Reklama bezpłatnej aktualizacji do Windows 10 trafia na kolejne komputery

Reklama bezpłatnej aktualizacji do Windows 10 trafia na kolejne komputery

Reklama bezpłatnej aktualizacji do Windows 10 trafia na kolejne komputery
Redakcja
13.07.2015 12:22

Do premiery najnowszego systemu Windows 10 zostały jeszcze nieco ponad dwa tygodnie. Microsoft nie traci czasu i zarówno poprawia znalezione w systemie błędy, jak i dodatkowo reklamuje ofertę bezpłatnej aktualizacji. Do Windows Update trafiła kolejna wersja paczki, która wyświetla powiadomienia i analizuje komputer użytkownika.

O łatce KB3035583 pisaliśmy już na początku czerwca. Wtedy to instalowana po cichu aktualizacja, która nie stanowi żadnego elementu do ochrony systemu lub wzmocnienia jego bezpieczeństwa, zaczęła wyświetlać w zasobniku systemowym ikonę akcji promocyjnej. Ta ma zachęcić użytkowników do bezpłatnej aktualizacji do Windows 10, jest jednak natarczywa: skorzystanie z promocji nie usuwa ikony, jej ukrycie działa natomiast tylko do ponownego uruchomienia systemu, co wzmaga irytację wielu użytkowników. Przekonaliśmy się o tym także dzięki Waszym komentarzom.

Obraz

Zarząd Microsoftu uznał najwyraźniej, że tego typu reklama, choć nieco natrętna, jest skuteczna. W Windows Update wylądowała właśnie kolejna wersja tej samej paczki, która również instaluje i aktywuje mechanizm GWX. Jest to już jej czwarte wydanie, lista zmian nie jest znana, ale najprawdopodobniej poprawiono nieco błędów: w Internecie znaleźć można bowiem opinie o tym, że ta pozornie niewielka ikonka i okno informujące o promocji jest w stanie konsumować zdecydowanie za wiele zasobów systemowych i spowalniać pracę komputera. Weźmy jednak pod uwagę, że w tle działać może dodatkowo usługa The Diagnostics Tracking Service (DiagTrack), która zbiera informacje o zainstalowanych programach, sprzęcie, a nawet wprowadzanych danych, aby poprawić kompatybilność w Windows 10. Przez niektórych określana mianem szpiega, może powodować zwiększone obciążenie komputera.

Kolejne wprowadzenie KB3035583 do kanału aktualizacji ma również zwiększyć zasięg akcji promocyjnej. Teraz pojawia się ona na komputerach, na których wcześniej ikona nie była wyświetlana. Co istotne, nawet jeżeli już wcześniej usunęliśmy i ukryliśmy paczkę, teraz zainstaluje się ona ponownie automatycznie i bez pytania nas o zdanie. Skorzystanie lub nie z bezpłatnej aktualizacji leży w gestii każdego z użytkowników – udział w akcji oznacza, że system pobierze wszystkie niezbędne dane w tle i zaproponuje aktualizację do Windows 10 po jego oficjalnej premierze. Jeżeli natomiast chcecie pozbyć się powiadomień, zachęcamy do skorzystania z naszego poradnika.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (92)