Skype w przeglądarce Edge bez wtyczek jeszcze w tym roku

Skype w przeglądarce Edge bez wtyczek jeszcze w tym roku
21.09.2015 11:34
Skype w przeglądarce Edge bez wtyczek jeszcze w tym roku

Niedawno pisaliśmy o obsłudze ORTC w Edge i możliwości wykorzystania API przez komunikatory. Microsoft ma oczywiście w planach przygotowanie webowej wersji Skype'a, która będzie działać w przeglądarce i pozwoli na wykonywanie połączeń głosowych i wideo.

Przygotowywana wersja Skype'a dla przeglądarek, jeśli zostanie uruchomiona w Edge'u, wykorzysta możliwości API o wdzięcznej nazwie Object Real-Time Communications. Aplikacja będzie pozwalała na prowadzenie rozmów z dźwiękiem i obrazem tak samo, jak inne wersje Skype'a, ale bez instalacji dodatków czy wtyczek. Użytkownik będzie mógł wejść na stronę i od razu porozmawiać ze znajomymi. ORTC zajmie się kontrolą danych dźwiękowych i wideo, a także zapewni dla nich warstwę transportu.

Microsoft przede wszystkim przygotuje do pracy z ORTC własne usługi, czyli Skype'a, Skype for Business i Outlook.com. Nie oznacza to jednak, że możliwości ORTC zostaną zamknięte w ekosystemie Microsoftu. Podobno możliwości API można łatwo połączyć z sieciami telefonicznymi. Nie powinno być także większych przeszkód przy przygotowaniu usług współpracujących z WebRTC, które znajdziemy w konkurencyjnych przeglądarkach, jak Chrome, Firefox czy Safari. Trudno jednak powiedzieć, czy dla nich także powstanie webowy i bezwtyczkowy Skype. Nie można tego jednak wykluczyć. Na blogu Microsoftu możemy przeczytać:

Naszym celem jest przygotowanie implementacji, która będzie działać zarówno z dzisiejszymi standardami webowymi, jak i z przemysłem komunikacyjnym w przyszłości.

Na blogu Skype'a przedstawiona została jeszcze ciekawsza wizja:

ORTC API pozwoli nam przygotować zaawansowane scenariusze komunikacji w czasie rzeczywistym, jak grupowe rozmowy między uczestnikami korzystającymi z różnych systemów operacyjnych i różnych przeglądarek, wykorzystując takie możliwości, jak Simulcast i Scalable Video Coding (SVC), przy zachowaniu kompatybilności z istniejącymi liniami telefonicznymi.

To sugeruje oczywiście, że Skype ma być wszechobecny, Microsoft dąży do pozycji monopolisty i chce wytyczać standardy branżowe. Na tę decyzję warto też spojrzeć w kontekście jakości przeglądarki, co być może trochę osłodzi wizję Skype'a jako jedynego słusznego komunikatora. Wtyczki od dawna są przyczyną problemów z przeglądarkami, często je spowalniają, powodują wycieki pamięci i otwierają drzwi przed wirusami. Sporo mówi się o możliwości zablokowania wtyczek w wielu przeglądarkach i być może Edge będzie jedną z nich. ORTC sprawi, że to posunięcie będzie mniej bolesne dla użytkowników.

Na razie ORTC znalazło się w testowej kompilacji Windowsa 10 (10547), do stabilnych wydań (o ile można tak mówić w kontekście tego systemu ;-)) trafi pod koniec tego roku. Wtedy też powinien ukazać się webowy Skype, który wykorzysta możliwości API.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)