Szef KRRiTV chce, by abonament RTV znalazł się w jednolitej składce podatkowej

Szef KRRiTV chce, by abonament RTV znalazł się w jednolitej składce podatkowej12.12.2016 13:07
Szef KRRiTV chce, by abonament RTV znalazł się w jednolitej składce podatkowej

Pomysłów na efektywne ściągnięcie z obywateli abonamenturadiowo-telewizyjnego, de facto daniny publicznej było jużtrochę. Jak do tej pory jednak wszystko jest po staremu – możepoza tymi doniesieniamio kontrolach prowadzonych przez listonoszy. Swoje stanowisko w tejsprawie przedstawiła teraz Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Bezobaw, nikt tam nie zamierza iść w ślady Rumunii i tej przymusowejdaniny znieść. Witold Kołodziejski, przewodniczący KRRiT uważa,że abonament powinien być po prostu włączony do jednolitegopodatku, który rząd PiS chce wprowadzić od 2018 roku.

W kraju, w którym odbiorniki zarejestrowało 6,72 mln gospodarstwdomowych, abonament RTV płaci terminowo jedynie 1,06 mln z nich.Według Poczty Polskiej zaległości z tytułu nieściągniętegoabonamentu pod koniec 2015 roku wyniosły 1,58 mld zł za brakrejestracji odbiornika i 700 mln za brak terminowych opłat zaodbiorniki zarejestrowane. O takie pieniądze warto walczyć, więc zróżnych stron płyną dobre rady, jak poprawić ściągalnośćabonamentu. Jak do tej pory najbardziej pomysłowa jest propozycjaJacka Kurskiego, prezesa TVP, który chciał przyjęcia domniemaniaposiadania telewizora przez wszystkich i zmuszenia obywateli dorejestracji faktu nieposiadania takiego urządzenia.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości, pod okiem doradców zMinisterstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego już pracują nadnowelizacją ustawy abonamentowej, opierając się na analizachPoczty Polskiej, TVP, Rady Mediów Narodowych oraz właśnie KRRiT.Już wcześniej Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady MediówNarodowych, proponuje zastąpienie abonamentu obowiązkową opłatąaudiowizualną – 15 złotych miesięcznie, które doliczane byłybydo rachunków za energię elektryczną.

To też nie najlepszy pomysł – kto wie, ilu Polaków wprzyszłości sprawi sobie własne systemy zasilania, na bazie np.akumulatorów Tesli? Taki Tesla Powerwall 7000, zapewniający mocciągłą około 2 kW, kosztuje dziś nieco ponad 12 tys. zł netto –to kwota, którą jak najbardziej można wliczyć w koszt budowydomu. Mogą przyjść czasy, w których znaczna część obywateliprzestanie być klientami elektrowni.

Dlatego bardziej perspektywicznie wygląda propozycja wspomnianegoWitolda Kołodziejskiego. Jego zdaniem najprościej byłoby włączyćabonament do jednolitej składki podatkowej. Uważa, że skoro wjednej puli będziemy płacili PIT, składkę zdrowotną iemerytalną, to może tam znaleźć się i skłądka audiowizualna.Jej wysokość może wynieść np. 10 zł miesięcznie.

W kraju, w którym mamy około 25 mln płatników podatkudochodowego od osób fizycznych, 10 zł miesięcznie byłobyprawdziwym przełomem dla mediów narodowych – płynęłoby do nichregularnie 3 mld złotych rocznie, pozwalając na realizacjęnajbardziej nawet ambitnych celów statutowych telewizji i radia. Niewiadomo jeszcze, co z pomysłem przewodniczącego KRRiTV zrobi rządpremier Szydło – wątpimy jednak, by został zapomniany.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (97)