Turcja bez zachodniego social media. Facebook zablokowany na rozkaz Erdogana

Turcja bez zachodniego social media. Facebook zablokowany na rozkaz Erdogana

04.11.2016 11:46, aktual.: 05.11.2016 09:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Po aferze z banowaniem kont na Facebooku za udostępnianieplakatów Marszu Niepodległości w sprawę zaangażowali się licznipolitycy z lewa i prawa, a nawet sama minister cyfryzacji AnnaStreżyńska. Szybko w Sieci pojawiły się kpiące komentarze – cotakiego rząd może zrobić „prywatnej firmie”? Cóż, rządtakiej Turcji na kpiące komentarze nie zważa. W spektakularnympokazie swojej siły w Internecie odciął dziesiątkom milionówludzi dostęp do najpopularniejszych zachodnich serwisówspołecznościowych.

Twitter – down, Facebook – down, YouTube – down. Takimkomunikatem wita nas konto @TurkeyBlock na Twitterze, donoszące ostanie cenzury u naszego NATO-wskiego sojusznika. Oprócz tegozablokowany zostały WhatsApp i Instagram, dołączając dozablokowanych już w minionym miesiącu Dropboksa, OneDrive iGitHuba.

Confirmed: Twitter, Facebook and YouTube blocked by throttling in #Turkey - developing incidenthttps://t.co/XA9JZaxn54 pic.twitter.com/3sAjwikGY5

— Turkey Blocks (@TurkeyBlocks) November 3, 2016Nie wiadomo, ile potrwa blokowanie popularnych internetowychusług. Można powiedzieć, że potrwa tyle ile trzeba. PrezydentTurcji Recep Erdogan zajmuje się właśnie robieniem „porządków”w swoim kraju. Nie bacząc na ich immunitet, dzisiaj aresztowanychzostało 11 parlamentarzystów należących do prokurdyjskiej LudowejPartii Demokratycznej (HDP), wszystko pod zarzutem odmowy udzieleniawyjaśnień w kwestii aktów terroryzmu.Jednocześnie zmilitaryzowana policja przeszukała siedzibę HDP, wAnkarze zamknięto ulice, usunięto reporterów z miejsca zdarzenia.

Blokadę przeprowadzono siłaminajwiększych dostawców Internetu, TTNet i Turkcell, zapewniającychusługi dla ponad 80% mieszkańców kraju. Klienci pomniejszych ISPmogą póki co z zablokowanych gdzie indziej serwisów korzystać,ale jest kwestią czasu, zanim oni zostaną zmuszeni do włączeniablokad. Erdogan nie życzy sobie przecież, by obywatele Turcji wzagranicznych serwisach wypisywali głupoty na jego temat. Cociekawe, najwyraźniej nie zablokowano dostępu do rosyjskiegoVK.com, na popularnych tureckich grupkach w tym serwisie ludzie bezproblemu publikują dziś wpisy.

Rosyjskie social media nie mają w Turcji problemów
Rosyjskie social media nie mają w Turcji problemów

Częściowo sytuację ratująniezależni operatorzy VPN, ale i z połączeniem się z popularnymidostawcami mieszkańcy Turcji zgłaszają problemy. Najpewniejszymsposobem na skorzystanie z Facebooka pozostaje w tej sytuacji Tor:serwis Marka Zuckerberga dwa lata temu uruchomił bezpośrednidostęp do ukrytej usługi, działającej pod adresem .onion –facebookcorewwwi.onion. Jak na razie prezydent Erdogan nie zdołałtego zablokować.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (146)