Komunikowanie się przy pomocy Ubuntu

Domyślnym komunikatorem dla tego systemu jest program Empathy. Nie tak dawno zastąpił on program o nazwie Pidgin w tej roli. Obsługuje wiele protokołów, w tym najpopularniejszy w Polsce - Gadu- Gadu. Na dzień dzisiejszy program działa stabilnie, lecz zdarzało się tak, że program nie pobierał list kontaktów z serwera lub nie chciał się z nim połączyć.
[img-2]
Serwisy społecznościowe
W roli klienta serwisów społecznościowych w Ubuntu występuje Gwibber. Obsługuje on dwa najpopularniejsze serwisy - Twitter i Facebook. Z jego pomocą możemy wykonywać najprostsze operacje na swoim koncie - publikować wpisy, polecać je czy oglądać twórczość innych.
[img-3]
Poczta
Programem zapewniającym Nam dostęp do poczty internetowej jest Evolution. Z Gmailem program radzi sobie bardzo dobrze. Po pierwszym uruchomieniu wystarczy wpisać adres, hasło i możemy cieszyć się pocztą na swoim komputerze! Oczywiście w trakcie tego można wybrać dodatkowe opcje związane z serwerami, zabezpieczeniami itp. Program Evolution obsługuje także Kalendarz, Zadania, Notatki i Kontakty. Ciekawą funkcją jest możliwość synchronizacji swoich kontaktów z kontem Ubuntu One.

Aplety
Umieszczone na panelu aplety są bardzo przydatne w szybkim komunikowaniu się i pomagają zachować porządek na pulpicie. Aplety MeMenu oraz MessagingMenu pozwalają na zmianę statusu komunikatora, dostęp do poczty czy wysyłanie wiadomości na serwisy społecznościowe.