Tego nie wygrawerujesz. Apple zabrania tych słów

Apple zakazuje grawerowania niektórych słów w Chinach.
Apple zakazuje grawerowania niektórych słów w Chinach.
Źródło zdjęć: © Unsplash.com | Angus Gray
Konrad Siwik

20.08.2021 11:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Producent iPhone'ów zawsze twierdził, że filtruje prośby o grawerowanie, aby uniknąć rasistowskiego języka, wulgaryzmów lub naruszeń własności intelektualnej, ale The Citizen Lab twierdzi, że ograniczenia firmy dotyczące odniesień politycznych w Hongkongu i na Tajwanie wykraczają poza wymogi prawne.

Apple cenzuruje słowa i wyrażenia, które klienci mogą wygrawerować na produktach w Chinach, Hongkongu i na Tajwanie – wynika z nowego raportu opracowanego przez instytut badawczy The Citizen Lab z Toronto.

"Odkryliśmy, że część cenzury politycznej Apple w Chinach kontynentalnych przenika zarówno do Hongkongu, jak i Tajwanu" – piszą autorzy raportu. "Znaczna część tej cenzury wykracza poza zobowiązania prawne Apple w Hongkongu, a nie znamy żadnego uzasadnienia prawnego dla cenzury politycznej treści na Tajwanie".

Apple nie oferuje pełnej listy zakazanych fraz w podziale na regiony, ale analiza przeprowadzona przez The Citizen Lab wykazała, że firma filtruje 1045 słów kluczowych w Chinach, w porównaniu do 542 w Hongkongu, 397 na Tajwanie, 206 w Kanadzie, 192 w Japonii i 170 w Stanach Zjednoczonych.

Podczas gdy w USA, Kanadzie i Japonii nie są filtrowane żadne frazy polityczne, prawie połowa wszystkich zablokowanych słów kluczowych w Chinach i Hongkongu miała charakter polityczny.

Słowa kluczowe filtrowane w Chinach to 政治 (polityka), 抵制 (opór), 民主潮 (fala demokracji) i 人权 (prawa człowieka). W przypadku grawerunków AirTag, które są ograniczone do czterech znaków, chińscy klienci nie mogą używać czterech cyfr 8964 – odnoszących się do protestów na placu Tiananmen, które miały miejsce 4 czerwca 1989 roku.

W Hongkongu zakazane zwroty to 雙普選 (podwójne powszechne prawo wyborcze), 雨伞革命 (rewolucja parasolowa) i 新聞自由 (wolność prasy). Na Tajwanie klientom Apple nie wolno nawiązywać do wysoko postawionych członków Komunistycznej Partii Chin, takich jak 孫春蘭 (Sun Chunlan) lub zakazanego ruchu religijnego 法輪功 (Falun Gong).

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)