Łatwy Windows 10 — VirtualBox

Ten tekst przeznaczony jest dla osób, które nie znają się na komputerach a mimo to chcą pobawić się nowym Windows 10. Poniższy przewodnik, krok po kroku, prowadzi przez proces instalacji.

Sprawimy, aby nasz komputer udawał inny, nowy komputer - uruchomimy maszynę wirtualną. Po takim zabiegu Twój oryginalny komputer będzie nietknięty, korzystasz z niego tak samo jak do tej pory. Windows 10 uruchomi się na Twoim komputerze w nowym okienku. Korzystasz z Windows 10 tylko kiedy jego potrzebujesz.

Proponowana metoda instalacji jest chyba najbezpieczniejsza. Jednocześnie Microsoft mocno odradza instalację Windows 10 Technical Preview osobom, które nie są ekspertami od komputerów. Zdecydowanie zgadzam się w tej kwestii z Microsoft. Możliwe jednak, że masz za nic ostrzeżenia i chcesz spróbować. Twoja decyzja, ty ponosisz konsekwencje, ja nie gwarantuję niczego.

Tak niewiele potrzeba

Potrzebujemy:


  • jednego programu (VirtualBox),
  • obrazu instalacyjnego Windows 10 Technical Preview
  • oraz komputera z minimum 2 GB pamięci RAM oraz procesorem wspierającym wirtualizację, tj. AMD-V lub Intel VT (większość maszyn z 2007 roku i młodszych)

Przy czym jeśli Twój sprzęt "ledwo chodzi" to zabawa z Windows 10 może być bolesnym oglądaniem pokazu slajdów.

Program do wirtualizacji o nazwie VirtualBox

Pobieramy ze znanej, lubianej i bezpiecznej strony dobreprogramy.pl. W polu wyszukiwania (zaznaczony na ilustracji czerwonym prostokątem) wpisujemy: "virtualbox".

Po chwili pojawi się nam poniżej link z nazwą programu, na który klikamy lewym klawiszem myszy.

Na nowej stronie wybieramy: "Pobierz program" (instaluje najpierw program wspierający ściąganie) lub "Linki bezpośrednie" (od razu program instalacyjny).

Po ściągnięciu programu instalujemy go na naszym komputerze. Zazwyczaj plik instalacyjny znajdziemy w folderze "Pobrane".

Komputer zapyta się czy uruchomić plik, wybieramy "Uruchom".

Przez dalsze etapy instalacji przechodzimy nic nie zmieniając w ustawieniach, klikając tylko "Next" (dalej) i na końcu "Finish" (koniec). Gotowe.

Pobieramy obraz instalacyjny Windows 10 Technical Preview

Wpisujemy w przeglądarce adres: preview.windows.com. Na stronie wybieramy "Rozpocznij".

Na kolejnej stronie klikamy "Join now".

Jeśli jesteśmy już zalogowani do konta Live przeglądarka przeniesie nas do strony pobierania. Jeśli nie jesteśmy zalogowani zostaniemy o to poproszeni. Można wykorzystać konto, które już wiele osób posiada (z Windows 8.1, outlook.com, itd.). Lub bezpłatnie założyć nowe - opcja: "Sing up now" na dole ekranu.

Po zalogowaniu otworzy się strona na której klikamy w link: "install Technical Preview".

Jesteśmy już na stronie pobierania. Musimy przewinąć ją nieco w dół.

Zobaczymy klucz produktu (obecnie nie jest potrzebny do instalacji, ale na przyszłość lepiej go zapisać). Wyświetlone są także różne wersje Windows 10 do pobrania.

Wybieramy wersję: Angielska, 32 bitowa (komputer z minimum 2 GB pamięci; jest to zdecydowanie ZALECANY wybór) lub 64 bitowa (minimum 4 GB pamięci; tutaj potrzebny jest nowszy procesor wspierający wirtualizację i z włączoną taką obsługą w BIOS). Klikamy "Pobierz".
Brawo!
Zanim ściągnie się Windows możemy przejść do instalacji wirtualnej maszyny.

Instalujemy!

Konfiguracja Oracle VirtualBox

Uruchamiamy program Oracle VM VirtualBox.

Wybieramy "New". W nowym okienku wpisujemy nazwę, np. Windows 10 (Name). Zostawiamy domyślny typ: Microsoft Windows (Type). Wybieramy wersję: Windows 8.1 (64 bit) lub (32 bit, jeśli taką wersję pobraliśmy) (Version). Przechodzimy do kolejnego okienka "Next" (dalej).

Program proponuje ile pamięci przydzielić Windows 10. Jeśli mamy na swoim komputerze zainstalowane 4 GB (4096 MB) pamięci to wybieramy 2048 (zarówno dla 32 jak i 64 bitowej wersji). Jeśli mamy zainstalowane 8 GB wybieramy 4096 MB. Jeśli mamy w systemie tylko 2 GB, musimy skorzystać z wersji Windows 10 32 bit i przyznać jej 1024 MB. Przechodzimy do kolejnego okienka "Next" (dalej).

W nowym okienku zostawiamy domyślą opcję: "Create a virtual hard drive now" (stwórz wirtualny dysk). Przechodzimy do kolejnego okienka "Next" (dalej).

Tutaj także zostawiamy domyślą opcję: "VDI (VirtualBox Disk Image)" (standardowy wirtualny dysk). Przechodzimy do kolejnego ekranu "Next" (dalej).

Kolejne okienko, w którym zostawiamy domyślny wybór: "Dynamically allocated" (wielkość wirtualnego dysku będzie mała, jak coś większego będziemy chcieli na niego wgrać to VirtualBox sam zwiększy jego rozmiar). Przechodzimy do następnego ekranu "Next" (dalej).

Podobnie w kolejnym okienku możemy od razu kliknąć "Create" (utwórz). Chyba, że chcemy zmienić lokalizację wirtualnego dysku - zazwyczaj nie chcemy i nie jest to potrzebne.

Gotowe! No, prawie. W programie Oracle VM VirtualBox zaznaczamy jednym, lewym kliknięciem naszą nową wirtualną maszynę - o nazwie którą jej nadaliśmy, np.: "Windows 10". Następnie na górze wybieramy "Settings" (ustawienia).

Pojawi się nowe okienko w którym wybieramy zakładkę "Storage" (dyski). Klikamy na ikonkę płyty CD koło której jest napis "Empty" - napis podświetli się delikatnie na szaro. Po prawej stronie pojawią się nowe opcje i także ikona płyty CD z małym czarnym trójkącikiem. Klikamy na nią i z menu, które się rozwinie wybieramy: "Choose a virtual CD/DVD disk file ..." (wybierz obraz płyty CD/DVD).

Pojawi się typowe okienko wyboru plików w Windows. Szukamy i zaznaczamy lewym kliknięciem obraz płyty instalacyjnej Windows 10. Zazwyczaj obraz zapisuje się w katalogu "Pobrane" i ma nazwę: "WindowsTechnicalPreview-.....". Wybór zatwierdzamy przyciskiem "Otwórz".

Jeśli niczego nie pomieszaliśmy, okienko powinno wyglądać tak jak na załączonej grafice.

To już wszystko. Można odpalać nasz wirtualny komputer - o ile w między czasie ściągnął się nam już Windows 10.
Dla chętnym - można jeszcze zajrzeć do zakładki "Display" (monitor). Zaznaczyć dwie opcje: a) Enable 3D Acceleration, b) Enable 2D Video Acceleration" (włącz "dopalacz" grafiki).

Potwierdzamy przyciskiem "OK" i jesteśmy gotowi do uruchomienia naszej nowej maszyny "Start"!

Konfiguracja podczas instalacji Windows 10

Po starcie naszego wirtualnego komputera w okienku zobaczymy dobrze znany symbol Windows/okienek.

Po chwili pojawia się pierwszy ekran. Nie możemy zmienić domyślnego języka instalacji (English - angielski). Możemy za to ustawić polski czas (Time and currency fortmat) - wybieramy: "Polish (Poland)". Po tym zabiegu układ klawiatury (Keyboard or input method) sam przełączy się na polski - "Polish (Programmers)". Potwierdzamy wybierając "Next" (dalej).

Na kolejnym ekranie wybieramy: "Install now".

Pojawia się napis "Setup is starting" a po chwili okienko z licencją do przeczytania (License terms). Jeśli akceptujemy licencję zaznaczamy "ptaszkiem" odpowiednie pole: "I accept the license terms (akcpetuje postanowienia licencji) i wybieramy "Next" (dalej).

W nowym okienku wybieramy drugą pozycję: "Custom: Install Windows only (advanced)" (zainstaluj Windows z naszymi ustawieniami).

W kolejnym okienku można teoretycznie dużo namieszać i zepsuć sobie komputer. My na szczęście mamy do wyboru tylko jedną partycję i wystarczy, że naciśniemy "Next" (dalej).

Teraz pora zaparzyć sobie herbatę lub kawę - do wyboru. Przyda się kiedy zasiedzimy się przy nowym Windows 10.

Ekran będzie się zmieniać.

Po około 15 minutach wirtualny komputer (ten w okienku) sam się zrestartuje, uruchomi na nowo - nic nie wciskamy, czekamy. Jeszcze około 3-5 minut i zobaczymy ekran z wyborem ustawień naszego Windows 10. Wybieramy opcje: "Use express settings" (użyj zalecanych ustawień). Po czym chwilę czekamy.

Kolejny ekran proponuje nam zalogowanie się do naszego Windows 10 z wykorzystaniem naszego konta Microsoft. Takowe już posiadamy - mieliśmy je lub założyliśmy przy okazji pobierania płyty obrazu Windows 10 Technical Preview. Możesz tutaj wpisać swój login (adres e-mail) i hasło (password) i przejść dalej (Next).
Jeśli nie chcemy korzystać z tej opcji można założyć nowe, "zwykłe", nieinternetowe konto. W tym celu klikamy napis: "Create a new account" (na dole). Chwilę czekamy.

W nowym okienku nic nie wypełniamy. Klikamy na dole napis: "Sign in without a Microsoft account" (Zaloguj się bez konta Microsoft).

Teraz pora na wymyślenie i wpisanie nazwy użytkownika (User name) oraz swojego hasła do Windows 10 (Password i Reenter password = wpisz hasło jeszcze raz). Ostatnią pozycją jest "Password hint", czyli wpisujemy wskazówkę która w awaryjnej sytuacji pomoże nam przypomnieć swoje hasło. Całość zatwierdzamy klikając "Finish" (koniec).

Chwila czekania i obserwowanie zmieniających się kolorów tła i napisów - nic nie klikamy. Pod koniec zobaczymy napis "Let's start".

Tadam! Nasz Windows 10 Technical Preview gotowy do pracy!

Podsumowanie

Na moim 3 letnim komputerze z 4 GB pamięci zwirtualizowany Windows 10 (64 bit) nieco skacze. Większa ilość pamięci zapewne podniosłaby komfort pracy, podobnie instalacja wersji 32 bitowej. Do zabawy, testów jednak wystarczy.

Należy pamiętać, że wersja Technical Preview będzie działać tylko do kwietnia 2015. Instalując ją zgadzamy się także, aby Microsoft śledził co robimy na Windows 10.

PS. Udostępniając ten tekst liczę, że niektórzy nie tylko nauczą się czegoś pożytecznego. Przede wszystkim zaszczepią, wzmocnią w sobie entuzjazm do technologii IT. Co zaowocuje w przyszłości.

---

# Znaki Microsoft, Windows, Windows 10 należą do Microsoft Corporation,

# zaś VirtualBox do Oracle i zostały użyte jedynie w celach informacyjnych.