Reinstalacja Windows 10 po roku jednak bez opłat – wyjaśniamy i dopytujemy

Reinstalacja Windows 10 po roku jednak bez opłat – wyjaśniamy i dopytujemy

Reinstalacja Windows 10 po roku jednak bez opłat – wyjaśniamy i dopytujemy
Redakcja
04.06.2015 20:25, aktualizacja: 04.06.2015 20:44

Zbliżająca się premiera Windows 10 budzi wielkie zainteresowanie – to pierwszy system operacyjny Microsoftu, który wielu użytkowników będzie mogło otrzymać przez pewien czas za darmo. W ostatnich dniach pojawiło się wiele nieścisłości związanych z jego licencjonowaniem, w szczególności po tym obiecanym okresie darmowych aktualizacji poprzednich wersji Windows. Musimy przyznać, że i my daliśmy się ponieść emocjom i pewne informacje na ten temat przedstawiliśmy niezbyt rzetelnie. Tymczasem Microsoft zdecydował się wyjaśnić sprawę, rozwiewając raz na zawsze główne wątpliwości, a my w ślad za nim prostujemy swoje poprzednie doniesienia.

Bazą dla jednej z naszych poprzednich publikacji dotyczących Windows 10 była wypowiedź jednego z inżynierów pomocy technicznej Microsoftu, która pojawiła się na oficjalnym forum wsparcia produktów tej firmy. Użytkownik pytający o możliwość wykonania reinstalacji systemu w rok po premierze i uzyskaniu bezpłatnej aktualizacji otrzymał odpowiedź, że takie działanie będzie wymagało zakupienia nowej licencji. Odpowiedź ta wzbudziła ogromne zainteresowanie w Sieci i była szeroko komentowana przez branżowe media.

Być może właśnie ten rozgłos sprawił, że kilka godzin później oryginalna wypowiedź została zamieniona na inną. W nowej wypowiedzi pracownika Microsoftu znajdziemy twierdzenia, że aktualizacja do Windows 10 będzie darmowa i użytkownicy, którzy zdecydują się na nią, będą mogli dokonać ponownej instalacji bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Prawdopodobnie inżynier, który sam pewnie nie do końca zajmuje się tematem licencjonowania, niewłaściwie zrozumiał intencje pytającego i pierwotnie udzielił mylącej odpowiedzi. Niestety tym samym nasza publikacja, niepotwierdzona w innych źródłach, zawierała informacje wprowadzające naszych czytelników w błąd.

Obraz

Jakie jest więc dziś oficjalne stanowisko firmy? Odpowiedzi nie znajdziemy na forum Microsoftu. Wątpliwości postanowił jednak rozwiać Gabriel Aul, który zajmuje się w Microsofcie sprawami związanymi z Windows 10. W swojej wypowiedzi umieszczonej na Twiterze potwierdził, że użytkownicy, którzy skorzystają z bezpłatnej aktualizacji będą mogli dokonać ponownej, czystej instalacji nowego systemu po 29 lipca 2016 roku za darmo. Z jego wypowiedzi wynika, że licencja nie jest przypisana do użytkownika, lecz do konkretnego urządzenia, na którym wcześniej dokonamy aktualizacji. Problemu ma również nie stanowić korzystanie z opcji resetowania systemu, jaka jest dostępna w Windows 8 i nowszych: w przypadku jej zastosowania nie stracimy licencji, na co wskazywała nasza wcześniejsza publikacja wynikająca z wypowiedzi innego pracownika firmy umieszczonej na łamach Microsoft Community.

O ile ta sprawa wydaje się póki co wyjaśniona, to ewentualny ciąg dalszy jest jednak równie, a może i nawet bardziej interesujący. Chodzi o kwestię darmowej aktualizacji i jej następstw w przyszłości, która nie jest jeszcze do końca jasna. Choć Microsoft na swoich stronach tłumaczy najważniejsze kwestie z tym związane, niektóre zagadnienia pozostają bez odpowiedzi, o czym mogliśmy przekonać się także za sprawą Waszych komentarzy. Skierowaliśmy więc zapytanie do rzecznika polskiego oddziału Microsoftu w tej sprawie i kiedy tylko będziemy posiadać dalsze informacje, podzielimy się nimi z Wami. Próbujemy uzyskać wyjaśnienia dotyczące kwestii, które wcale nie są takie oczywiste, jak choćby to, czy umowa dająca prawo do aktualizacji dla tych, którzy zdecydowali się na nią w ciągu 12 miesięcy od wydania Windows 10, jest umową na czas nieokreślony, tak że Windows 7 będzie można też ponownie zaktualizować np. w 2021 roku, po zakończeniu rozszerzonego okresu wsparcia tego systemu? Nie jest też wcale jasne, czym jest konkretne urządzenie, na którym przeprowadzalibyśmy tę aktualizację; czy po zmianie mikroprocesora na lepszy będzie ono tym samym urządzeniem w świetle zapisów umowy licencyjnej?

Niezależnie od tego, po ostatniej publikacji bijemy się w pierś i dołożymy wszelkich starań, aby dokładniej weryfikować informacje pozyskiwane za pomocą różnych kanałów, zwłaszcza w dobie mediów społecznościowych, gdy najważniejsze komunikaty firm coraz rzadziej występują w formie oficjalnych informacji prasowych... Wiarygodność informacji, w szczególności w sprawach, które dotyczą licencjonowania oprogramowania i ewentualnych wydatków, jest dla nas od samego początku bardzo ważna. Obiecujemy też, że na łamach naszego portalu nie zabraknie aktualności związanych z Windows 10 i innym oprogramowaniem, zarówno przed premierą, jak i już po niej.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (249)