Synfig Studio będzie szybszy, doczekał się renderowania z Cairo

Synfig Studio będzie szybszy, doczekał się renderowania z Cairo

13.05.2013 12:56, aktualizacja: 13.05.2013 13:17

Synfig Studio to otwartoźródłowy program do grafiki i animacji 2D. Program został zaprojektowany z myślą o profesjonalnych filmach animowanych, tworzonych z użyciem tak grafik wektorowych, jak i bitmap. Deweloperzy z każdym wydaniem zbliżają się tego celu.

Obraz

W najnowszej wersji 0.64.0 Synfiga pojawiła się możliwość zaprzęgnięcia biblioteki Cairo do renderowania obszaru roboczego. Cairo dostarcza niezależne od platformy API dla renderowania 2-wymiarowego i jeśli to tylko możliwe, korzysta z akceleracji sprzętowej. Jest to kolejny krok w kierunku optymalizacji i tym samym zwiększania wygody pracy w Synfigu. Na razie te opcje mają status eksperymentalnych i nie wszystkie warstwy zostaną prawidłowo obsłużone. Rozmycie, zniekształcenia i podobne typowo rastrowe efekty działają oczywiście wolniej, niż na obecnym, programowym rendererze. W pełni z Cairo korzystać będzie wersja 0.64.1 programu, zaś do efektów rastrowych wykorzystany zostanie najprawdopodobniej zaprojektowany specjalnie do takich zastosowań GEGL.

Synfig Studio 0.64.0: Software Render vs Cairo Render

Ponadto, początkujący użytkownicy Synfiga, którzy mają już doświadczenie z podobnymi programami, będą mieli łatwiejszy start. Po burzliwych dyskusjach zmienione zostały nazwy i ikony niektórych narzędzi, dzięki czemu interfejs programu używa tej samej terminologii, co konkurencja. Zmiany są stopniowo wprowadzane także w Wiki i dokumentacji. Zaawansowani użytkownicy, którzy dużo korzystają ze skryptów, powinni ucieszyć się z dedykowanego menu do ich uruchamiania bez potrzeby pracy w terminalu. Zmienione zostało także podejście do klatek kluczowych. Od tej wersji Synfiga można je bezpiecznie wyłączać lub usuwać bez straty kompozycji animacji i zapisanego stanu obiektów.

Najnowszy Synfig Studio 0.64.0 dostępny jest w naszej bazie programów dla systemów Linux i OS X. Wydanie dla Windows pojawi się w ciągu kilku dni, na razie użytkownicy tego systemu mogą pobrać Synfig Studio 0.63.05.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)