Mobile Vikings - test Internetu dostarczanego drakkarami ;)

Na początku grudnia do Polski zawitał nowy operator - Mobile Vikings. Czy warto się przyjrzeć jego ofercie? Zaraz się to okaże. Jednakże głównym celem tego wpisu jest test internetu od Wikingów.

Oferta

Wikingowie chcą pokazać się ze względu na ofertę Internetu Mobilnego. Występują tu doładowania tylko o kwotach 19 zł i 29 zł. Karta SIM także kosztuje 19 zł lub 29 zł. Chwilowo możemy zaoszczędzić kilka złotych, ponieważ na Facebookowym profilu rozdawane są kody rabatowe obniżające cenę startera z 19 zł do 5 zł.

Po każdym doładowaniu otrzymujemy nie tylko kwotę doładowania, ale też:


  • 2 GB Internetu;
  • 2000 SMSów do wszystkich sieci.

Jeżeli przez miesiąc, nie zużyjemy tych pakietów, ich pozostałość zostanie zsumowana przy kolejnych doładowaniach, z zastrzeżeniem, iż jednocześnie nie możemy mieć więcej niż:


  • 4 GB transferu danych;
  • 4000 SMSów.

Oba pakiety ważne są 31 dni od doładowania. Każde doładowanie przedłuża ważność konta o jeden rok. W zależności od kwoty doładowania, zmienia się nam stawka za minutę rozmowy:


  • ostatnie doładowanie to 19 zł - 29 gr/min;
  • ostatnie doładowanie to 29 zł - 19 gr/min.

Dodatkowo, gdy podczas rejestracji wpiszemy numer telefonu/adres e-mail osoby, która jest już w sieci, obdarujemy ją punktami, które pozwolą jej na bezpłatne otrzymanie doładowania w wysokości 19 zł.

Test Internetu

Głównym celem napisania tego wpisu był test Internetu w Mobile Vikings. Sieć korzysta z infrastruktury PLAY oraz roamingu T-Mobile.

Sprawdźmy, jak przedstawiają się poszczególne prędkości łącza. Test wykonany za pomocą Nokii Lumii 520.

Infrastruktura PLAY

Mobile Vikings doyślnie korzysta z przekaźników P4. Mogę połączyć się w technologii HSPA+.

Według niektórych źródeł, przekaźniki PLAY pozwalają na uzyskanie maksymalnie 7,2 Mb/s

Infrastruktura T-Mobile

Mobile Vikings korzysta z przekaźników T-Mobile w roamingu. Oznacza to, iż pierszeństwo podczas korzystania z Internetu mają użytkownicy T-Mobile, a użytkownicy Mobile Vikings mogą korzystać z usługi w drugiej kolejności.

Przekaźniki T-Mobile pozwalają na osiągnięcie transferu do 42 Mb/s. Jednakże roaming powoduje, iż rzeczywiste osiągi są dużo niższe.

Dodatkowo ping jest dużo stabilniejszy w przypadku przekaźników Play.

Podsumowanie

Według mnie, Mobile Vikings jest naprawdę dobrą ofertą dla osób, które potrzebują Internetu mobilnego. Niestety, nie ma możliwości zakupu dodatkowego transferu. Po wykorzystaniu pakietu danych lub po upłynięciu jego ważności, transfer spada do 32 kb/s.

Ciekawy jest proces aktywacji karty - otrzymujemy kod, który trzeba wpisać na stronie operatora. Dopiero po kilku godzinach telefon zaczyna łapać zasięg. Kody PIN i PUK są widoczne w panelu klienta Mobile Vikings po aktywacji karty.

Jeżeli ktoś zamierza nabyć starter Mobile Vikings, może podać mój adres e-mail jako polecającego: tomek@jozwik.tk :)

Pozdrawiam czytelników