TikTok zapłaci 92 mln dolarów odszkodowania. Powodem naruszenie prywatności

TikTok zapłaci spore odszkodowanie za naruszenia prywatności (fot. Pixabay)
TikTok zapłaci spore odszkodowanie za naruszenia prywatności (fot. Pixabay)

27.02.2021 09:54, aktual.: 06.03.2024 21:59

TikTok zapłaci 92 miliony dolarów za naruszenia prywatności w ramach ugody w pozwie zbiorowym, w którym platforma do dzielenia się krótkimi nagraniami wideo została oskarżona o gromadzenie danych biometrycznych użytkowników bez ich wiedzy i zgody.

Jak informują zagraniczne media, dane gromadzone przez TikToka miały być wykorzystywane dla potrzeb marketingu cyfrowego i targetowania reklam. - Ugoda zawarta przez TikToka może być jedną z największych w sprawach związanych z naruszeniami prywatności w USA. Pozew przeciwko chińskiej aplikacji został złożony przez 21 podmiotów - informuje portal CNet

Jedna z najpopularniejszych aplikacji na świecie została oskarżona o gromadzenie informacji o użytkownikach, łamiąc federalne przepisy dotyczące prywatności i cyberbezpieczeństwa, które zabraniają wykorzystania danych biometrycznych do celów marketingowych bez ich zgody. TikTok miał również naruszyć kilka lokalnych legislacji w stanie Kalifornia, których celem jest ochrona konsumentów usług cyfrowych.

Dane zbierane przez platformę były gromadzone z użyciem technik rozpoznawania twarzy i pozwalały określić parametry takie, jak np. pochodzenie etniczne, płeć i wiek użytkowników. TikTok długo utrzymywał, że ich gromadzenie prowadziło wyłącznie do eliminowania możliwości rejestracji na platformie osób poniżej 13-tego roku życia.

Ponadto, aplikacja miała także gromadzić inne wrażliwe dane o użytkownikach, a później sprzedawać je stronom trzecim bez uzyskania stosownej zgody ze strony osób korzystających z platformy.

TikTok wydaje oświadczenie

TikTok podkreśla, że zgadza się na ugodę wyłącznie dlatego, iż nie chce toczyć długiej batalii prawnej. - Choć nie zgadzamy się z oskarżeniami, nie chcemy przechodzić długiego procesu tylko skupić się na naszych działaniach zmierzających do budowy bezpiecznego i radosnego środowiska dla społeczności TikToka - stwierdził rzecznik platformy w cytowanym przez PAP oświadczeniu.

TikTok oprócz wypłaty 92 milionów dolarów, które zostaną przekazane na odszkodowania dla użytkowników, zgodził się również przestrzegać zasad obowiązującego w USA prawa i nie gromadzić danych użytkowników bez informowania o tym w swojej polityce prywatności. Warto podkreślić, że dotyczy to nie tylko danych biometrycznych, ale też informacji przechowywanych w schowku na smartfonie, koordynatów GPS oraz kwestii transferowania danych użytkowników z USA za granicę.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)