Surface Laptop nie ma złącza USB-C „dla dobra i wygody użytkowników”

Strona głównaSurface Laptop nie ma złącza USB-C „dla dobra i wygody użytkowników”
10.05.2017 14:33
Surface Laptop nie ma złącza USB-C „dla dobra i wygody użytkowników”

Microsoft zaprezentował niedawno Surface Laptopa – elegancki notebook z Windowsem 10 S, stworzony z myślą o studentach. Przy wysokiej cenie, jaką przyjdzie za niego zapłacić, można się zacząć zastanawiać, dlaczego w komputerze zabrakło najnowszej odmiany najpopularniejszego złącza – USB typu C. Jak się okazuje, zdaniem Microsoftu użytkownicy nie są jeszcze gotowi, by na co dzień z niego korzystać.

Sądząc choćby po stylistyce, cenie, przeznaczeniu komputera, a ostatecznie również po oficjalnych porównaniach do sprzętu Apple'a, brak USB-C może być tym bardziej zaskakujący. Na pokładzie znajdziemy za to pełnowymiarowe USB-A w wersji 3.1, co ciekawe – tylko jedno. Taki zabieg tłumaczony jest przede wszystkim pewnością połączenia, na jaką można liczyć wykorzystując sprawdzony standard oraz opcjonalną stację dokującą Surface Dock, o czym w wywiadzie dla serwisu The Verge wspomina Pete Kyriacou z Microsoftu:

USB-C jest świetnym złączem, ale dla wielu osób – również problematycznym. To nie tak, że o USB-C nie słyszeliśmy już dużo wcześniej.

Mamy zamknięte środowisko dokowania, które po podłączeniu gwarantuje cztery dodatkowe porty USB, gigabitowy Ethernet, zasilanie oraz opcję podłączenia dwóch kolejnych wyświetlaczy.

Teoretycznie więc, jedynym celem Microsoftu jest tutaj ochrona użytkowników przed problemami, na jakie można natrafić korzystając z urządzeń USB-C firm trzecich, a mowa jest o kiepskiej jakości ładowarkach, przewodach oraz adapterach. Nadal jednak można się zastanawiać, czy takie podejście pozostanie aktualne przez najbliższych kilka lat? W końcu, zgodnie z założeniem, Surface Laptop ma być jedynym komputerem towarzyszącym studentowi w kolejnych latach edukacji.

Na koniec dodajmy, że Surface Dock to obecnie wydatek ok. 200 dolarów, natomiast sam komputer kosztuje na naszym rynku od 5 do 11 tys. złotych. Czy w obliczu polskich cen Surface Laptopa, potencjalny użytkownik tych urządzeń odczuje mocno taki wydatek? Przekonań Microsoftu nie podzielają inni producenci komputerów z Windowsem 10 S, w których nierzadko znalazło się miejsce na USB typu C.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
Komentarze (51)