Shotwell 0.6 ze wsparciem plików RAW

Shotwell 0.6 ze wsparciem plików RAW

29.06.2010 10:41, aktualizacja: 30.06.2010 01:44

Światło dzienne ujrzała nowa wersja stosunkowo młodej, ale cieszącej się ciągle rosnącym uznaniem użytkowników przeglądarki graficznej Shotwell 0.6. W stosunku do poprzedniego wydania wprowadza kilka nowości, które wpływają na poszerzenie ogólnej funkcjonalności programu.

Shotwell to aplikacja do przeglądania grafiki dla GNOME, łącząca w sobie prostotę, szybkość działania i jedynie najistotniejsze dla przeciętnego użytkownika funkcje. Wśród nich znaleźć można opcje importu fotografii z większości aparatów cyfrowych (wspieranych przez gPhoto), organizowania ich w katalogi (program automatycznie grupuje zdjęcia zgodnie z datą ich wykonania), tagowania, publikowania w Internecie (m.in. Facebook, Flickr i Picasa Web Albums), a także prostej edycji. W przypadku tej ostatniej Shotwell pozwala na obrót grafiki o dany kąt, przycinanie, redukcję efektu czerwonych oczu oraz zmianę podstawowych parametrów obrazu - ekspozycja, odcień, nasycenie itp.

Wśród najważniejszych nowości wersji 0.6 wymienić należy wprowadzenie podstawowego wsparcia dla grafiki w formacie RAW i pełnego dla PNG. Aplikacja dobrze radzi sobie teraz z obsługą plików CR2 i DNG. Poza tym pojawiła się oczekiwana opcja zoomu i nowe okno preferencji, a także możliwość otwierania grafiki w zewnętrznym edytorze (Gimp) bezpośrednio z poziomu Shotwella. Twórcy skupili się również na takich detalach jak poprawki w obsłudze wersji językowych i samych tłumaczeń oraz automatycznym imporcie/eksporcie tagów w standardzie XMP i IPTC.

Shotwell 0.6 dostępny jest do pobrania dla użytkowników systemu Linux w naszym dziale PROGRAMY -> Akcesoria -> Przeglądarki graficzne.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)