Smartfony pożerają rynek aparatów. Nikon zmieni branżę?

Marcin Paterek

08.07.2013 15:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Coraz większe możliwości smartfonów pozwalają nam sukcesywnie pozbywać się z kieszeni zbędnych urządzeń. Do lamusa przeszły chociażby odtwarzacze MP3, które jeszcze kilka lat temu wydawały się być naturalnym następcą walkmanów i discmanów. W ekspresowym tempie przybywa też siwych włosów na głowach ludzi, którzy kierują firmami z branży fotograficznej. O ile bowiem profesjonalne lustrzanki wciąż są niezastąpione, o tyle do zwyczajnego pstrykania wystarczą już smartfony ze średniej półki. A gdyby ktoś miał ochotę na coś ambitniejszego, zawsze może zainteresować się Nokią 808 PureView lub nadchodzącym modelem EOS/1020/909.

Obraz

Według Makoto Kimury, szefa Nikona, sprzedaż aparatów kompaktowych zmalała o jedną czwartą w porównaniu do ubiegłego roku. Zaniepokojeni sytuacją producenci stają więc przed bardzo trudnym zadaniem — muszą stworzyć sprzęt, który ponownie zainteresuje klientów. I raczej nie chodzi tu o zainstalowanie Androida, bo zaprezentowane dotychczas modele trudno traktować jak coś więcej niż tylko ciekawostkę czy pokaz możliwości. Skupiliśmy się na rozwoju aparatów, ale możliwe, że zmienimy naszą strategię, by dostarczać produkty na zdecydowanie większy rynek smartfonów — tłumaczy Kimura. Szef Nikona przyznał przy tym, że zyski firmy opierającej się w 84 proc. na branży fotograficznej wyglądają dość skromnie.

Gdzie w tej sytuacji szukać ratunku? Na to pytanie póki co nie ma dobrej odpowiedzi. Makoto Kimura w ciągu najbliższych pięciu lat planuje utrzymać firmę przy życiu za sprawą aparatów z wyższej półki (m.in. modelu D4-SLR), jednocześnie skupiając się na rozwoju tajemniczego projektu. Chcemy stworzyć produkt, który zmieni koncepcję aparatu. Być może to nawet nie będzie aparat — zapowiada. Kimura zdaje sobie sprawę z tego, że gwałtowny wzrost popularności urządzeń mobilnych zmienił warunki gry, bo ludzie robią masę zdjęć właśnie za ich pomocą. Wciąż jednak nie jest pewne, czy Nikon poświęci się produkcji smartfonów. Wiadomo natomiast, że firma do 2016 r. zamierza zająć się wytwarzaniem sprzętu medycznego.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)