Stop COVID - ProteGO Safe ma fatalną reputację. Najgorzej oceniana aplikacja w UE

Stop COVID - ProteGO Safe ma fatalną reputację. Najgorzej oceniana aplikacja w UE

fot. Jan Bielecki/East News
fot. Jan Bielecki/East News
26.11.2020 16:38, aktualizacja: 26.11.2020 16:48

Użytkownicy smartfonów są bezlitośni. Jeśli aplikacja nie działa albo ma ograniczone możliwości, to nie można spodziewać się przychylnych ocen. Tak jest właśnie z działającym od kwietnia 2020 r. STOP COVID - ProteGO Safe. Jak wynika z niedawnego raportu, rodzima aplikacja do walki z koronawirusem została oceniona najgorzej w całej Unii Europejskiej.

Jeśli zbierzemy średnią ocen w sklepach Google Play (Android) oraz App Store (iOS), ProteGO Safe zdobywa jedynie 2,6 punkta na 5 możliwych. Nisko oceniane są również odpowiedniki z Austrii, Węgier, Włoch i Danii, choć wszystkie z nich mają oceny minimum lub powyżej 3/5 punktów.

Z drugiej strony, największym zaufaniem cieszą się aplikacje do śledzenia kontaktów zakażenia COVID-19 z: Malty (4,5/5), Litwy (4,4/5), Czech (4,35/5) oraz Cypru i Wielkiej Brytanii (po 4,3/5).

Oczywiście średnia subiektywnych ocen nie mówi zbyt wiele o jakości samych aplikacji, ale pokazuje, że Polacy kompletnie nie ufają STOP COVID - ProteGO Safe jako produktowi. Zestawienie opracował portal 300gospodarka.

Zdaniem Justyny Orłowskiej, pełnomocniczki Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech niska średnia ocen wynika z początkowych zarzutów o to, że dokonuje inwigilacji użytkowników.

W ocenie Orłowskiej jest to nieprawda, a z tą złą reputacją dział ds. technologii rządowej stara się walczyć publikując pełny kod źródłowy, a także przedstawiając wyniki audytów aplikacji.

Koszt przygotowania tej aplikacji przez Ministerstwo Cyfryzacji wyniósł 2,5 mln zł, a jej miesięczne utrzymanie to wydatek rzędu ponad 130 tys i pochłonęła już 5 mln z budżetu państwa.

Z końcem sierpnia 2020 r. aplikację zainstalowało ok. 670 tys. osób. Niestety, jak wykazały niezależne analizy, ProteGO Safe wykrywa jedynie śladowy odsetek zakażonych i praktycznie nie działa w ogóle.

Z odpowiedzi na interpelację posła Michała Szczerby wynika, że w okresie od 31 lipca do 14 października 2020 r. zaledwie 72 użytkowników aplikacji włączyło powiadomienia, pokazujące, czy mieli kontakt z zakażonymi koronawirusem. Tomasz Kozon z firmy programistycznej Boring Owl uważa, że takie aplikacje są skuteczne, jeśli prawidłowo z nich korzysta 40-60 proc. społeczeństwa.

Niedawno aplikacja STOP COVID - ProteGO Safe została zaktualizowana o śledzenie kontaktów z zagranicy.

[frame]Aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe na Androida oraz iOS-a jest dostępna w naszym katalogu oprogramowania.[/frame]

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (240)