security Response i działu usług Managed Security Services. Raport ten zawiera szczegółowy obraz przestępczości w Internecie, a także opis sposobów zapobiegania jej, dzięki czemu firma Symantec może zapewnić ochronę szerokiemu gronu swoich klientów na całym świecie.

Raport opisuje również dokładnie coraz wyraźniejszą tendencję do wykorzystywania sieci typu "bot", ukierunkowanych ataków na aplikacje i przeglądarki internetowe oraz modularyzacji destrukcyjnych kodów. Na podstawie tych danych oraz informacji z poprzednich okresów firma Symantec spodziewa się, że zagrożenia związane z przestępczością w Internecie będą coraz bardziej zróżnicowane i zaawansowane, w związku z czym wzrośnie liczba kradzieży informacji poufnych, finansowych i osobistych w celu osiągnięcia korzyści materialnych.

Treść raportu publikujemy w dziale Artykuły.

© dobreprogramy
s