Shumway — jak Mozilla chce wprowadzić Flasha do Firefoksa samym HTML5

Shumway — jak Mozilla chce wprowadzić Flasha do Firefoksa samym HTML5

16.11.2012 13:40, aktualizacja: 16.11.2012 14:04

Flash jest jednym z tych tworów, których pojawienie się na zawsze zmieniło kształt treści cyfrowych. Jedni go wielbią, inni nienawidzą i można odnieść wrażenie, że nawet sam Adobe nie jest zachwycony produktem, który kupił kilka lat temu razem z firmą Macromedia. Flash jest zresztą problematyczny na wiele sposobów, chociażby dla tego, że na wielu systemach (Linux nowych już nie dostaje, Android, iOS) nie jest dostępny.

Shumway to jeden z projektów, które mają zastąpić wtyczkę firmy Adobe w przeglądarce i, jako że rozwija go Mozilla, kierowany jest do użytkowników Firefoksa. Jest to eksperymentalna implementacja środowiska uruchomieniowego dla plików w formacie SWF, wykonana w całości w technologiach webowych. Zaletą Shumway będzie oczywiście otwartość, a także dostępność na platformach, na których obecnie nie ma możliwości oglądania treści dostarczanych jako Flash, a jest Firefox. Mozilla celuje pewnie głównie w urządzenia mobilne, warto też obserwować rozwój sytuacji w kontekście Firefox OS.

Obraz

Shumway ma postać rozszerzenia dla Firefoksa, które można już pobrać z GitHuba, zaś na stronie projektu znajdują się przykładowe animacje, na których można sprawdzić jego wydajność. Shumway przygotowany jest dla wersji 17 (beta) Firefoksa, więc Mozilla proponuje testowanie go tylko najodważniejszym. Więcej na temat rozszerzenia można dowiedzieć się na Wiki i blogu Mozilli.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)