Rumuńska policja pobiła rekord: aresztowała najstarszego pirata

Strona głównaRumuńska policja pobiła rekord: aresztowała najstarszego pirata
16.03.2015 16:02

Rumuńska policja wykonała operację bardzo w tym kraju nietypową. Do aresztu trafiła kobieta podejrzana o udostępnianie „ogromnych ilości” objętych prawami autorskimi materiałów w sieci BitTorrent.

bDUnbMPV

Aresztowanie miało miejsce w miasteczku Kluż-Napoka – drugim co do wielkości po stolicy mieście Rumunii, dynamicznie się rozwijającym i przyciągającym młodych ludzi ciekawymi ofertami pracy. Aresztowana za udostępnianie plików mieszkanka „miasta młodych” nie pasuje jednak do obrazu technicznie ogarniętej młodzieży – ma 63 lata. Oznacza to, że rumuńska policja pobiła rekord ustanowiony przez Szkotów – w 2011 roku aresztowana i skazana została tam 58-latka. Pani z Kluża-Napoki to prawdopodobnie najstarszy pirat, jaki wylądował w areszcie. Z drugiej strony skali wciąż znajduje się sprawa 9-latki, której organy ścigania skonfiskowały laptopa z Kubusiem Puchatkiem.

350132744883496393

Dziwi także to, że wszystko dzieje się w kraju, w którym od lat bez większych problemów działa kilkadziesiąt wyszukiwarek torrentów i trackerów – od rozpowszechniających tylko materiały pornograficzne po bibliotekę wiedzy dotyczącej religii (W2H). Zdarza się oczywiście, że rumuńskie UPC spróbuje blokować The Pirate Bay, albo któryś z trackerów zostanie pokonany (administrator Kartel.ro został skazany na 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu i grzywnę), ale kraj ten uchodzi za mało restrykcyjny w kwestii dzielenia się plikami.

bDUnbMPX

Aresztowana 63-latka udostępniała rzekomo sporą kolekcję filmów i muzyki w sieci BitTorrent, oczywiście bez pozwolenia posiadaczy praw autorskich. Przypadki ścigania udostępniających nieautoryzowane kopie różnych materiałów są w Rumunii niezwykle rzadkie i wątpliwym jest, by policja działała tu bez motywacji z zewnątrz. W Klużu-Napoce w ostatnich latach dała się zauważyć większa aktywność jednostek ścigających oszustwa podatkowe i naruszanie praw autorskich. Rumuńskie media sugerują, że to dopiero początek zaangażowania przemysłu rozrywkowego w ściganie piratów – zwłaszcza jeśli okaże się to lukratywnym zajęciem.

Udostępnij:
bDUnbMQT