Sieć 6G. W czym będzie lepsza od dzisiejszych sieci 5G?

Sieć 6G. W czym będzie lepsza od dzisiejszych sieci 5G?

Na sieć 6G jeszcze poczekamy
Na sieć 6G jeszcze poczekamy
Źródło zdjęć: © Getty Images | xijian
25.10.2023 13:40, aktualizacja: 17.01.2024 15:36

Kolejne generacje sieci komórkowych wprowadzały pewne rewolucje w komunikacji. Sieci 2G i 3G pozwoliły na powszechną łączność komórkową i internetową. Dzięki 4G dostęp do informacji i społeczności stał się bardzo łatwy. 5G daje opcję korzystania z dużych ilości danych. Co przyniesie 6G?

Sieć 6G brzmi jak pieśń przyszłości. Póki co w Polsce niewiele miejsc pozwala na korzystanie z technologii 5G, która zapewnia wysoką wydajność w porównaniu do sieci poprzedniej generacji. Szybki internet mobilny przekłada się na rozwój branży cyfrowej i nie tylko. Eksperci Nokii wypowiedzieli się na temat szans, które przyniesie nam wprowadzenie sieci 6G.

6G nie tylko udoskonali takie funkcje sieci 5G, jak ulepszona mobilna łączność szerokopasmowa (eMMB), masowa łączność typu maszynowego (mMTC) i ultraniezawodna łączność o niskim opóźnieniu (URLLC). Oprócz tego ma ona przynieść usprawnienia w zakresie niezawodności, pozycjonowania, dokładności wykrywania i efektywności energetycznej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W 6G doświadczymy połączenia świata fizycznego i cyfrowego

Jedną z kluczowych cech sieci 6G ma być pozwalanie na płynne interakcje między światem fizycznym i cyfrowym. Rozwój komunikacji multisensorycznej i immersyjnej ma pozwolić na rozwój technologii rozszerzonej i mieszanej rzeczywistości. W związku z tym możemy spodziewać się rozwoju metawersów i cyfrowych bliźniaków, które to mogą znacząco przyspieszyć rozwój w branży przemysłowej.

Dodatkową technologią, napędzaną dzięki 6G mogą być Coboty, czyli roboty współpracujące. Będą one napędzać potrzeby w zakresie wysokiej dokładności wykrywania, pozycjonowania i niezawodności w złożonych środowiskach przemysłowych.

Kiedy zaczniemy działać z 6G?

Eksperci Nokii twierdzą, że sieć 6G znajdzie się w fazie początkowej pod koniec bielącej dekady. W pełniejszym zakresie będzie ona dostępna na początku przyszłej dekady, czyli prawdopodobnie jeszcze przed 2035 r. Decyzje dotyczące potencjalnych pasm widma, które zostaną zbadane pod kątem 6G, zostaną prawdopodobnie podjęte na WRC-23, co zapewni, że warunki użytkowania zostaną zbadane i będą dostępne do 2030 roku.

Sieci 6G będą wymagały dodatkowych pasm. Nie pomoże tu zagęszczenie sieci, co miałoby pozwolić na wyższą przepustowość. Nadmierne zagęszczenie może przekładać się na zakłócenia. Oprócz tego wiąże się ono z większym wpływem na środowisko naturalne.

Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)