Rosyjscy hakerzy atakują ukraińskie wojsko. Wybrali wyjątkowo czuły cel

Rosyjscy hakerzy atakują ukraińskie wojsko. Wybrali wyjątkowo czuły cel

Rosyjscy hakerzy obrali za cel smartfony ukraińskich sił zbrojnych
Rosyjscy hakerzy obrali za cel smartfony ukraińskich sił zbrojnych
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Wosunan Photostory
oprac. PMB
04.09.2023 13:23, aktualizacja: 04.09.2023 18:31

Federacja Rosyjska jest oskarżana o wspieranie agresji na Ukrainę poprzez swoje działania w cyberprzestrzeni. W szczególności Moskwa jest podejrzana o przeprowadzanie ataków na ukraińskie urządzenia mobilne za pomocą złośliwego oprogramowania, które ma na celu kradzież danych. Informacje na ten temat zostały przekazane przez brytyjskie ministerstwo obrony.

Nie jest tajemnicą, że agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę ma nie tylko charakter militarny. Agresor coraz częściej wykorzystuje do tego celu także cyberprzestrzeń, co ma przysporzyć dodatkowych problemów naszemu sąsiadowi. Rosyjskie ataki hakerskie dotyczą także Polski.

Jak informuje brytyjskie Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (NCSC), ostatnio celem ataków rosyjskich hakerów stały się urządzenia mobilne wykorzystywane przez ukraińskie wojsko.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rosyjscy hakerzy atakują ukraińskie wojsko

Według codziennej aktualizacji wywiadowczej z 31 sierpnia, brytyjskie Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (NCSC) wraz z partnerami zagranicznymi opublikowało raport dotyczący kampanii wykorzystującej złośliwe oprogramowanie, znane jako malware. Kampania ta była skierowana przeciwko urządzeniom mobilnym z systemem Android, które są używane przez ukraińskie siły zbrojne.

Złośliwe oprogramowanie, które zostało użyte w tej kampanii, jest określane mianem "Infamous Chisel". Według informacji NCSC, oprogramowanie to zostało wykorzystane przez rosyjską grupę hakerską, znaną jako Sandworm. NCSC wcześniej powiązało Sandworm z Głównym Centrum Technologii Specjalnych (GTsST), które jest podporządkowane rosyjskiemu Głównemu Zarządowi Wywiadowczemu (GRU).

"Infamous Chisel umożliwia stały dostęp do zainfekowanych urządzeń z Androidem oraz gromadzenie i eksfiltrację danych z tych urządzeń. Obejmuje to namierzanie aplikacji używanych przez ukraińskie wojsko. Infamous Chisel został najprawdopodobniej wykorzystany w celu kradzieży poufnych informacji wojskowych. Działania te świadczą o ciągłym wykorzystywaniu przez Rosję zdolności cybernetycznych do wspierania inwazji na Ukrainę" - napisano.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie