Co jeszcze wiesz o MIUI 8?

Moje wszystkie dotychczasowe artykuły o MIUIw jednym miejscu (PDF) » lub (EPUB) »

-------------------------

Mój poprzedni artykuł nt. MIUI - choć obszerny - nie miał być z zamiaru kompleksowym opisem funkcji tej nakładki, zawierał raczej wszystko co wówczas bardziej zwróciło Mą uwagę. MIUI kryje w sobie jednakże jeszcze niejedną ciekawostkę - część z nich odkryłem po napisaniu tekstu, część opisaliście już w komentarzach. Jako uzupełnienie poprzedniego opracowania postanowiłem dorzucić mały bonus, w którym zbiorę informacje w nim nie zawarte, a potencjalnie interesujące. Podobnie jak poprzednio, tak i tym razem będę bazował na wersji 8 (ciekawostki z "dziewiątki" pozostawiam na osobny artykuł :) ). Zacznijmy więc :) !

Planowane SMSy.

Ciekawą funkcją w standardowej aplikacji SMS w MIUI jest możliwość zaplanowania wysłania SMSa - jeżeli z jakiegoś powodu potrzebowalibyśmy wysłać go w konkretnym terminie, MIUI Nas w tym wesprze: napiszemy wiadomość kiedy chcemy, po czym przypiszemy jej termin wysłania aby więcej nie potrzebować o tym pamiętać. Zgrabnie i prosto :) .

Przypadkowo usunąłeś/aś wiadomość?

O ile masz aktywną synchronizację wiadomości z chmurą Xiaomi - istnieje możliwość przywrócenia usuniętych SMSów (przydatne jeśli usuniemy coś przez przypadek lub po czasie stwierdzimy, że jednak przydałaby się ta - usunięta niestety - wiadomość).

Co smutne, prawdopodobnie tej funkcji nie znajdziemy w wersji Global (opcja "Niedawno usunięte wiadomości" w "Dodatkowych ustawieniach" konfiguracji aplikacji SMS).

Telefon dla seniora?

Myśląc o zaopatrzeniu w telefon osoby w podeszłym wieku, dla której współczesne smartfony mogą być zbyt dezorientujące w obsłudze - do tej pory zwracałem uwagę przede wszystkim na jakieś proste modele, przypominające pierwsze telefony komórkowe, z pożądanym akcentem na większe przyciski oraz czytelność ekranu. Z tą ostatnią było trudniej, gdyż bardziej prymitywne modele miały zwykle małe wyświetlacze.

MIUI mile zaskoczyło Mnie obecnością wbudowanego "prostego trybu" (Ustawienia/Tryb Lite), po którego aktywacji (i restarcie) system przełącza się w zupełnie inny interfejs - w istocie bardzo prosty, czytelny (składający się z dość dużych elementów), skoncentrowany na podstawowych funkcjach i również dający się personalizować (a więc można łatwo dostosować go do konkretnych potrzeb właściciela-seniora).

Ostateczne zabezpieczenie.

Interesującą ciekawostką o której wspomnieliście w komentarzach, jest możliwość zdalnego zablokowania telefonu przez chmurę Xiaomi w razie jego kradzieży. Blokada taka uniemożliwia nie tylko korzystanie z telefonu w aktualnym stanie, ale i potencjalne próby instalacji innych ROMów. Przy okazji warto wspomnieć, iż chmura Xiaomi umożliwia również lokalizację Naszego urządzenia (co ciekawe, GPS nie musi być aktywny).

Dlaczego część funkcji znika?

Biorąc pod uwagę rozwój MIUI, naturalnie zwiększa się jego objętość ("waga"). Aby zoptymalizować "obrastanie nakładki w tłuszcz", twórcy zdecydowali się z czasem usuwać najrzadziej używane funkcje. Stąd w przypadku kolejnych wydań MIUI czasem możemy napotkać brak pewnych opcji, które były obecne w poprzednich wersjach. Przykładowo w MIUI 9 nie uświadczymy trybu dedykowanego dzieciom ("Child Mode"), czy funkcji przypisywania kontaktom filmiku wideo miast statycznego zdjęcia ("Showtime").

Kontrowersyjna optymalizacja.

Kiedy po raz pierwszy zetknąłem się z MIUI (wersja 8), zaskoczyło Mnie iż część aplikacji zdaje się nie działać poprawnie: nie aktualizował się widżet kalendarza, program do zmiany tapety co daną ilość czasu jej nie zmieniał, czytnik RSS nie aktualizował newsów, itd. Problem był dość kontrowersyjny.

Po głębszym researchu wysnułem wniosek, iż w MIUI obrano zdecydowaną politykę optymalizacji: o ile kiedyś w Androidzie trzeba było zastanawiać się, jak skutecznie "skillować"aplikację aby nie zajmowała Nam pamięci/procesora - o tyle w MIUI jest zupełnie odwrotnie: potrzebujemy dowiedzieć się, jak nie "killować" programów, na których Nam zależy.

Dla początkujących użytkowników: mówiąc w uproszczeniu, różne androidowe smartfony starają się na swój sposób (zależnie od wersji Androida, czasem również nakładki) dbać o to by urządzenie działało jak najlepiej (w tym jak najdłużej, najpłynniej). W tym celu programy z których przez jakiś czas nie korzystamy, są "usypiane"/wyłączane, aby nie zajmować niepotrzebnie pamięci/nie wykorzystywać procesora, itp. Zwykle mamy również możliwość decydowania, jaką politykę system ma obrać w kontekście konkretnych aplikacji (prawdopodobnie bowiem są takie, których ciągłego działania potrzebujemy - automatyczne wyłączanie rzeczy takich jak sprawdzanie poczty, widżet kalendarza, pogody, itp. mija się z celem).

W przypadku MIUI warto wiedzieć, iż usypianych/wyłączanych jest wiele aplikacji "z marszu" - stąd jeśli chcemy aby dany program działał w sposób nieprzerwany i był zawsze na bieżąco, potrzebujemy wykluczyć go z polityki optymalizacyjnej MIUI. W tym celu:


  1. Wchodzimy w Panel Sterowania/Uprawnienia/Autostart - odnajdujemy na liście program który chcemy zabezpieczyć przed automatycznym wyłączaniem i klikamy przełącznik obok niego. Jeżeli nie odnajdujemy programu na liście, kliknijmy trzy pionowo ułożone kropki w prawym górnym rogu i wybierzmy opcję "Pokaż aplikacje systemowe".
  2. Znów odwiedzamy Panel Sterowania/Bateria/Aplikacje oszczędzające baterię (tym razem podział na zainstalowane i systemowe mamy widoczny od razu - wystarczy przeciągnąć palcem w prawo/lewo) - znajdujemy program na którym Nam zależy, klikamy nań, po czym zmieniamy przypisaną mu opcję optymalizacji pod kątem użycia baterii na "Bez ograniczeń".
  3. Uruchamiamy program na którym Nam zależy - tylko po to, aby znalazł się na liście ostatnio używanych. Wchodzimy na tą listę (standardowo za pomocą lewego przycisku pod ekranem), odnajdujemy Nasz program, po czym przeciągamy go w dół. Powinniśmy ujrzeć ikonkę z podpisem "Blokada" - kliknijmy ją. Program powinien być oznaczony niebieską kuleczką z kłódką - od tej pory będzie pomijany w procesie okresowego czyszczenia pamięci operacyjnej Naszego urządzenia.
  4. Dla pewności możemy jeszcze dodatkowo wejść w Panel Sterowania, kliknąć ikonkę koła zębatego w prawym górnym rogu, wejść w "Zużycie baterii" oraz ustawić opcję "Wyczyść pamięć podręczną, gdy urządzenie..." na "Nigdy", a następnie cofnąć się, wejść w "Czyszczenie" i wyłączyć opcje "Skanowanie pamięci aplikacji" oraz "Aktualizuj automatycznie".
  5. Zrestartujmy system.

To jak to jest z tymi aktualizacjami? - errata.

W poprzednim artykule napisałem, iż MIUI otrzymuje aktualizacje regularne "jak w zegarku": dla wydań deweloperskich co piątek, dla stabilnych ("Global") raz w miesiącu. Dopiero niedawno dotarłem do informacji, iż w przypadku tych ostatnich cykl aktualizacyjny nie jest już taki "sztywny": upgrade'y mogą wychodzić raz w miesiącu, ale i rzadziej (dwa, trzy - i więcej) - stąd np. trudno konkretnie przewidzieć, kiedy aktualizację do MIUI 9 otrzyma ostatnia partia uwzględnionych przez Xiaomi modeli - choć sama aktualizacja jest wrześniowa, to jednak dotyczy tak naprawdę ROMów chińskich - na "Global" jeszcze trochę poczekamy (być może jest to podyktowane przygotowywaniem przez twórców MIUI lokalnych wersji nakładki, spersonalizowanych pod poszczególne kraje). Tak czy owak jednak nadal cieszy Mnie, iż w ogóle taka aktualizacja jest przewidziana - miast ograniczać ją do urządzeń tylko z Androidem 7 (gdzie można będzie skorzystać z wszystkich funkcji MIUI 9, gdyż część z nich odnosi się do tych obecnych stricte w Nougacie)..

A czy Ty znasz jakąś ciekawą funkcję MIUI 8, o której nie wspomniałem w dotychczasowych artykułach?

Poprzedni artykuł o MIUI 8 przeczytasz tutaj »