„Smartfon nieśmiertelny” – Android 4.4 KitKat dostępny dla HTC HD2

„Smartfon nieśmiertelny” – Android 4.4 KitKat dostępny dla HTC HD2

„Smartfon nieśmiertelny” – Android 4.4 KitKat dostępny dla HTC HD2
Redakcja
04.12.2013 11:14, aktualizacja: 04.12.2013 12:36

Gdy w powszechnym użytku były głównie zwykłe telefony i właśnie one dominowały wśród statystyk sprzedaży w zasadzie niewiele osób przejmowało się aktualizacjami, czy wersją systemu. Dopiero smartfony i nie od razu zmieniły nieco to podejście. Po sukcesie Androida, systemu otwartego, lawinowo zaczęły powstawać jego modyfikacje dające użytkownikom dostęp do nowszej wersji i wielu niedostępnych standardowo funkcji. Z historii smartfonów bez wątpienia wyróżnia się jeden model, jakim jest HTC HD2. Choć wcale nie był on stworzony do pracy ze wspomnianym Androidem, dostępna jest już dla niego wersja bazująca na najnowszej jego wersji 4.4 KitKat.

Obraz

Na początek warto cofnąć się do przeszłości. Urządzenie to w listopadzie obchodziło swoje czwarte urodziny. W świecie dynamicznie rozwijającej się technologii jest to więc w zasadzie emeryt, który powinien odejść na zasłużoną emeryturę. Mimo to specyfikacja nawet jak na dzisiaj, choć nie budzi grozy, to jednak nie jest znowu aż taka tragiczna. Urządzenie zostało wyposażone w ekran 4,3” TFT o rozdzielczości 800x480 px, co wtedy było czymś naprawdę wielkim w porównaniu do innych urządzeń. Całość napędzał Snapdragon S1 od Qualcomma taktowany zegarem 1 GHz, a także 576 MB pamięci RAM. Za grafikę odpowiadał układ Adreno 200. HD2 jako następca modelu Touch HD działał pod kontrolą systemu Windows Mobile 6.5 Professional i wydawać by się mogło, że w takim stanie odejdzie w niepamięć. Tak się jednak nie stało, dzięki osobom zajmującym się przeróbkami najpierw trafiły na niego zmodyfikowane wersje WM, a następnie cała lawina innych systemów. Najpierw Android w coraz dalszych wersjach, następnie Windows Phone 7, a nawet Ubuntu oraz MeeGo. Dzięki temu urządzenie stało się swoistym poligonem, a dla jego posiadaczy możliwością spróbowania niemalże każdego liczącego się systemu dla smartfonów.

W maju przeportowano na niego także Firefox OS, a w sierpniu na XDA pojawił się port nakładki HTC Sense 5. Teraz dzięki developerowi skrywającemu się pod nickiem chautruongthinh ze wspomnianego forum zawitał na niego również Android 4.4 KitKat. Oczywiście nie jest to w żaden sposób oprogramowanie oryginalne, poza tym trudno szukać egzemplarzy posiadających jeszcze jakąkolwiek gwarancję producenta, niemniej, chyba nikt nie może w tej sytuacji narzekać. ROM SlimKat 4.4 w wersji Beta 1 znajdziecie do pobrania na XDA. Czy ten nieśmiertelny smartfon kiedykolwiek odejdzie w niepamięć? Lepiej chyba zadać sobie pytanie: kiedy na HD2 wrzucimy Sailfish OS? Przecież wiadomo, że to tylko kwestia czasu…

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)