Samsung też chce uruchomić 8 rdzeni w procesorach ARM

Samsung też chce uruchomić 8 rdzeni w procesorach ARM

Samsung też chce uruchomić 8 rdzeni w procesorach ARM
Marcin Paterek
11.09.2013 18:15

Gdy MediaTek zaprezentował 8-rdzeniowy procesor ARM, w którym wszystkie rdzenie potrafią pracować równocześnie, Qualcomm nie szczędził słów krytyki pod adresem rywala. Nie wszyscy jednak odnieśli się do tego pomysłu z podobnym dystansem — inżynierowie Samsunga pracują nad wprowadzeniem do flagowego procesora Exynos 5 Octa technologii Heterogeneous Multi-Processing, która pozwoli jednocześnie uruchomić wiele rdzeni w dowolnej konfiguracji.

W chwili obecnej Exynos 5 Octa jest pewnego rodzaju „zlepkiem” dwóch 4-rdzeniowych procesorów. Gdy nie potrzeba dużej mocy obliczeniowej, operacjami zajmują się energooszczędne rdzenie Cortex-A7, a po włączeniu zasobożernej aplikacji automatycznie aktywowane są znacznie wydajniejsze rdzenie Cortex-A15. Problem polega jednak na tym, że uruchomienie zaledwie jednego, wymagającego dużej mocy programu powoduje przerzucenie wszystkich obliczeń na wydajniejszy kwartet. W efekcie po uruchomieniu gry odpowiada on nie tylko za samą rozrywkę, ale także operacje związane z np. z działaniem zegarka systemowego. W ten sposób układ marnuje energię, której w smartfonach nigdy za wiele.

Rozwiązaniem tego problemu ma być zastosowanie wspomnianej już technologii HMP, która pozwoli uruchamiać rdzenie w dowolnej konfiguracji w zależności od potrzeb. Po jej wprowadzeniu procesor ma działać zgodnie z tym, co podpowiada zdrowy rozsądek: rdzenie „big” zajmą się wątkami z wysokim priorytetem lub wymagającymi skomplikowanych obliczeń, natomiast pozostałe operacje zostaną wykonane przez rdzenie „LITTLE”. Nic też nie będzie stało na przeszkodzie, by — podobnie jak w MediaTeku MT6592 — wszystkie rdzenie pracowały jednocześnie.

Procesory obsługujące HMP mają trafić na rynek w ostatnim kwartale tego roku. Samsung póki co nie wyjawił, czy znajdą się one w niedawno zapowiedzianych modelach Galaxy Note III i Galaxy Note 10.1 2014 Edition. Tajemnicą owiany jest też los Samsunga Galaxy S4.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)