Strumieniowanie gier między komputerami ze Steam już dostępne, działa nieźle

Strumieniowanie gier między komputerami ze Steam już dostępne, działa nieźle

Strumieniowanie gier między komputerami ze Steam już dostępne, działa nieźle
22.05.2014 12:18

W styczniu firma Valve rozpoczęła testy beta usługi In House Streaming, czyli opcji strumieniowania gier pomiędzy komputerami w sieci domowej korzystającymi ze Steam i oto po kilku miesiącach wytężonych prac nad rozwiązaniem dopracowała je wspólnie z fanami na tyle, by wreszcie oficjalnie z nim wystartować. Pewnie wielu graczy myślących o wstawieniu do salonu niewielkiego komputerka o przeciętnej konfiguracji, by przesyłać na niego gry uruchomione na dużo mocniejszym PC schowanym gdzieś w szafie, blisko śledziło temat. Niestety do pełni zadowolenia jeszcze brakuje, ale system działa nieźle.

350108456625334209

Rozpoczęcie strumieniowania sprowadza się do uruchomienia Windowsowego klienta Steam (na razie funkcja nie jest dostępna pod OS X i Linuksem) na tym samym koncie na obu maszynach. W tym momencie powinno się już dać ruszyć z przesyłaniem poprzez proste wskazanie gry z biblioteki na PC docelowym i kliknięciu w Strumieniuj (zamiast opcji Graj). Jeżeli z jakiegoś powodu komputery nie nawiązały połączenia należy wejść w zakładkę Strumieniowania w Ustawieniach i zobaczyć czy na liście widnieje nazwa drugiego PC. Z tego co wyczytałem, czasem zwyczajne zerknięcie tutaj pomaga, żeby strumieniowanie zadziałało. Znajduje się tu także rzecz jasna kilka opcji dodatkowych, z których polecam włączenie wyświetlania informacji o wydajności w zaawansowanych ustawieniach klienta. Daje nam to wgląd w to, co się dzieje na łączach, a także wykres stabilności połączenia. Widać jak można pokombinować z wydajnością sieci domowej.

Benchmark z Thiefa strumieniowany do leciwego laptopa.
Benchmark z Thiefa strumieniowany do leciwego laptopa.

Bez szaleństw z routerem udało mi się bezproblemowo pobawić z kilkoma dosyć zaawansowanymi graficznie tytułami i to z wykorzystaniem sieci Wi-Fi (dla pełni komfortu zalecane jest rzecz jasna połączenie kablowe). Na domyślnych ustawieniach strumieniowania Steam dało się grać, chociaż PC w roli klienta wyświetlał obraz w niższej rozdzielczości oraz o niemal w połowę mniejszej liczbie klatek na sekundę. Opóźnienie jest, lecz tragedii nie ma. Spodziewałem się dużo gorszego efektu, a tymczasem usługa tak naprawdę tylko testowo uruchomiona od razu spisuje się całkiem dobrze. Wykorzystywana przeze mnie infrastruktura do najnowocześniejszych nie należy, więc podejrzewam, że u czytelników będzie podobnie, jeśli po prostu nie lepiej.

Valve naturalnie spodziewa się kolejnych uwag, co do In House Streaming i wychodzi im naprzeciw. Podstawowe informacje na temat usługi znaleźć można w przewodniku, krótkim, ale konkretnym. Większe problemy należy zgłaszać na liście dyskusyjnej grupy poświęconej domowemu strumieniowaniu. Obyście nie musieli tutaj jednak zaglądać z powodów innych, niż zwykła ludzka ciekawość. Dajcie znać jak wszystko Wam działa.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)