Time lapse: jak uwiecznić widok na filmie poklatkowym smartfonem

Time lapse: jak uwiecznić widok na filmie poklatkowym smartfonem

Time lapse: jak uwiecznić widok na filmie poklatkowym smartfonem
06.05.2017 10:23

Wiele zjawisk warto zarejestrować, ale nie zawsze wystarczy nagranie chwili filmu. Jeśli macie ochotę nagrać zachód słońca, ruch w mieście, rosnące rośliny, postępy na siłowni albo stworzyć własną animację, warto zainteresować się filmami poklatkowymi. Wbrew pozorom ich przygotowanie jest bardzo łatwe – wystarczy smartfon i aplikacja, która złoży film z serii zdjęć. Wielu producentów pozwala to zrobić domyślną aplikacją do obsługi aparatu, a czasami warto sięgnąć po inne rozwiązanie – na przykład Time Spirit dla Androida.

Time Spirit to praktyczna aplikacja do tworzenia filmów poklatkowych, działająca w dwóch trybach: może automatycznie robić zdjęcie co zadany czas lub można robić kolejne klatki filmów ręcznie. Aplikacja nadaje się zarówno do nagrywania w przyspieszonym tempie, filmów animowanych z użyciem różnych przedmiotów czy monitorowania postępu procesów bardzo rozciągniętych w czasie, na przykład przez robienie zdjęcia co kilka dni. Aplikacja pozwala szybko przygotować film w wybranej rozdzielczości i od razu opublikować go na YouTube.

Time lapse i photo lapse z aplikacją Time Spirit

Pierwszy tryb, Video lapse, doskonale sprawdza się przy kręceniu zjawisk pogodowych czy scen, które po prostu będą wyglądać efektownie po przyspieszeniu. W tym trybie kolejne klatki filmu rejestrowane są co jakiś czas automatycznie. Długość przerwy między kolejnymi zdjęciami można dobrać ręcznie z zakresu 0,1-60 sekund. Można również ustawić maksymalny czas nagrywania między minutą i 12 godzinami albo zdecydować się na zakończenie pracy ręcznie. Przed nagrywaniem warto wybrać też rozdzielczość filmu i opóźnienie rozpoczęcia nagrywania, co jest przydatne, jeśli trzeba odsunąć się od smartfonu przed nagraniem.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Można oczywiście korzystać z obu aparatów smartfonu, w pionie i w poziomie, a także włączyć siatkę pomocniczą, by dobrać idealny kadr.

Jest tu także tryb ręczny, nazwany photo lapse. Pozwala on rejestrować klatki filmów z większymi odstępami i ręcznie. Można ustawić nawet przypomnienia co kilka dni, by nie zapomnieć o zrobieniu zdjęcia rośliny, powstającego budynku, selfie na siłowni, rosnącego brzucha w ciąży i tym podobnych. Rozpoczęte projekty photo lapse można zobaczyć na ekranie startowym aplikacji, a w podglądzie można obejrzeć całą animację.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

W tym trybie można składać zdjęcia zrobione codziennie lub co kilka dni. W tym trybie aplikacja nakłada poprzednią klatkę na następną na podglądzie, by można było łatwo dopasować odpowiedni kadr. Jest to niezwykle pomocne także przy tworzeniu animacji poklatkowych, gdyż wtedy można dopasować ruchy przedmiotów w kadrze. Niestety ze względu na konstrukcję interfejsu aplikacji, nie jest to najlepszy wybór do takich zastosowań – wymaga niestety kilku dodatkowych operacji. Jeśli więc macie ochotę tworzyć konkretnie animacje poklatkowe, polecamy Lapse It lub ClayFrames.

W aplikacji można od razu podłożyć ulubioną muzykę do filmu, a gotowe filmy można szybko umieścić na YouTube lub zapisać na smartfonie. Filmy będą eksportowane w formacie MP4, zakodowane H.264 Ścieżka dźwiękowa zostanie zakodowana w formacie AAC (stereo), jeśli będzie dostępna. Po zalogowaniu można również oglądać najlepsze filmy innych użytkowników, opublikowane na YouTube.

Aplikacja Time Spirit jest dostępna zupełnie za darmo i nie ma reklam. Warto ją przetestować, jeśli chcecie zrobić coś więcej, niż zwykły film.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)