Sprzedajesz dysk? Zachowaj ostrożność – niepokojące dane ekspertów

Sprzedajesz dysk? Zachowaj ostrożność – niepokojące dane ekspertów

Nieumiejętne wyczyszczenie zbywanego dysku oznacza spore ryzyko
Nieumiejętne wyczyszczenie zbywanego dysku oznacza spore ryzyko
Piotr Urbaniak
14.05.2019 14:45, aktualizacja: 14.05.2019 16:19

Sprzedaż starego dysku twardego w serwisie eBay lub jakimkolwiek innym, może wydawać się dobrym sposobem na wyciśnięcie paru groszy z nieużywanego sprzętu. I owszem, sęk w tym, że ludzie nagminnie zapominają o oczywistej kwestii – wyczyszczeniu dysku z danych. Albo robią to w sposób na tyle nieumiejętny, że odzyskanie informacji nie stanowi problemu.

Z badań przeprowadzonych przez dwie niezależne firmy zajmujące się odzyskiwaniem danych, Blanco i Ontrack, wynika, że ludzie zaskakująco często zapominają o prawidłowym wyczyszczeniu zbywanego nośnika. Specjaliści zakupili 159 losowo wybranych dysków na aukcjach w serwisie eBay. Jak się okazuje, 42 proc. nośników w puli zawierało poufne dane, które stały się dostępne po zastosowaniu rutynowych technik odzyskiwania, a 15 proc. – dane umożliwiające szczegółową identyfikację osobową byłego właściciela (PII).

Precyzując, na zakupionych nośnikach znalazły się m.in.:

  • Znajdujące się na napędzie wykorzystywanym wcześniej przez zawodowego programistę poufne dane, zawierające skany rodzinnych paszportów i aktów urodzenia, CV i dokumentów finansowych.
  • Dokumentacje studentów uniwersytetu, łącznie z powiązanymi adresami e-mail.
  • 5 GB zarchiwizowanej wewnętrznej poczty e-mail dużej agencji turystycznej.
  • 3 GB danych z firmy transportowo-towarowej, wraz z dokumentami zawierającymi szczegóły dotyczące wysyłki, harmonogramów i danych rejestracyjnych pojazdów ciężarowych.
  • Dokumentacja szkolna, w tym fotografie i dokumenty z imionami i nazwiskami uczniów oraz podziałem na klasy.

Mało tego, najbardziej wrażliwe informacje zawierały 3 spośród 20 dysków kupionych ponoć u tzw. "renomowanych sprzedawców". Czyli nie od prywatnych użytkowników, lecz firm handlujących sprzętem używanym, które to jednak kompletnie zbagatelizowały kwestię bezpieczeństwa i nie sprawdziły dostatecznie sprzętu przed dalszym puszczeniem w obieg.

– Wyniki badań uzasadniają poważną obawę, że podczas gdy sprzedający wyraźnie rozumieją potrzebę usuwania danych, to w praktyce korzystają z nieodpowiednich metod – czytamy w komunikacie badaczy, podsumowującym uzyskane wyniki. – Pozbywanie się zużytych dysków twardych jest skomplikowanym procesem, który wymaga wyjątkowej uwagi – dodaje Mariusz Politowicz, inżynier techniczny Bitdefender.

Jak bezpiecznie sprzedać stary dysk?

– .Według niektórych, dyski należy całkowicie niszczyć, nie zaprzątając sobie głowy odsprzedażą, ponieważ ryzyko przewyższa tu korzyści. Natomiast skuteczne czyszczenie dysku wymaga wielu sesji usuwania i nadpisywania danych – kontynuuje Politowicz. I tłumaczy: – Istnieją wprawdzie darmowe narzędzia oferujące pomoc w przeprowadzeniu tych czynności, jednak to użytkownik podejmuje ryzyko dokonując wyboru rozwiązania. Wniosek? Trzeba zachować ostrożność.

Narzędzia takie jak HDD Low Level Format Tool lub MHDD pozwalają przeprowadzić proces zwany zerowaniem dysku. Innymi słowy: nadpisać wszystkie sektory dysku zerami. Tak przygotowany dysk nie zdradzi żadnych informacji. Zwykły format w systemie Windows to zbyt mało.

Sprawdź inne narzędzia dyskowe w naszej bazie oprogramowania

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (100)