Tanie zestawy edukacyjne od Google uczą korzystać ze sztucznej inteligencji

Tanie zestawy edukacyjne od Google uczą korzystać ze sztucznej inteligencji

Tanie zestawy edukacyjne od Google uczą korzystać ze sztucznej inteligencji
17.04.2018 17:10

Poszukiwaczy nowych drobiazgów elektronicznych, z których można zrobić coś samemu, ucieszy premiera nowych zestawów firmy Google. Znajdziemy w nich wszystkie elementy potrzebne do rozpoczęcia eksperymentów z Asystentem Google i uczeniem maszynowym. Zdecydowanie nie są to zestawy dla dzieci, ale ich przystępna cena ma pomóc zapoznać się z niełatwym tematem jak największej liczbie osób.

Google odświeżył znany już Voice Kit – zostaw pozwalający zbudować głośnik z Asystentem Google. Zestaw kosztuje 50 dolarów i zawiera wszystko, co jest potrzebne do konstrukcji urządzenia rozpoznającego mowę i „odpowiadającego” na pytania. Podstawą zestawu jest dobrze znany komputerek Raspberry Pi Zero – malutki, ale wyposażony w łączność bezprzewodową, niezbędną do komunikacji z chmurą Google'a. Poza tym w zestawie jest oczywiście mikrofon i głośnik. Całość kosztuje 50 dolarów.

Obraz

Bardziej zaawansowany zestaw Vision Kit kosztuje 90 dolarów i służy do zbudowania własnej smartkamery. Dzięki oprogramowaniu Google'a można zaprogramować ją do rozpoznawania twarzy, emocji albo przedmiotów, korzystając z możliwości sztucznych sieci neuronowych. Tu także bazą jest Raspberry Pi Zero, a część opakowania posłuży jako prosta obudowa.

Obraz

Co ważne, by zacząć zabawę z zestawami, nie trzeba korzystać z komputera. Odświeżonym urządzeniom towarzyszy nowa aplikacja mobilna Google AIY Projects, pomagająca złożyć i podłączyć do Wi-Fi urządzenia. Aplikacja pozwala też łatwo odczytać adres IP kamery bądź głośnika, co znacznie ułatwia późniejsze połączenie ich z komputerem. Dalsze interakcje z zestawem będą możliwe dzięki połączeniu SSH z komputera lub podłączeniu peryferiów bezpośrednio do Raspberry Pi Zero.

Najważniejszym elementem zestawu jest jednak chmura Google'a. Korzystanie z jednego z tych zestawów to tylko pretekst do zapoznania się z Assistant API, Cloud Speech API lub uczenia maszynowego TensorFlow. Znając podstawy Pythona można spokojnie przystąpić do nauki i tworzenia własnych projektów. API pozwala między innymi tworzyć własne komendy głosowe w 80 językach, a sztuczną sieć neuronową można dowolnie uczyć rozpoznawania obrazów. Nic nie stoi na przeszkodzie by do Raspberry Pi Zero podłączyć więcej czujników.

Obecnie opisane wyżej zestawy nie są dostępne w Europie, ale Google pracuje nad ich dystrybucją poza Stanami Zjednoczonymi. Ich obecność na rynku pokazuje, jak zmieniają się potrzeby edukacyjne. Jeszcze niedawno takie komputerki służyły do nauki programowania i elektroniki w szkołach, potem pojawił się tak zwany Internet Rzeczy, a dziś za 90 dolarów można kupić narzędzia pozwalające zapoznać się ze sztuczną inteligencją. Czy ta wiedza będzie nam w przyszłości niezbędna?

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)