Test Bluboo Picasso 4G – ulepszono wszystko i wciśnięto reklamy

Strona głównaTest Bluboo Picasso 4G – ulepszono wszystko i wciśnięto reklamy
01.04.2017 16:58
Test Bluboo Picasso 4G – ulepszono wszystko i wciśnięto reklamy

Zanim w Chinach zaczęły powstawać naprawdę dobre smartfony, najniższa półka wypełniona była nieatrakcyjnymi, małymi potworkami, na których Android działał tragicznie. Po kilku dniach z takim urządzeniem, mieliśmy ochotę zapomnieć o smartfonach w ogóle. Alternatywą były Lumie z całkiem przyjemnie funkcjonującym mobilnym Windowsem. Dziś Windows Phone jest martwy, nie ma jednak co płakać za tanimi Lumiami, bowiem ze Wschodu napływają godne uwagi tanie smartfony z Androidem, nie mające nic wspólnego z wcześniejszą niską półką.

bETndMWJ

Prawie rok temu testowałem Bluboo Picasso, czyli wyjątkowo taniego smartfona z zadowalającą wydajnością. Za około 400 złotych otrzymywaliśmy również dobrą jakość wykonania, dwa dni na jednym ładowaniu, a ponadto sprawną i stabilną pracę Androida. Nie obyło się bez wad, zastrzeżenia miałem do kiepsko spasowanej warstwy chroniącej ekran, wyświetlacz stanowczo za szybko zbierał tłuste odciski i był bezużyteczny w słońcu, a jakość zdjęć była nie do zaakceptowania. Teraz w moje dłonie wpadła jego usprawniona edycja – Bluboo Picasso 4G, kosztująca 100 zł więcej, ale zapowiadająca wyeliminowanie wad poprzednika i przynoszącą pokaźną dawkę usprawnień.

Niezwykle atrakcyjne plecy, zwłaszcza w ruchu

Wstęp o wykonaniu mógłbym skopiować i wkleić z poprzedniej recenzji. Jeśli wierzyć chińskim sklepom, to Picasso 4G ma nieznacznie inne wymiary (141,6 × 70,3 × 8,9 mm), różnice są tak małe, że ich nie odczujemy, nawet mając oba modele w dłoniach. Całość waży 152 gramów. Stylistycznie nie wprowadzono żadnych większych zmian, a możliwe, że nawet nie zmieniono nic. Takiemu podejściu nie mam nic do zarzucenia, w końcu ponownie w niskiej cenie dostajemy atrakcyjne i zgrabne urządzenie.

357229512452563107

Początkowo biorąc Bluboo w dłoń, miałem wrażenie, że całość jest zbyt lekka jak na swoje rozmiary. Bryłę czuć w dłoni, ale tylko nieznacznie. Całkiem przyjemnie się ją trzyma, zaokrąglone boki nie kłują, a lekko chropowate plecy są przyjemnie w dotyku. Tył jest nie tylko przyjemny, ale również stawia pewien opór palcom i jest naprawdę ładny. Zmieniając pozycję smartfonu w sztucznym świetle, plecy wyglądają jakby nie były płaskie, a składały się z wielopoziomowych trójkątów.

bETndMWL

Niestety boki nadal pokryte są plastikiem imitującym metal. Wygląda on solidnie, ale jeśli miałbym wskazać najbardziej wrażliwe miejsce, to właśnie wybrałbym ramki. Możliwe, że długo się na nich nic nie pojawi, ale równie prawdopodobnym jest, że na pierwsze ślady użytkowania nie będziemy musieli długo czekać. Nie doczepiłbym się do plastiku na bokach, ale niedawno testowany Kiano Elegance 5.1 udowodnił, że poniżej 500 zł spotkamy już się z metalowymi bokami.

357229512452759715

Smartfon został fabrycznie pokryty folią ochronną, perfekcyjnie spasowaną, więc darowałem sobie jej odrywanie. Stawia ona minimalny, nieodczuwalny opór palcom, a przy tym dobrze opiera się tłustym odciskom palców. Przypomnę, że poprzednik miał z tym poważne problemy. Jeśli do usunięcia tej wady potrzebna była folia, to ukłony za jej użycie.

Ramki otaczające ekran są czarne i nie są przesadnie szerokie. Na przodzie nie znajdziemy fizycznych przycisków, oddane zostały nam tylko te wirtualne. Przez to przestrzeń pod wyświetlaczem sprawia wrażenie niewykorzystanej. Chociaż jeśli miałbym dostać niepodświetlane przyciski fizyczne, to już wolałbym żyć z świadomością, że producent po prostu nie wykorzystał dołu. Nad ekranem znajdziemy głośnik, przednią kamerkę i co ciekawe, diodę.

357229512452956323

Po kilkunastu minutach spędzonych na wpatrywaniu się, nie zauważyłem by tym razem warstwa chroniąca ekran została źle spasowana. Całość jest świetnie złożona, nic nie skrzypi, nic nie chce odpaść, nawet gdy użyjemy trochę więcej siły. Jeśli zaś będziecie chcieli czymś się pochwalić użytkownikom ostatniego iPhone'a, to na górnym boku znajduje się złącze minijack.

bETndMWR

Koniec wyblakłych kolorów i wzrost wydajności

Ponownie otrzymujemy 5-calowy wyświetlacz dysponując rozdzielczością HD (720 × 1280 pikseli), co daje zagęszczenie pikseli na poziomie 294 pikseli na cal. Jednakże ekran wygląda na lepszy, kolory nie są już tak wyblakłe, jest przyjemnie, kolorowo, a czerń jest czarniejsza. Mimo iż to nadal technologia IPS TFT, to wyświetlacz jest o klasę wyżej. Ponadto maksymalna jasność w końcu umożliwia korzystanie ze smartfonu w słońcu. Idealnie nie jest, ale progres z pewnością wystąpił. Brawo Bluboo, kolejne niedociągnięcie poprzednika zostało usunięte.

357229512453152931

Czterordzeniowy procesor MediaTek MT6580 został zastąpiony przez nieznacznie wydajniejszego MediaTeka MT6735. Zmiana była wymuszona, by Picasso 4GB mógł zapewnić wsparcie dla LTE. 64-bitowy układ składa się z czterech rdzeni Cortex-A53, taktowanych do 1,3 GHz. Przetwarzaniem grafiki zajmuje się ARM Mali-T720 MP2 600 MHz. Układ ten pozwala na sprawne działanie wszystkich popularnych aplikacji, a nawet nieźle radzi sobie z grami. Odpaliłem kilka popularnych tytułów ze Sklepu Play, każdy działał płynnie, bez jakichkolwiek zacięć.

357229512453284003

Użytkownik do dyspozycji dostaje 2 GB RAM i 16 GB na dane. Niezaawansowanym, a tacy często sięgają po tanie smartfony, pamięci operacyjnej nie powinno braknąć. Gorzej może być z przestrzenią na dane, ale zawsze możemy dołożyć kolejne 256 GB z pomocą karty microSD. Smartfon obsługuje dwie karty SIM, posiada moduł LTE Cat.4, Bluetooth 4.0, GPS i Wi-Fi 802.11 a/b/g/n. Warto zwrócić uwagę, że oferuje on także moduł NFC, coś czego możemy nie znaleźć nawet w dwukrotnie droższych urządzeniach.

bETndMWS

Podczas testów nie spotkałem się z problemami z łącznością, zarówno z siecią komórką, jak i z siecią Wi-Fi. Nie mam również żadnych zastrzeżeń do nagrzewania się obudowy. Pod obciążeniem robi się ona minimalnie ciepła z tyłu, dokładnie w górnej części, ale temperatura nie przeszkadza – po dotknięciu odczujemy tylko przyjemne ciepło.

357229512453480611

Już poprzednik z akumulatorem 2500 mAh naprawdę nieźle wypadał, jeśli chodzi o czas pracy na jednym ładowaniu. Dało się wówczas osiągnąć około dwóch dni na jednym ładowaniu, oczywiście nie katując urządzenia, a używając go głównie do Messengera, przeczytania krótkiego artykułu i obejrzenia kilku filmików na YouTube. Podobnym procedurom testowym poddałem Picasso 4G, tym razem wyzwaniu musiał podołać akumulator 2800 mAh. Tych dodatkowych 300 mAh nie odczułem, może to ze względu na jaśniejszy wyświetlacz. Najważniejsze, że producent ponownie zapewnił do dwóch dni bez ładowarki – bardzo przyjemnie.

Dopracowany Android z agresywnymi reklamami

Bluboo Picasso 4G działa pod kontrolą Androida 6.0, a więc wersji która pojawiła się w 2015 roku. Najnowszej edycji, oznaczonej numerkiem 7 nie oczekiwałem i oczekiwać nie będę, smartfon raczej nie zostanie zaktualizowany. Na system nałożona została nakładka producenta, lekka i nieznacznie modyfikująca czystego Androida. Testowemu urządzeniu daleko do wydajnościowej czołówki, lecz system funkcjonuje wyjątkowo szybko. Mój znacznie wydajniejszy Huawei, potrafi momentami działać bardziej ociężale. Oczywiście zainstalowanych jest na nim więcej aplikacji działających w tle i przez ponad pół roku jego kondycja spadła, ale i tak, sprawność taniego Picasso 4G pozytywnie zaskakuje.

357229512453677219

Android nie tylko jest wyjątkowo sprawny, ale także stabilny. Przez okres testów nie spotkałem się z żadnym problemem, a dodam, że niektóre dni były dla Picasso 4G wyjątkowo intensywne. Na początku wspomniałem, że tanie Lumie mogą być godnie zastąpione przez równie tanie smartfony z Androidem z Chin. Testowany model jest tego świetnym przykładem, o ile nie weźmiemy pod uwagę jednej wstrętnej wady, ale o niej za chwilę.

bETndMWT

Wcześniej nakładka Bluboo oferowała okrągłe ikonki, teraz są one tylko minimalnie zaokrąglone, a w moim odczuciu, stały się piękniejsze. Wyglądają nowocześniej, są bardziej kolorowe (choć może to dzięki lepszemu wyświetlaczowi) i lepiej wpasowują się w trendy panujące na rynku. Niestety, aplikacje systemowe są już bliższe tym znanym z czystego Androida, a więc straciły swój urok. Nieznacznie zostały też wyprane ze swej wcześniejszej spójności.

357229512453873827

Zachwyceni będą wszyscy Ci, którzy preferują sami wybierać znaczną większość używanych aplikacji. Producent ograniczył się do minimum, dodając tylko niezbędne własne aplikacje, a z oferty Google znajdziemy tylko sklep Play. Nawet aplikację YouTube czy Gmail musimy doinstalować sami. Większość odbiorców tego smartfonu nie będzie z tego powodu zachwycona. Klienci wybierające tanie smartfony często nie są geekami czy bardziej zaawansowanymi użytkownikami, chcą mieć wszystko już po włączeniu urządzenia.

NIestety, producent wcisnął jeden element, który skreślił wszystkie zalety systemu. Podczas korzystania, kilkanaście razy zobaczyłem reklamę, pojawiała się ona nagle, przy otwarciu dowolnej aplikacji. Nagle cały ekran został zasłonięty wstrętnym banerem, trudnym do usunięcia – przy próbie jego zamknięcia byłem przenoszony do Sklepu Play. Ponadto musiałem męczyć się z aplikacją Itaka – trudno powiedzieć, czy była domyślnie zainstalowana, czy jedno z przypadkowych kliknięć ją zainstalowało. Aplikacja sama się uruchomiła, zasypując mnie różnymi komunikatami i próbując wyszukać mi jakąś ofertę. Na szczęście można ją szybko usunąć. Szkoda drogie Bluboo, że tymi reklamami zniszczono tak dopracowane oprogramowanie.

bETndMWU

Sporo lepsze zdjęcia, ale tylko z tylnej kamery

Największą wadą poprzednika były kamery, nie nadające się nawet do robienia zdjęć umieszczanych na serwisach społecznościowych – tych na Facebooku, bo Instagram to wyższa półka. Ucieszyłem się, że Bluboo w kwestii zdjęć również zdecydowało się na krok do przodu. Główna kamera ma rozdzielczość 13 MP i obiektyw Sony. Dostajemy podwójną diodę doświetlającą, która zapowiada wysoką jakość zdjęć w gorszych warunkach, a nawet nocą.

357229512454135971
357229512454201507

Powyższe i poniższe zdjęcia pokazują, że w dzień smartfon radzi sobie całkiem nieźle. Zdjęciom można zarzucić nieznacznie wyblakłe kolory i brak szczegółowości – niedostrzegalny bez powiększenia. Należy jednak pamiętać, że mamy do czynienia z wyjątkowo tanim urządzeniem, a więc z pewnymi niedociągnięciami musimy się pogodzić. Najważniejsze, że względem wcześniejszego modelu zyskaliśmy sporą poprawę i w końcu zdjęcia możemy udostępnić na Facebooku. W gorszych warunkach, np. przy sztucznym świetle zdjęcia także są lepsze, ale nadal pełne niepożądanych artefaktów.

357229512454332579
357229512454398115

Przednia kamerka ma rozdzielczość 8 megapikseli, jej jakość nadal jest kiepska, chociaż tym razem przednia lampa LED świeci na biało, a nie na żółto. Wykonano więc mały progres, ale tyko nieznaczny. Przedniej kamerki mogłoby w ogóle nie być: i tak jest słaba i nie będziemy z niej korzystać, a producent mógłby zaoszczędzić i przykładowo zainwestować w inny element.

Na dole zobaczymy dwie maskownice głośników, ale głośnik znajduje się tylko pod jedną z nich. Gra on głośno, całkiem wyraźnie, ale sprawdzi się tylko podczas informowania nas o nadchodzącym połączeniu czy wiadomości. Nie nadaje się do słuchania muzyki, nie radzi sobie z wieloma aspektami, które wpływają na jakość dźwięku.

Podsumowanie: Mogło być 5 gwiazdek, ale...

Naprawdę chciałbym wystawić Bluboo Picasso 4G maksymalną ocenę. Producent poprawił wszystkie niedociągnięcia ubożej wersji, oddając nam za niecałe 500 zł świetne urządzenie. Jak poszukacie, to powinniście zdobyć ten model za nawet 450 zł. Brzmi świetnie, tym bardziej, że w takim Picasso 4G widzę godnego następce wcześniejszych tanich Lumii.

357229512454660259

Niestety, ale reklamy bezczelnie wepchnięte w system, które przeszkadzają w korzystaniu, zmusiły mnie do obniżenia końcowej oceny. Picasso 4G musiałem dać 3,5/5 gwiazdek, co uważam za małą karę. Szkoda, Bluboo, wielka szkoda.

Plusy
 • Wysoka jakość wykonania
 • Spasowanie elementów
 • Wyjątkowo kuszące niebieskie plecy
 • Wyświetlacz w końcu z lepszymi kolorami i wyższą jasnością
 • Wydajność na zadowalającym poziomie
 • Dopracowany i stabilny Android
 • Zdjęcia z głównej kamery, ale tyko te wykonane w dobrych warunkach
 • Długi czas pracy na jednym ładowaniu
 • Niska cena
Minusy
 • Reklamy!
 • Przedniej kamerki mogłoby nie być
 • Średni głośnik

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
bETndMWV
Komentarze (46)
bETndMXH