SMS z numeru 732232984. Mogłeś go dostać lub... wysłać

SMS z numeru 732232984. Mogłeś go dostać lub... wysłać

Podejrzany SMS
Podejrzany SMS
Źródło zdjęć: © dobreprogramy
Oskar Ziomek
19.11.2021 08:18

Do naszej redakcji dotarł sygnał od czytelniczki, która zgłosiła się z podejrzanym SMS-em. Powiązany numer to +48732232984 i co ciekawe, wiadomość nie trafiła do odebranych, ale została sama wysłana przez smartfon. To SMS weryfikujący konto Google.

"Google weryfikuje numer telefonu" - brzmi główny komunikat w treści SMS-a z numeru +48732232984. Jest poprzedzony dziwną kombinacją znaków (na zdjęciu zamazaną - nie mamy pewności, czy to nie identyfikator konkretnego urządzenia) oraz skróconym linkiem, którego każda osoba mająca minimum wiedzy o bezpieczeństwie w sieci nie będzie chciała kliknąć.

Co najciekawsze, w tym przypadku SMS jest "w wysłanych", a nie "odebranych". Okazuje się, że nie jest to powód do niepokoju, ale standardowa metoda weryfikacji numeru użytkownika konta Google. Choć na pierwszy rzut oka wygląda jak jeden z wielu SMS-owych przekrętów, firma istotnie w ten sposób weryfikuje użytkowników, a wiadomości mogą zarówno przychodzić do użytkownika, jak i być bez jego wiedzy wysyłane.

SMS z informacją o weryfikacji konta Google
SMS z informacją o weryfikacji konta Google© dobreprogramy

Temat nietypowego SMS-a od lub do Google'a był często poruszany już w grudniu 2019 roku. Serwis Niebezpiecznik opisał wtedy szczegóły sprawy zwracając uwagę, że jest to procedura, na którą użytkownik konta Google sam zgodził się, akceptując regulamin. Do wyjaśnienia kwestii weryfikacji konta prowadzi zresztą link zawarty w wiadomości, który z uwagi na skróconą formę nie zachęca do klikania.

Co ciekawe, już wtedy podjęto temat dziwnej formy SMS-a, który może budzić wątpliwości użytkowników. Google zadeklarował wówczas, że "zapewne niebawem nastąpi tu jakaś zmiana". Jak widać na przykładzie naszej czytelniczki, po niecałych 2 latach opisywane SMS-y wciąż są takie same. Niebezpiecznik ustalił, że wiadomości mogą przychodzić lub być wysyłane na przynajmniej kilka numerów:

  • +48 732 232 988
  • +48 732 232 986
  • +48 732 232 984
  • +48 732 100 230

Warto dodać, że forma SMS-ów od Google'a jest na tyle zbliżona do typowych oszustw, że wiadomości nierzadko są kwalifikowane jako spam przez zabezpieczenia Androida. Nie zmienia to jednak faktu, że w skrzynkach SMS i tak się pojawiają.

SMS-y weryfikujące Google'a można wyłączyć

Użytkownicy konta Google, którzy nie chcą dostawać podobnych wiadomości w przyszłości, mogą z nich zrezygnować. Jak podaje firma, w tym celu należy zajrzeć do ustawień konta Google w smartfonie i dotrzeć do szczegółów numeru telefonu urządzenia. Z tego miejsca można zmienić metodę weryfikacji konta.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)