Symantec ochroni użytkowników torrentów przed malware

Symantec ochroni użytkowników torrentów przed malware

Symantec ochroni użytkowników torrentów przed malware
07.06.2017 16:55

Torrenty pozwalają pobrać dystrybucję Linuksa, LibreOffice, darmową muzykę i filmy na otwartych licencjach. Jednakże na nieświadomych użytkowników protokołu BitTorrent, czekają także zagrożenia. W końcu nie wszyscy sięgają po pliki z oficjalnych źródeł. Firma Symantec postanowiła więc chronić użytkowników torrentów przed malware.

Symantec znany jest przede wszystkim ze swojego oprogramowania chroniącego Windowsa, np. Norton Internet Security. Firma do swojej oferty postanowiła dołączyć program, który będzie badał pliki torrent i podawał ich reputację w formie oceny, co ma pozwolić na uniknięcie pobierania i udostępniania dalej szkodliwego oprogramowania. Symantec zabezpieczył już odpowiedni patent, który jest zapowiedzią wprowadzenia takich rozwiązań do oferty.

W patencie przedstawiono system, który ma być wykorzystywany do identyfikowania fałszywych torrentów, których nie brakuje na źle moderowanych witrynach i forach. Użytkownicy, którzy padną ofiarą oszustwa, często wówczas przekierowani są na odpowiednio spreparowane strony internetowe, które pod przykrywką dobrego oprogramowania czy multimediów, zachęcają do zainstalowania malware.

System miałby oceniać wiarygodność torrentów i w razie wykrycia złośliwego odnośnika, ostrzegać użytkownika i blokować podejrzaną treść. Mamy już nie przejmować się złą moderacją witryn z torrentami, moderatorów wyręczy oprogramowanie firmy Symantec, dostarczające informacje o reputacji konkretnych torrentów.

W przeciwieństwie do tradycyjnego skanowania plików w poszukiwaniu wirusów, gdzie skanowany jest sam plik, opatentowana technologia w celu oceny ma korzystać ze zgromadzonych informacji o reputacji. Na ocenę danego odnośnika będą składać się takie czynniki jak reputacja oryginalnych udostępniających, witryn torrentowych, trackerów czy peerów. Przykładowo, jeśli adres IP komputera udostępniającego plik jest połączony z kilkoma złośliwymi torrentami, to plik otrzyma niską reputację. Z kolei jeśli komputer dzieli się wyłącznie nieszkodliwymi plikami, jego reputacja wzrasta.

Z pewnością mniej zaawansowani użytkownicy docenią mechanizmy zwiększające poziom bezpieczeństwa podczas dzielenia się torrentami. Jednak Ci bardziej świadomi, jeśli sięgną po rozwiązanie Symanteca, zapewne będą musieli walczyć z częstymi informacjami o zagrożeniu i nadmiernym blokowaniem. W końcu protokół BitTorrent, to nie tylko dystrybucje Linuksa i media na licencjach Creative Commons.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)