Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

"Nadzieja" dla Windows 8 (powrót do przezroczystości ;)

Jak nam wszystkim wiadomo Microsoft wprowadził kilka rewolucyjnych zmian w Swojej najnowszej odsłonie systemu. Nowe "Menu Sart", liczne pozytywne zmiany "pod maską". Microsoft wprowadzając ekran startowy w zamian Menu Start spróbował zbliżyć wygląd klasycznych okien explorer.exe do wyglądu Modern, okienka straciły przezroczyste ramy, zostały poddane "spłaszczeniu", zrezygnowano z gradientów, elementów 3D interfejsu, cienie okien zostały mocno rozjaśnione lub całkowicie usunięte, ten ruch Microsoftu wywołał sporo kontrowersji, jedni kochają inni nienawidzą, ten wpis nie ma na celu oceny tego stanu rzeczy...

...Społeczność odda to co zabrane

Z racji mojego hobby obserwuję "Społeczność" zajmującą się zmianą wyglądu Windows, robiącą własne "Theme", są to kompozycje wizualne bazujące na aero.msstyles, w większości przypadków całkowicie zmienionych przez autora, proces jest czasochłonny, wymaga minimalnej wiedzy z zakresu obróbki grafiki i narzędzi do edycji .msstyle (Windows Style Builder, Restorator, ResHacker).

W tym miejscu chciałbym zaprezentować zrzut z bardzo interesującego Theme, wykonanego przez minhtrimatrix na DeviantArt . Jest to tak zwany jasny Theme (preferuję ciemne, jednak ten ma to "coś"), wykonany jest w sposób niemal perfekcyjny, czysty i przyjemny dla oka, dedykowany Windows 7.

Jak widać na zrzucie, "przezroczystość" może być elegancka, pomijam jej przydatność w pracy gdyż nie ma ona żadnych zastosowań poza dekoracją, jednak czy pozbawienie Użytkowników tej miłej dla oka dekoracji było dobrym ruchem ze strony Microsoftu? Z punktu widzenia Użytkownika tabletu lub słabszego PC ( słaba karta graficzna, zintegrowana karta) jak najbardziej tak, jednak w dobie komputerów z GPU na poziomie GTX 660, AMD Radeon 7880 i lepszych, +4GB RAM i procesorów przynajmniej dwu ( i więcej) rdzeniowych wybór wyglądu interfejsu powinien pozostać w gestii zainteresowanego czyli Użytkownika końcowego (zaznaczam że to jest moje prywatne zdanie na ten temat).

Społeczność bardzo szybko zareagowała na zmiany, jeszcze przed premierą Windows 8 pojawiło się kilka programów przywracających "stare" Menu Start, jedne lepsze inne mniej, temat wielokrotnie poruszany dlatego też w tym miejscu nie będę go drążył.

Jedyne co nie zostało przywrócone z interfejsu Windows 7 to przezroczystość okien, Microsoft na poziomie kodu usunął tę dekorację. Wydawało się że będziemy pozbawieni przezroczystych ram okienek, nic bardziej mylnego.

Pierwsze próby odzyskania przezroczystości

Wyglądało to nie ciekawie, wszystko co udało się osiągnąć to pełna przezroczystość bez efektu rozmycia, powodowała problemy z działaniem systemu. Na zrzucie przezroczystość w praktyce, więcej informacji jak to osiągnąć znajdziecie tu: Klik, AskVG.

Mogło by się wydawać że to wszystko co możemy osiągnąć, nic bardziej mylnego. Kilka dni temu przeglądając tematy związane z wyglądem Windows 8 trafiłem na ciekawą, malutką aplikację, nie wymaga ona instalacji, po jej uruchomieniu Windows 8 zyskuje takie coś:

Jak widać na zrzucie, mamy pełną przezroczystość z efektem rozmycia, stare dobre Aero powróciło, aplikacja jest nadal w fazie rozwojowej, dostępna tylko dla Windows 8 x64, teoretycznie nie powinna powodować problemów ze stabilnością systemu, w praktyce może się zdarzyć wszystko.

Za stroną autora:

An MSFN member ‘BigMuscle’ has implemented Aero Glass with transparency and blur for Windows 8. His tiny portable app Aero Glass for Win8 v0.2 hooks the DWM API in Windows 8 and creates real blur and transparency effects on window frames using Direct 2D and Direct 3D.
The app is portable and does not require to be installed. Just download the 7-zip archive from here, extract all files into C:\DWM folder and run DWMLoader.exe
The app is in alpha stage of development and is not finished yet. As the author said,
—————————
PREVIEW ONLY!!!
—————————
This is a preview version of Aero Glass for Windows 8.
!!! USE IT AT YOUR OWN RISK !!!
Because of debugging checks hardcoded in the app, you will notice some slow downs for typical window operations such as resize, move, minimize etc. Such issues are likely to be resolved in the release version of Aero Glass for Win8. Another limitation is that the app is available only for Windows 8 x64 at this moment

Aplikacja jest darmowa, można ją pobrać tutaj .

Ze swojej strony zalecam ostrożność i wykonanie, przynajmniej, punktu przywracania przed uruchomieniem, ewentualny skan programem AV też nie zaszkodzi.
Mam nadzieję, że tym wpisem poprawię komuś nastrój, być może ktoś zdecyduje się na migrację do nowego systemu, osobiście dzięki tej aplikacji jestem o krok bliżej Windows 8 (leży sobie na półce i czeka na lepsze czasy :D )

P.S.
Dodałem link bezpośredni do apki, powinna pójść bez problemu, tutaj oficjalny temat: klik 

windows

Komentarze

0 nowych
DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #1 07.02.2013 15:12

Dzięki za info semtex. Trochę mi tego brakuję w W8. Jednak do wszystkiego się przyzwyczaiłem. Szkoda, że nie można tego jakoś zrobić bez ingerencji zewnętrznych programów.

W pierwszym zdaniu w tym wpisie słowo "rewolucyjnych", wziąłbym w cudzysłów ;)

EDIT: oj aplikacja zmusza nas do zainstalowania jakiś gównianych toolbarów :( nie da się tego obejść.

Autor edytował komentarz.
Semtex   19 #2 07.02.2013 15:37

@DjLeo

Jaki toolbar, w sumie dziwne bo apka nie wymaga instalacji. Może wystarczy to coś zamknąć i tyle, sama apka powinna siedzieć w trayu i robić swoje ;)

Jeżeli jest tak jak mówisz to edytuję post i dodam stosowne ostrzeżenie ;)
Teraz próbuje ją pobrać bezpośrednio ale wolno idzie, otworzę ją w Restorator i zobaczę co tam "siedzi".

Autor edytował komentarz.
Semtex   19 #3 07.02.2013 15:50

Już powinno być OK, w postscriptum dodałem link do tematu dewelopera tej apki :)

k1b1c   6 #4 07.02.2013 15:54

właśnie miałem o tym napisać - pojawiła się wersja 0.3 :) no i niestety jest tylko wersja 64-bit

dzikiwiepsz   13 #5 07.02.2013 15:58

Przecież w windows 8 jest "przeźroczystość" tylko w dużo mniejszej ilości, głównie to pasek zadań.

Semtex   19 #6 07.02.2013 16:02

@dzikiwiepsz
Ramy okienek w Win 8 mają kolor "solid", kod odpowiedzialny z przezroczystość został usunięty z DWM ;)

sgj   12 #7 07.02.2013 16:10

Kod odpowiedzialny za przezroczystość w DMW cały czas jest.
Problemem braku przezroczystosci jest funkcja odpowiedzialna za Blur.

xomo_pl   24 #8 07.02.2013 16:18

wiedziałem, że społeczność naprawi ten idiotyczny ruch MS, jakim było wywalenie glassu z okien- jak patrzę na to jak W8 wygląda domyślnie to "wymiotować się chce"...
Paskudne kolory, wszystko zlane ze sobą, bez głębi, płaskie panele...

rozumiem ,że MS chciał odciążyć W8, i dobrze ale zzemu kosztem czegoś co nadało styl wreszcie Windowsom i nie wyglądały jak kolorowanka z przedszkola...
Jakoś od czasów visty kto mógł/chciał to sobie włączał aero glass a kto nie to nie i każdy był zadowolony.

Jedyne co mi się nie podoba to to, że nie zrobiono tego przez edycję rejestru (czy czego tam) tylko trzeba korzystać z programów, które nie wiadomo co jeszcze mogą robić w tle.

GBM   22 #9 07.02.2013 18:14

Semtex: Ty żyjesz ! :P

I z przydatnym wpisem wracasz ze świata umarłych... tfu :P - zajętych :D

Scorpions.B REDAKCJA  23 #10 07.02.2013 18:50

Nawet ciekawie to wygląda, ale i tak wolę klasycznego Windows 8. Według mnie Windows 8 jest w tej kwestii o wiele bardziej przejrzysty od swoich poprzedników.

PS
Nie zauważyłem pierwszego obrazka, teraz sam nie wiem co jest ładniejsze, musiałbym to zobaczyć na żywo w Windows 8. Oglądałem filmik na YT z Windows 7 wraz z tym motywem, mimo iż początkowo prezentuje się to naprawdę ładnie, to miejscami jest brzydko.

Autor edytował komentarz.
Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #11 07.02.2013 20:58

Ciekawie to wygląda. A działa to pod CP?

Semtex   19 #12 07.02.2013 21:43

@GBM
Żyję dobry człowieku :D, jak wspominałem via XMPP mam trochę natłok pracy, choć na forum można mnie trafić w sumie co dziennie ;)

@Scorpions.B
Wiesz, to jest kwestia gustu, nie dyskutujemy :D, dla mnie domyślne ramy Win 8 są nie do zaakceptowania, poświęciłem sporo czasu na znalezienie kompromisu pomiędzy przezroczystością kolorem, nagle w nowej odsłonie zostało mi to "zabrane". Co do pełnej przezroczystości bez rozmycia, przyznaję że może to wyglądać interesująco, tylko pod warunkiem że po "spodem" jest tapeta, gdy masz otwartych kilka okien z tekstem (np. jakieś dokumenty Word, etc), z automatu taki efekt rozprasza, coś czytasz i odkrywasz, że tekst z innego okna jest całkowicie widoczny, strasznie to przeszkadza dlatego rozmycie to bardzo dobra sprawa ;)

@Shaki
Nie wiem, nie testowałem, myślę że po zrobieniu punktu przywracania możesz spokojnie testować, jeżeli nie dodasz apki do auto-start systemu to jedynie ryzykujesz crash obecnej sesji, po restarcie powinno być OK, jednak z punktem przywracania człowiek jest pewniejszy.

Jako ciekawostkę dodam, pierwsze modyfikowane kompozycje wizualne dla Win 8 były ryzykowne, potrafiły uwalić system na amen, nawet podczas testowania aktualnie tworzonej w Windows Style Builder, pojawiał się czarny ekran, crash DWM, restart nie rozwiązywał problemu, tylko przywracanie systemu, teraz narzędzie jest poprawione do tego stopnia, że ostrzega przed ewentualnym ryzykiem (np. usuwanie pewnych wartości z aero.msstyles powiązanych na "twardo" z DWM).

lucas__   13 #13 07.02.2013 22:11

Win8 faktycznie wygląda strasznie kanciasto i jeszcze te pastelowe kolory. Zgadzam się z autorem, że dobrze skomponowana przezroczystość uatrakcyjnia interfejs.

Songokuu   15 #14 07.02.2013 22:34

@lucas__
Windows 8 specjalnie ma brzydkie okienka żeby przy nich Modern UI i kafelki "wyglądały" lepiej.

pciproblem   6 #15 09.02.2013 02:03

totalnie mi to nie potrzebne... działam na win8 od premiery i jak ostatnie miałem kontakt z win7 to pomyślałem sobie o f****k jakie to cukierkowate :) jak dla dzieci, a win8 jest fajny elegancki

  #16 09.02.2013 16:09

Dla mnie akurat to zbyteczne.Rozpraszający bajer który poza robieniem pierwszego wrażenia "oh, jak ładnie" na nic się nie zdaje. Gdy byłem młodszy kręciły takie efekty. Obecnie to przeszkadzajka przyczyniająca się do "oczopląsu" :) Może jestem zacofany ale póki co najsilniej przemawiają do mnie style zbliżone formą do klasycznego windowsa. Z okolic W2k.

Autor edytował komentarz.
Ryan   15 #17 10.02.2013 13:47

Jest bardzo konkretny powód, dla którego wycięto część fajerwerków z Win8: zużycie prądu. Windows 8 trzyma o kilkanaście procent dłużej niż Win7 na baterii na lapcu. Zmienił się też sposób komponowania okien (zawsze na GPU, a jeśli nie ma zainstalowanego akceleratora, to przez WARP a nie RefRast) aby jak najbardziej ograniczyć zużycie prądu. :) Wracanie do Aero na nie-desktopie jest w moim odczuciu słabym pomysłem: eliminuje część korzyści, jakie Windows 8 oferuje. A i na desktopie warto być bardziej "zielonym", prawda? ;]

  #18 14.02.2013 16:03

Głupoty opowiadasz, jak seven pracuje na baterii to aero się wyłącza więc nie zużywa dodatkowo baterii.

Aero jest fajnym graficznym urozmaiceniem i microsoft powinien dać możliwość wyboru tym, którzy chcą to mieć.

xomo_pl   24 #19 16.02.2013 21:10

@Ryan, Aero w 7 nie miało wpływu na baterii, do tego zwykle laptopy mają tak ustawione plany zasilania, że przezroczystość wyłącza się na baterii.
Osobiście nawet jak pracuję bez kabla to mam katywny efekt szkła-po prostu nie potrafię patrzeć na pulpit bez tego efektu...
Pamiętam, że zrobiłem kiedyś test- z efektem szkła i bez efektu- różnice zamknęły się w ok 5-10 minutach więc żadna strata. Najwięcej baterii pożera nie efekt szkła a jasność ekranu i wifi...


Dla mnie W8 eygląda po prostu fatalnie w trybie pulpitu z tymi pastelowymi kolorami, wszystko jest takie jakby mdłe i zlewa się ze sobą...

Autor edytował komentarz.
  #20 28.02.2013 12:19

Przezroczystość jak przezroczystość ale drażni mnie mocno wygląd ikon zarówno plików jak i ikon wbudowanych w paski narzędziowe programów, jednolity kolor paska zadań i gruba ramka okien.

  #21 28.03.2013 22:21

Jak dla mnie wygląd Win8 to wielka porażka. Oczywiście wielu uważa, że to, co Microsoft zaprezentował w Win8 jest super. Mam swoje lata i znam wielu ludzi, którzy nawet jakby mieli na…ne na pulpicie przez Microsoft to powiedzą, że jest super, bo to stworzył Microsoft. Ale jak na razie wszyscy znajomi, którzy mają Win8 (z musu, bo kupili lapka z Win8) klną, na czym świat stoi. A głównie za sprawą tych (wspaniałych) kafelek i kolorów. Oczywiście są i tacy, którym podobają się te kolory. Ale za nic nie mogę zrozumieć, dlaczego ktoś chce wymusić, (poprzez sprzedaż wiązaną), aby wszyscy, co kupują nowe komputery byli zadowoleni z kolorystyki tego systemu blokując możliwość zmian. To tak samo jakby ktoś namalował obraz i ustawowo nakazał, że wszyscy muszą go mieć w domu i podziwiać. Dajcie ludziom wybór! Mi osobiście najbardziej podoba się wygląd Visty. I żeby nie jej toporność to miałbym ten system wiele lat. Mam Win8, i po tygodniu poszedł na tak zwaną półkę i czeka aż ktoś coś wymyśli, aby można było „wyprostować” ten system. Z przyciskiem „Start” już sobie poradzili, teraz kolej na wygląd. I jeszcze jedno. Microsoft twierdzi, że ten system jest stworzony głównie na potrzeby tabletów z ekranem dotykowym. To, dlaczego wszystkie firmy sprzedają komputery stacjonarne z tym systemem. Widziałem „lokowaną” w filmie reklamę, jak kobieta siedząc przed chyba 25” monitorem, pisała używając klawiatury ekranowej. Jakbym osobiście znał tą aktorkę, to pierwsze pytanie, jakie bym jej zadał to, jak długo by mogła tak pisać. Z rękami na wysokości twarzy i palcami wygiętymi, aby nie uderzać paznokciami w ekran.

  #22 07.04.2013 23:52

Coto za idiotyczny link do pobrania?

Semtex   19 #23 09.04.2013 12:48

@psiczka
Użyj linka do forum z P.S. na końcu wpisu: http://www.msfn.org/board/topic/161788-aero-glass-for-win8-v03/ tam zawsze znajdziesz najnowszy build i listę zmian.

  #24 17.04.2013 20:11

Jest i wersja x86 w końcu, ktoś wie jak działa na systemie z takową architekturą? Testował ktoś? Pozdrawiam.

  #25 22.04.2013 15:50

Nie radzę tego uruchamiać, mi to pousuwało ikony i popierdzieliło coś na dysku C, nie mam do niego dostępu i nie mogę zainstalować żadnej aplikacji ani usunąć lub skopiować plików. Po wybraniu usuń lub wklej nic się nie dzieje, system po prostu nie reaguje. Mój system to Windows 8 Pro X64, ale trzeba przyznać, że wygląda to jak stare dobre Aero Glass.

  #26 05.05.2013 01:00

Win 8 bez przezroczystości z Win 7 cofnął się do Win 98, ale początki są zawsze trudne, trzeba wrócić do Win 7, chyba że szybko Ci od okien naprawią ten błąd...