Rosja wymusi sprzedaż urządzeń z lokalnym oprogramowaniem. Jest nowa data

Rosja wymusi sprzedaż urządzeń z lokalnym oprogramowaniem. Jest nowa data

Nowy termin dla obowiązkowych aplikacji w Rosji [fot. Pixabay]
Nowy termin dla obowiązkowych aplikacji w Rosji [fot. Pixabay]
Karolina Modzelewska
10.12.2020 13:42

Rosyjska Duma Państwowa zmieniła termin wejścia w życie ustawy, która nakazuje, aby sprzęt sprzedawany na rosyjskim rynku posiadał preinstalowane aplikacje. Na liście urządzeń znajdują się m.in. smartfony, komputery oraz telewizory.Początkowo nowe prawo miało wejść w życie w lipcu 2020 roku. Później władze przesunęły termin jego wprowadzenia na 1 stycznia 2021 roku, a ostatecznie ustaliły, że przepisy będą obowiązywać od 1 kwietnia 2021 roku. Końcowa lista urządzeń objętych regulacjami została zatwierdzona pod koniec listopada. Producenci smartfonów, laptopów, telewizorów i innej, wyszczególnionej w ramach przygotowanego zestawienia elektroniki, będą zobowiązani do instalowania na niej rosyjskich aplikacji, zanim trafią do sprzedaży.

Pomysł ma pomóc rosyjskiej branży technologicznej

Przesunięcia były spowodowane m.in. dyskusjami na temat listy aplikacji oraz urządzeń, na których mają być zainstalowane. Pierwsze poprawki w tej sprawie przyjęto w grudniu 2019 roku. W marcu 2020 roku Federalna Służba Antymonopolowa rozszerzyła listę wymaganych aplikacji. Wpływ na decyzje miała również pandemia koronawirusa, która nie oszczędziła Rosji.

Oczywiście sprzedawany w Rosji sprzęt będzie mógł posiadać oryginalne oprogramowanie oraz zachodnie aplikacje. Duma Państwowa chce jednak, aby jego użytkownicy mieli dostęp do rodzimych zamienników. Pomysł wzbudził wiele sprzeciwu ze strony największych graczy rynku elektronicznego i branży IT. Władze tłumaczą jednak, że ich decyzja ma pomóc obywatelom w użytkowaniu nowych gadżetów, poprawić dostępność usług, a także promować rosyjskie rozwiązania technologiczne.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (149)