Skype Translator – bariera językowa nieco łatwiejsza do pokonania
28.05.2014 14:16, aktual.: 28.05.2014 14:44
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Firma Microsoft postanowiła dosyć mocno zatrząść w dziedzinie komunikacji. Tak mocno, aby przebić niektóre bariery, jakie niekiedy stają nam na drodze. Pokazem możliwości jest Skype Translator – funkcja, która ma za zadanie tłumaczyć rozmowy przeprowadzane przy pomocy komunikatora Skype niemalże w czasie rzeczywistym. Tak, rozmawiając zdalnie z kimś mówiącym w innym języku jesteśmy w stanie dzięki temu rozwiązaniu w miarę bezproblemowo się porozumiewać. Automat wszystko przetłumaczy, a syntezator mowy odczyta.
Your browser does not support iframes.Aby pokazać możliwości tej funkcji, nad którą firma pracowała od wielu lat, Gurdeep Pall, wiceszef działu zajmującego się usługami Skype oraz Lync, prowadził rozmowę z Dianą Heinrichs. Ona mówiła po niemiecku, on po angielsku, ale to nie stanowiło żadnego problemu — aplikacja tłumaczyła całe zdania i u odbiorcy odtwarzała je w jego ojczystym języku, dodatkowo wyświetlając pod ekranem wideorozmowy zapis tekstowy przetłumaczonych słow. Jak widać na przedstawionym filmie, rozwiązanie to nie jest idealne, użytkownicy mimo wszystko muszą chwilę poczekać na otrzymanie przetłumaczonych lepiej lub gorzej treści, niemniej jednak rozwiązanie zapowiada się bardzo interesująco.
Jak na razie rozwiązanie znajduje się w fazie rozwojowej, zadebiutować w formie gotowej dla użytkowników ma pod koniec roku. Zostanie ono zintegrowane z komunikatorem Skype dla systemu Windows 8. W przeciągu kolejnych 2-3 lat rozwiązanie może stać się produktem dostępnym komercyjnie i niekoniecznie będzie bezpłatne. Problemem może tu być wsparcie dla poszczególnych języków. Jak wiadomo, te najbardziej popularne zapewne będą obsługiwane od razu. Co jednak z nieco trudniejszymi w wymowie? Czy translator poradzi sobie z samą tylko wymową fanaberii typu Grzegorz Brzęczyszczykiewicz, czy będzie w stanie prawidłowo rozpoznać gwarę lub regionalne brzmienie danego języka? Co z językami mocno bazującymi na intonacji? Obsługa tak języka angielskiego, jak niemieckiego, nie jest tu żadnym wielkim sukcesem. Będzie nim tłumaczenie mowy znacznie mniej popularnej.
Całkiem możliwe, że rozwiązanie zastosowane w tym translatorze zobaczymy także w wyszukiwarce Bing (która oferuje translator tekstowy), a także w asystencie głosowym Cortana dla platformy Windows Phone. Choć jest on przez Microsoft reklamowany niczym tłumacz znany z serii Star Trek, to wiadomo, że przed nami jeszcze długa droga do tak doskonałych rozwiązań. Poza tym, konkurencja nie śpi i z pewnością możemy oczekiwać, że inne firmy prędzej czy później zaprezentują podobne rozwiązania.