Tablet z Androidem zamiast… tabletu graficznego w GIMP-ie

Tablet z Androidem zamiast… tabletu graficznego w GIMP-ie

18.01.2013 11:27

„Tablet” to takie słowo, które w środowiskach skupiających grafików, projektantów czy fotografów powoduje niemało pomyłek. I nic dziwnego: Wacom Bamboo to tablet i Nexus 7 to tablet, trzeba więc zaznaczać, o który typ chodzi. Jest jednak projekt, który pozwala na stosowanie tabletu z Androidem jako tabletu graficznego do rysowania, tym samym zmniejszając zamieszanie ;).

Using an Android tablet to paint in GIMP [like a real graphics tablet]

Aby skorzystać z tego rozwiązania potrzebujemy tabletu z Androidem, piórka (na przykład Bamboo Stylus, ale aplikacja rozwija skrzydła dopiero z rozpoznającym nacisk Galaxy Note 10.1) i GIMP-a zainstalowanego na w miarę świeżym Linuksie z X.Org. Po instalacji sterownika dla X.Org na komputerze i aplikacji na tablecie (z Androidem) można w GIMP-ie wybrać ten tablet jako urządzenie wejściowe i spokojnie rysować. Do połączenia można wykorzystać kabel USB lub Wi-Fi, mamy więc od razu tablet bezprzewodowy. W tej chwili niestety podłączenie go do GIMP-a wyłączy myszkę w tym programie. Zachowane zostaną za to proporcje, co jest bardzo ważne przy rysowaniu, a ponadto program ma możliwość ignorowania sygnałów wejściowych nie wywołanych piórkiem, więc można spokojnie oprzeć na nim rękę. Można też pokusić się o używanie jako tabletu do rysowania smartfona, choć rozmiar ekranu może nie być szczególnie wygodny, i innego, niż GIMP programu.

Projekt o nazwie XorgTablet rozwijany jest przez społeczność gimpusers.com pod okiem redforce'a. Użytkownik ten od dawna pracuje nad wykorzystaniem urządzeń z Androidem jako urządzenia wejściowe dla X.Org. Na razie można pobawić się tym projektem jedynie po samodzielnym skompilowaniu sterownika i aplikacji, których kod znajduje się na GitHubie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)