Rozszerzenia nowego Firefoksa zaczynają potrafić to, co potrafiły rozszerzenia starego

Rozszerzenia nowego Firefoksa zaczynają potrafić to, co potrafiły rozszerzenia starego30.01.2018 17:06
Rozszerzenia nowego Firefoksa zaczynają potrafić to, co potrafiły rozszerzenia starego

Ostateczne porzucenieprzez Mozillę platformy XUL w Firefoksie kosztowało nas wszystkichtysiące klasycznych rozszerzeń tej przeglądarki, które z dnia nadzień przestałydziałać. Setki tych najlepszych i najpopularniejszych w jakimśstopniu udało się przenieść na nową, obsługującą webowejęzyki programowania platformę WebExtensions. Szybko jednakzobaczyliśmy,że z ich jakością bywa różnie. Miłośników tej prawdziwiewolnej przeglądarki ucieszy więc Firefox 59, który zadebiutował wkanale beta. Przynosi on 69 nowych interfejsówi ulepszeń dla WebExtensions, dzięki którym pisane wJavaScripcie dodatki nowej generacji będą mogły o wiele więcej.

Karty na stół

Jednym z głównych niedostatków WebExtensions były bardzoograniczone możliwości modyfikowania widoku kart, na czele z ichzniknięciem. Właśnie ta funkcja wróciła jako pierwsza,przynajmniej w dość podstawowej formie. Nowe API pozwala naukrywanie karty, pokazanie ukrytej karty i sprawdzenie, czy kartajest ukryta. Nie działa to z kartami przypiętymi, kartami aktualnieaktywnymi oraz kartami, które udostępniają ekran czy korzystają zmikrofonu lub kamery (względy bezpieczeństwa).

Ze względów bezpieczeństwa ukrywanie kart jest też domyślniewyłączone, i takim pozostanie do czasu obudowania tej funkcjiodpowiednim interfejsem użytkownika i zdobyciem przez deweloperówodpowiedniego doświadczenia. Aby włączyć w Firefoksie 59 noweAPI, należy w panelu about:config ustawić wartość właściwościextensions.webextensions.tabhide.enabled na true. Pierwszymeksperymentalnym rozszerzeniem, które korzysta z tego API jest Tabhider, który po prostu pozwala zniknąć kartę z jej menukontekstowego.

Dodatkowo pojawiły się API do otwierania zakładek i wynikówwyszukiwania w nowych kartach, metoda przechwytywania dowolnej karty,ograniczenie tworzenia nowych kart tylko do niewyskakujących okienekoraz odpytywanie kart według wzorca z tytułu otworzonej strony.Dzięki zaś zmianom w Theme API, można będzie kolorować karty itło ich tytułów (obok kontrolowania koloru paska adresowego ipaska wyszukiwania). Jak więc widać, pomysłowi programiści będąz takimi ulepszeniami WebExtensions zrobić sporo ciekawych rzeczy,na czele z sensownym zarządzaniem kartami w grupach.

Kolejna grupa zmian dotyczy akcji przeglądarki i akcji strony.Ulepszone API pozwolą na automatyczne pokazywanie i ukrywanie akcjidla określonych stron według zadanych wzorców dopasowania, a takżesprawdzenie, czy akcje przeglądarki i strony są obecnie włączonei wyłączone, oraz czy otworzony jest pasek boczny. Doszły teżdodatkowe metody kontroli przeglądarki, nowe API pozwala wychwytywaćrozszerzeniom akcje myszy.

Firefox dla zdecentralizowanego Internetu

Interesująco zapowiada się udostępnienie rozszerzeniomzdecentralizowanych protokołów internetowych. Firefox 59 będziemógł z odpowiednimi dodatkami służyć jako klient Dat Project(dat://), IPFS (ipfs://, ipns:// i dweb://) oraz Secure Scuttlebutt(ssb://). Oczywiście po stronie dodatku jest zapewnienieimplementacji, Firefox po prostu nie będzie przeszkadzał i uznatakie prefiksy za ważne. Doszło też nowe API dla proxy, dziękiktórym rozszerzenie będzie mogło praktycznie dowolnie konfigurowaćten aspekt ustawień sieciowych, oraz API do kontroli ciasteczek iich zachowania.

Warto też zwrócić uwagę na możliwość rejestrowania skryptówtreści dla określonych stron. Nowe API pozwala dynamicznie powiązaćskrypty treści z różnymi URL-ami, co znacznie zwiększa możliwościrozszerzeń do modyfikacji widoku stron internetowych. Wcześniejtakie skrypty trzeba było ręcznie umieszczać w pliku manifestu.

Rozszerzenia pod kontrolą

Większe możliwości rozszerzeń to także większe ryzyko dlaużytkownika, dlatego Firefox 59 rozszerza wgląd w to, cozainstalowane dodatki robią i zwiększa możliwości ich kontroli.Za każdym razem gdy rozszerzenie przejmie kontrolę nad jakimśaspektem przeglądarki, Firefox wskaże je i przedstawi metodęodzyskania kontroli. Tak jest teraz już w wypadku kontroli ochronyprzed śledzeniem, czy zmiany wyglądu nowej karty.

Firefox 59 z kanału beta znajduje się w naszej bazieoprogramowania na Windowsai macOS-a(zakładka Wszystkie wersje). Czy te wszystkie ulepszenia z ostatnichwydań wystarczą, byście go zainstalowali i używali? Z obserwacjistatystyk ruchu w naszym serwisie, potwierdzonych wynikami zRanking.pl widać, że coś drgnęło – w ostatnich tygodniachFirefox zaczyna zyskiwać na popularności.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (119)