TouchPal X – klawiatura z prędkościomierzem

TouchPal X – klawiatura z prędkościomierzem

TouchPal X – klawiatura z prędkościomierzem
Krzysztof Banaś
27.07.2014 21:00

Bardzo często na ekranie smartfona domyślna klawiatura zajmuje połowę ekranu, atreść SMS-a musimy wpisywać po literce. Na szczęście na systemie Android nie jesteśmyskazani tylko na domyślną klawiaturę, bo istnieje wiele darmowychaplikacji, które w znacznym stopniu przewyższają jej możliwości.Jedną z nich jest klawiatura TouchPal X.

Obraz

TouchPal X, oprócz standardowego układu QWERTY, umożliwia również wybór takichukładów, jak w starych telefonach komórkowych oraz tzw. pół-QWERTY,gdzie dwie litery znajdują się na jednym klawiszu. W układzie QWERTYpod każdym przyciskiem znajduje się kilka znaków diakrytycznych, a wpierwszej linii od góry, pod literami znajdziemy również cyfry. Żebyużyć wspomnianych znaków, wystarczy dłużej przytrzymać dany klawisz,bądź po prostu pociągnąć palcem w dół dotykając wirtualnego klawisza.

Większa liczba znaków diakrytycznych, dostępna jest po wybraniu przycisku „12#”,wówczas mamy do dyspozycji również klawiaturę numeryczną, która jestdość nietypowa. Najczęściej w smartfonowych klawiaturach, cyfryumieszczone są w pierwszej górnej linii klawiszy, tym razem autorzyaplikacji zastosowali układ podobny do tego znanego z klawiatur telefonów (a także bankomatów i terminali płatniczych) wyposażonych w fizyczne przyciski. Gdy przyzwyczaimy się do tegorozwiązania, okaże się, że jest ono znacznie wygodniejsze, niżpowszechnie stosowany poziomy układ cyfr.

Aplikacja ma również wbudowane narzędzie do edycji tekstu, dzięki niemu łatwo będziemy mogli poruszać się po wiadomości za pomocą strzałek oraz przycisków umożliwiających powrót na początek, bądź koniec tekstu. Wspomniane narzędzie umożliwia również zaznaczanie, wycinanie, kopiowanie, wklejanie czy usuwanie danego fragmentu wiadomości.

W ostatniej aktualizacji autorzy aplikacji udostępnili również dodatkową paczkęemotikon. Dotychczas za darmo dostępna była tylko bardzo uboga liczbaikonek. Niestety darmowy dostęp do rozszerzonej paczki jestograniczony czasowo i niedługo może być ponownie płatny. Abyskorzystać z emotikon w klawiaturze TouchPal X, wystarczy przeciągnąćspację do góry i wybrać interesującą nas grafikę.

Obraz

Za pomocą przycisku przedstawiającego dłoń, mamy przez cały czas dostęp do podstawowychustawień, takich jak autokorekta czy gesty. Mamy również możliwośćzmiany domyślnej skórki aplikacji. Możemy wybrać jeden zzainstalowanych motywów, bądź pobrać nowy ze sklepu TouchPal. Wsklepie mamy do wyboru darmowe oraz płatne skórki.

Przycisk ten, oprócz zarządzania gestami czy skórkami,umożliwia również dostęp do pełnych ustawień aplikacji. Dziękiustawieniom mamy możliwość m.in. zarządzania wielkością wirtualnych przycisków,wysokością, pozycją czy nawet szerokością klawiatury. Dzięki temu wpełni możemy dostosować klawiaturę do naszych potrzeb. Zmianaszerokości może spodobać się posiadaczom dużych ekranów, którzy chcąpisać jedną dłonią. Natomiast zmiana wielkości liter możepomóc osobom, które mają problemy ze wzrokiem.

Obraz

Jednak zmianarozmiaru klawiatury TouchPal X to tylko jedna z wielu opcji, jakiemożemy ustawiać w aplikacji. Mamy również możliwość zmiany głośnościdźwięku przycisków, ustalanie czasu wibracji smartfona, ponaciśnięciu klawiszy czy zmianę czcionki klawiatury. Ponadto możemyrównież wybrać, czy w górnej części klawiatury będą pokazywane więcejniż 3 propozycje, czy nawet przez jak długi czas będziemy musieliprzytrzymywać klawisz, żeby klawiatura odczytała to jako długieprzytrzymanie. Możemy również zarządzać wtyczkami.

Obraz

Klawiatura TouchPal X oprócz tradycyjnego wpisywania tekstu, umożliwia równieżwprowadzanie głosowe. Niestety ta metoda nie jest jeszczewystarczająco dopracowana. Podczas testów praktycznie za każdym razem to samozdanie, było interpretowane przez aplikację w inny sposób, częstonieprawidłowy. W ustawieniach klawiatury mamy możliwość zmianysilnika wprowadzania głosowego, jednak bez względu na silnikwprowadzanie głosowe działa po prostu źle.

Obraz

TouchPal X pozwala również na automatyczne poprawianie błędów, podpowiadaniekolejnego słowa w zależności od kontekstu, automatycznezapisywanie nowych słów do słownika, automatyczne dodawanie spacjiczy wstawianie wielkich liter na początku nowego zdania. Skutecznośćwspomnianych funkcji jest bardzo duża, a jeśli włączymy równieżaktualizację popularnych słów, zwrotów oraz modelu języka, tobędziemy mogli pisać bardzo szybko i poprawnie. Jednak nigdy niemożemy zapomnieć o kontrolowaniu tego, co napisaliśmy. Słownik jesttworzony przez dużą liczbę osób i czasami podpowiedzi znacznie różniąsię od tego, co chcieliśmy przekazać. Klawiatura zwracarównież uwagę na klawisze znajdujące się w bliskim sąsiedztwiewybranego przycisku.

Klawiatura ma możliwość importowanie nazw kontaktów do słownika oraz odczytywanieSMS-ów czy Twittera. Natomiast jeśli będziemy chcieli zmienićsmartfon, to możemy utworzyć kopię zapasową słownika i przenieść godo innego urządzenia. Mamy również możliwość wykupienia wersjiPremium aplikacji, która kosztuje 2,99 dolarów na rok. Wówczasotrzymujemy kopię zapasową oraz synchronizacje własnych słowników iustawień na wielu urządzeniach, oraz płatne elementy ze sklepuTouchPal za darmo. Jest również opcja podpowiedzi z chmury, aleniestety nie obsługuje ona języka polskiego.

Obraz

Aplikacja została wyposażona w niecodzienną funkcję prędkościomierza. W czasiepisania na klawiaturze, tuż nad pierwszą linią znaków pojawia sięlinia, która przechodzi z koloru niebieskiego, przez żółty aż poczerwony w zależności od tego, jak szybko piszemy. Natomiast w ustawieniachmożemy przyjrzeć się statystykom, jak szybko pisaliśmy w danychdniach, jaki mamy rekord znaków na minutę, na którym miejscu jesteśmyw rankingu oraz ile znaków napisaliśmy przy użyciu TouchPal X.

Obraz

Klawiatura TouchPal X jest niewątpliwie jedną z lepszych klawiatur na Androida. Pozwalana konfigurację zarówno od strony mechanizmów podpowiedzi, jakrównież wyglądu aplikacji. Podpowiedzi z reguły są bardzo dobre iusprawniają szybkie pisanie, a tylko sporadycznie zdarza się, żeklawiatura podpowie nieodpowiedni wyraz. Ponadto wustawieniach aplikacji pojawiają się również opcje, które nie sąprzetłumaczone na język polski. Natomiast funkcja rozpoznawania mowynie jest gotowa, żeby korzystać z niej na co dzień. Klawiaturęwyróżnia również ciekawa opcja prędkościomierza, która sprawdza ileznaków wprowadzamy w ciągu minuty. TouchPal X na Androida możeciepobrać z naszej bazy aplikacji.

Posiadacze iPhone'ów i osoby planujące nabycie kolejnej wersji telefonu z jabłkiem również powinny zainteresować się tą klawiaturą. Jej twórcy zapowiedzieli, że będzie dostępna dla systemu iOS 8.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)