Sztuczna inteligencja w IT. Korzysta z niej 94 proc. specjalistów

Sztuczna inteligencja w IT. Korzysta z niej 94 proc. specjalistów

Programista podczas pracy przy komputerze
Programista podczas pracy przy komputerze
Źródło zdjęć: © Unsplash.com
26.07.2023 13:31, aktualizacja: 26.07.2023 20:16

Sztuczna inteligencja znajduje wykorzystanie w wielu dziedzinach. Od momentu wybuchu popularności ChatGPT, dużo mówiło się o jego możliwościach wspierania pracowników IT. Z najnowszego raportu wynika, że już teraz narzędzia te zyskały sporą popularność w branży.

94 proc. polskich specjalistów z branży IT o różnych poziomach doświadczenia korzysta ze sztucznej inteligencji w swojej codziennej pracy. Z badania przeprowadzonego przez No Fluff Jobs wynika przy tym, że większość z respondentów chce szkolić się w obszarze wykorzystywania AI na swoim stanowisku. 28,7 proc. badanych obawia się, że AI zastąpi ich pracy, a 16,7 proc. badanych chce przekwalifikować się w kierunku rozwijania sztucznej inteligencji.

Pracodawcy są dość mocno otwarci na wykorzystanie sztucznej inteligencji. 53 proc. z nich pozwala na korzystanie z niej na każdym stanowisku, a 37 proc. z nich zezwala na to na wybranych stanowiskach. Co dziesiąta firma zakazuje jednak zespołom IT wykorzystywania sztucznej inteligencji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pracodawcy mają obawy związane z wykorzystywaniem AI w codziennej pracy. Twierdzą, że nie są pewni wydajności tego rodzaju narzędzi. Dodatkowym powodem, dla którego nie są oni otwarci na ich stosowanie, jest ryzyko, że spowodują one kosztowne błędy.

- AI to technologia na topie, ale musimy pamiętać, że na ten top trafiła całkiem niedawno. O szerokim zastosowaniu mówimy od początku grudnia 2022, narzędzi przybywa w niesamowitym tempie, stąd nie można dziwić się tym pracodawcom, którzy są jeszcze sceptyczni. Tak czy inaczej, przyszłość jest nieubłagana. Koszt treningu AI spada o 70 proc. rok do roku - komentuje Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs.

ChatGPT najpopularniejszym narzędziem AI w branży IT

Nie powinno dziwić, że to ChatGPT ma najwięcej użytkowników wśród pracowników IT. Korzysta z niego 80,2 proc. badanych. Na drugim miejscu znalazło się narzędzie przeznaczone dla programistów, czyli GitHub Copilot, z którego korzysta 36,5 proc. badanych. Na trzecim miejscu wylądowało narzędzie GPT-3/4. Jest to duży model językowy, który w przeciwieństwie do ChatGPT nie jest "filtrowany" ani nastawiony na konwersacyjność. Korzysta z niego 26,7 proc. badanych.

- Firmy, które postawią na reskilling i upskilling załogi, mogą zbierać owoce pracy dużo szybciej niż te, które wciąż będą tkwić w starym podejściu - komentuje Paulina Król, Chief People and Operations Officer w No Fluff Jobs.

Branża IT jest bardzo mocno nastawiona na możliwość wykorzystania sztucznej inteligencji w celu optymalizacji procesów i ich automatyzacji. Pracodawcy są w stanie słono zapłacić za specjalistę, który zna się na rzeczy. Pracownicy, którzy są prawdziwymi specjalistami w temacie sztucznej inteligencji, mogą zarobić nawet 100 tys. zł miesięcznie.

Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)