Skype w przeglądarce Edge bez wtyczek jeszcze w tym roku

Skype w przeglądarce Edge bez wtyczek jeszcze w tym roku

Skype w przeglądarce Edge bez wtyczek jeszcze w tym roku
21.09.2015 11:34, aktualizacja: 21.09.2015 13:20

Niedawno pisaliśmy o obsłudze ORTC w Edge i możliwości wykorzystania API przez komunikatory. Microsoft ma oczywiście w planach przygotowanie webowej wersji Skype'a, która będzie działać w przeglądarce i pozwoli na wykonywanie połączeń głosowych i wideo.

Przygotowywana wersja Skype'a dla przeglądarek, jeśli zostanie uruchomiona w Edge'u, wykorzysta możliwości API o wdzięcznej nazwie Object Real-Time Communications. Aplikacja będzie pozwalała na prowadzenie rozmów z dźwiękiem i obrazem tak samo, jak inne wersje Skype'a, ale bez instalacji dodatków czy wtyczek. Użytkownik będzie mógł wejść na stronę i od razu porozmawiać ze znajomymi. ORTC zajmie się kontrolą danych dźwiękowych i wideo, a także zapewni dla nich warstwę transportu.

Microsoft przede wszystkim przygotuje do pracy z ORTC własne usługi, czyli Skype'a, Skype for Business i Outlook.com. Nie oznacza to jednak, że możliwości ORTC zostaną zamknięte w ekosystemie Microsoftu. Podobno możliwości API można łatwo połączyć z sieciami telefonicznymi. Nie powinno być także większych przeszkód przy przygotowaniu usług współpracujących z WebRTC, które znajdziemy w konkurencyjnych przeglądarkach, jak Chrome, Firefox czy Safari. Trudno jednak powiedzieć, czy dla nich także powstanie webowy i bezwtyczkowy Skype. Nie można tego jednak wykluczyć. Na blogu Microsoftu możemy przeczytać:

Naszym celem jest przygotowanie implementacji, która będzie działać zarówno z dzisiejszymi standardami webowymi, jak i z przemysłem komunikacyjnym w przyszłości.

Na blogu Skype'a przedstawiona została jeszcze ciekawsza wizja:

ORTC API pozwoli nam przygotować zaawansowane scenariusze komunikacji w czasie rzeczywistym, jak grupowe rozmowy między uczestnikami korzystającymi z różnych systemów operacyjnych i różnych przeglądarek, wykorzystując takie możliwości, jak Simulcast i Scalable Video Coding (SVC), przy zachowaniu kompatybilności z istniejącymi liniami telefonicznymi.

To sugeruje oczywiście, że Skype ma być wszechobecny, Microsoft dąży do pozycji monopolisty i chce wytyczać standardy branżowe. Na tę decyzję warto też spojrzeć w kontekście jakości przeglądarki, co być może trochę osłodzi wizję Skype'a jako jedynego słusznego komunikatora. Wtyczki od dawna są przyczyną problemów z przeglądarkami, często je spowalniają, powodują wycieki pamięci i otwierają drzwi przed wirusami. Sporo mówi się o możliwości zablokowania wtyczek w wielu przeglądarkach i być może Edge będzie jedną z nich. ORTC sprawi, że to posunięcie będzie mniej bolesne dla użytkowników.

Na razie ORTC znalazło się w testowej kompilacji Windowsa 10 (10547), do stabilnych wydań (o ile można tak mówić w kontekście tego systemu ;-)) trafi pod koniec tego roku. Wtedy też powinien ukazać się webowy Skype, który wykorzysta możliwości API.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)