Satoru Iwata, szef Nintendo, nie żyje. Przypomnijmy gry, które współtworzył

Satoru Iwata, szef Nintendo, nie żyje. Przypomnijmy gry, które współtworzył
13.07.2015 14:39
Satoru Iwata (1959-2015)
Satoru Iwata (1959-2015)

Już chyba wszyscy fani gier komputerowych o tym słyszeli. SatoruIwata, wieloletni prezes Nintendo, nie żyje – w wieku zaledwie 55lat zabrała go nam choroba nowotworowa. Wczoraj o tym smutnymzdarzeniu japońska korporacja oficjalnie poinformowała na swoimprofilu na Twitterze. O chorobie Iwaty słyszeliśmy już wcześniej,prognozy dotyczące terapii miały być optymistyczne. Niestety stałosię jednak inaczej.

Sygnały o tym, że z szefem Nintendo jest nie najlepiej, pojawiłysię w 2014 roku, kiedy to za radą lekarza Iwata zrezygnował zpodróży do Los Angeles na konferencję E3. Wówczas tozbagatelizowano sprawę, ale już kilka miesięcy późniejpoinformowano o chorobie nowotworowej dróg żółciowych, trudnej wleczeniu, lecz szczęśliwie odpowiednio wcześniej wykrytej izoperowanej. Jednak i w tym roku Satoru Iwaty nie było na E3 –najwyraźniej doszło do przerzutów i stan zdrowia zaczął szybkosię pogarszać.

Satoru Iwata (1959-2015)
Satoru Iwata (1959-2015)

Wspomnijmy dziś tego zasłużonego dla branży gier komputerowychczłowieka. Pierwsze gry zaczął tworzyć jeszcze w szkole średniej,w latach siedemdziesiątych, pisząc je na programowalnymkalkulatorze. Studiując informatykę na tokijskiej politechnice,został współpracownikiem wydawcy gier HAL Laboratory, od samegopoczątku związanego z Nintendo. W 1983 roku był już w tej firmiekoordynatorem produkcji oprogramowania, pod jego zarządem powstałytak słynne gry jak Kirby, Earthbound czy Baloon Fight. W 1993 rokuIwata został prezesem HAL Laboratory, a jego wprawna politykaocaliła firmę, stojącą na krawędzi finansowej katastrofy. Mimoobowiązków menedżerskich, nie zapomniał programowania, pomagającw pracach nad grami z serii Pokémon (był m.in. autoremwykorzystanych w nich narzędzi do kompresji grafiki i dźwięku).

Kirby 64: The Crystal Shards - N64 Gameplay

NES Longplay [195] Balloon Fight

Na mojej wizytówce jestem prezesem korporacji. W głowie jestemprogramistą, twórcą gier. Ale w sercu jestem graczem.

Satoru Iwata sam nie miał dzieci, pozostawił po sobie żonę,Kayoko. Jego pogrzeb odbędzie się 17 lipca. Nie wiadomo jeszcze,kto obejmie jego stanowisko w Nintendo, obecnie najwyższej rangipracownikami firmy są Genyo Takeda i Shigeru Miyamoto, którzypodpisali się na oficjalnym oświadczeniu.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)