Steam kończy wsparcie dla Windowsa XP oraz Vista. Klient przestanie działać

Steam kończy wsparcie dla Windowsa XP oraz Vista. Klient przestanie działać

Źródło: Materiały prasowe Valve
Źródło: Materiały prasowe Valve
Piotr Urbaniak
01.01.2019 11:59

Z dniem 1 stycznia 2019 r. Steam zakończył ostatecznie wspieranie Windowsa XP oraz Vista. Klient nie uruchomi się już na żadnym z tych systemów, a chcąc zagrać w gry z biblioteki, trzeba dysponować co najmniej Windowsem 7 (albo kompatybilną dystrybucją Linuksa). Jak podano w oficjalnym oświadczeniu, powodem tej decyzji jest bardzo niska liczba użytkowników starszych systemów Microsoftu, których udział na platformie nie przekracza 1 proc.

Od pewnego czasu Valve, właściciele Steama, sukcesywnie ograniczało funkcjonalność klienta na Windowsie XP oraz Vista. Wszystko dlatego, że w kodzie zaczęto wykorzystywać biblioteki przeglądarki Google Chrome, niezgodne ze wspomnianymi OS-ami. Jednym z przykładów jest funkcja czatu, w której minimalnych wymaganiach znalazł się dopiero Windows 7. W praktyce w roku 2018 Steam na XP i Viście został sprowadzony do roli prostego launchera gier, bez jakiejkolwiek otoczki społecznościowej. Teraz traci nawet tę podstawową funkcję.

Windows XP oraz Vista: Steam nie jest jedyny

Co ciekawe, Steam nie jest jedyną aplikacją, która wraz z nadejściem roku 2019 bezpowrotnie zamyka erę Windowsa XP oraz Vista. Identyczną decyzję podjęła firma Avast Software, autorzy licznych narzędzi antywirusowych. Także trzeba liczyć się z tym, że kultowy XP-ek po ponad 17 latach wiernej służby na dobre dokonuje swego żywota. Pytanie: ktoś jest tym faktem zdziwiony?

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (226)