Scenariusz Diuny został napisany w MS-DOS. Mieści tylko 40 stron

Scenariusz Diuny został napisany w MS‑DOS. Mieści tylko 40 stron

Scenariusz Diuny został napisany w MS-DOS. Mieści tylko 40 stron
Źródło zdjęć: © Diuna
Konrad Siwik
27.10.2021 16:53

Nagrodzony Oscarem scenarzysta "Diuny" Eric Roth pisze swoje teksty w MS-DOS, który może pomieścić w pamięci tylko 40 stron. Dla niego to idealny sposób na eliminowanie czynników rozpraszających.

W brutalnej przyszłości Diuny Franka Herberta komputery są zakazane, a wysokopoziomowe obliczenia wykonują specjalnie wyszkoleni i wyhodowani ludzie zwani mentatami. W świecie Herberta jest coś eleganckiego w starych rozwiązaniach nowych problemów. Dobrze więc, że nagrodzony Oscarem scenarzysta Diuny Eric Roth napisał scenariusz przy użyciu programu Movie Master.

Roth pisze wszystko za pomocą 30-letniego oprogramowania – zauważa Vice. "Pracuję na starym programie komputerowym, który już nie istnieje" – powiedział Roth w wywiadzie w 2014 roku. "To w połowie przesąd, a w połowie strach przed zmianami". Twórca napisał scenariusz do Diuny w 2018 roku, a podczas występu w podcaście Barstool Sports w 2020 roku wyjaśnił, że nadal używa Movie Mastera. Oznacza to, że Diuna również została napisana w MS-DOS.

W nagraniu opublikowanym w serwisie Youtube otworzył okno DOS w Windows XP i uruchomił Movie Master 3.09. "Więc teraz jestem w DOS-ie. Nikt nie może wejść do Internetu i dostać się do tego" – powiedział Roth.

"Muszę dać im papierową kopię. Muszą ją zeskanować, a następnie umieścić w swoich komputerach i wtedy muszę pracować na ich komputerach, ponieważ na mój nie można nawet wysłać e-maila czy czegokolwiek innego. Nie możesz się do niego dostać, inaczej niż będąc tam, gdzie aktualnie się znajduje. Ma 40 stron i kończy się w nim pamięć" – wyjaśnia Roth.

Korzystanie z tak archaicznego systemu to idealny sposób na eliminowanie czynników rozpraszających. W końcu pisanie na najnowszym macu z dostępem do internetu mogłoby skończyć się na przeglądaniu serwisów społecznościowych, które raczej nie sprzyjają kreatywnemu myśleniu, a mogą przyprawić o nerwicę.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (73)