Telegram. Bot sprzedaje skradzione dane użytkowników Facebooka po 20 dolarów

Telegram. Bot sprzedaje skradzione dane użytkowników Facebooka po 20 dolarów

Dane użytkowników Facebooka na sprzedaż w Darknecie [fot. Pixabay]
Dane użytkowników Facebooka na sprzedaż w Darknecie [fot. Pixabay]
Karolina Modzelewska
26.01.2021 09:25, aktualizacja: 26.01.2021 16:14

Wszystko wskazuje na to, że ponad 500 milionów numery telefonów i powiązanych z nimi numerów IP użytkowników Facebooka znajduje się na sprzedaż w Darknecie. Ceny są niezwykle "kuszące" i zaczynają się od 20 dolarów, a w przypadku hurtowych zakupów przewidziane są nawet zniżki.

Cyberprzestępcy bardzo dokładnie zaplanowali cały proces. Skonstruowali bota Telegrama, który działa jak wyszukiwarka. Potencjalni kupujący mogą go używać do przeszukiwania danych w celu znalezienia numerów telefonów, które odpowiadają IP użytkowników i odwrotnie. Przy czym pełne informacje są odblokowywane dopiero po uiszczeniu wymaganej opłaty. Ceny wynoszą od 20 dolarów za jedno wyszukiwanie, ale mogą być niższe, jeśli nabywca zdecyduje się na hurtowe zakupy.

Dane użytkowników Facebooka w Darknecie

Nietypowa oferta została zauważona przez Alona Gala, współzałożyciela i dyrektora ds. technologii w firmie zajmującej się cyberbezpieczeństwem Hudson Rock. Mężczyzna poinformował o szkodliwym działaniu za pośrednictwem Twittera.

Jak informuje portal Gizmodo, źródłem sprzedawanych danych może być niezabezpieczony serwer Facebooka zawierający informacje o kontach milionów użytkowników. Warto jednak zaznaczyć, że ta luka w zabezpieczeniach została odkryta przez badaczy już w 2019, a gigant technologiczny szybko ją naprawił.

Gal uważa, że wspomniana luka w zabezpieczeniach została wykorzystana do stworzenia "bazy danych zawierającej informacje o 533 milionach użytkowników ze wszystkich krajów". Z nieznanych powodów sam bot twierdzi, że sprzedaje informacje użytkownikom tylko w 19 krajach.

- To bardzo niepokojące, gdy taka baza danych jest sprzedawana w społecznościach cyberprzestępczych, poważnie szkodzi naszej prywatności i na pewno będzie wykorzystywana do smishingu i innych oszukańczych działań złych podmiotów - powiedział Gal w rozmowie z Motherboard.

Aplikację Telegram na Androida można pobrać z naszego katalogu oprogramowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (59)