Sprzedaż butów na OLX i problem: z konta zniknęło 11 tys. złotych

Sprzedaż butów na OLX i problem: z konta zniknęło 11 tys. złotych

Sprzedaż butów na OLX i problem: z konta zniknęło 11 tys. złotych
Źródło zdjęć: © Pixabay
Oskar Ziomek
12.07.2021 07:04

Na OLX grasują oszuści, którzy wykorzystują niewiedzę sprzedających w zakresie realizacji płatności przez internet. Jak donosi Dolnośląska Policja, następna osoba straciła w ten sposób kilkanaście tysięcy złotych - a chciała tylko sprzedać buty.

44-latka z Legnicy to kolejna ofiara przestępców, którzy śledzą oferty na OLX, a następnie udają zainteresowanych i kontaktują się ze sprzedającym, by wyłudzić od niego pieniądze. Wszystko opiera się na wykorzystaniu niewiedzy osoby sprzedającej produkt, która skłonna jest uwierzyć, że otrzyma pieniądze za przedmiot po uzupełnieniu danych w podesłanym formularzu.

Tak jak i w tym przypadku, link prowadzi jednak do spreparowanej strony, gdzie sprzedający może wpisać dane logowania do banku lub dane karty płatniczej, bo jest przekonany, że tylko tak potwierdzi możliwość otrzymania wpłaty od rzekomego kupującego. W rzeczywistości przekazuje swój login i hasło do bankowości oszustom, którzy równolegle logują się konto ofiary przez autentyczną stronę banku i wtedy kradną pieniądze. Alternatywnie wykorzystują komplet danych z karty ofiary, by wykonać na jego koszt dowolne płatności lub zakupy.

W opisywanym przypadku kobieta straciła 11 tysięcy złotych, a chciała tylko sprzedać buty za pośrednictwem OLX-a. Choć każdy tego typu przypadek jest przykry, równie smutny jest fakt, że wciąż znajdują się osoby mające brak elementarnej wiedzy w zakresie obsługi elektronicznych kanałów płatności. Samo oszustwo tego rodzaju również nie jest nowe. Podobne przypadki regularnie opisujemy od zeszłego roku, a sam OLX wyraźnie pisze o nich na swojej stronie i w mailingach.

Oszustwo "na OLX" - jak się chronić?

Aby uniknąć przykrej niespodzianki podczas sprzedaży na OLX, wystarczy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa w internecie. Najważniejsze, by sprzedający nie klikał w żadne linki przesyłane przez rzekomego kupującego i zamiast tego wykorzystał oficjalny system płatności przygotowany przez OLX.

Nie należy też zgadzać się na pomoc w zamawianiu usługi kurierskiej. Oszuści są w stanie zaskoczyć sprzedającego, który chciał wysłać produkt za pobraniem, a przez nieostrożność nie zobaczy już ani produktu, ani pieniędzy.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (141)