TVP Kultura, TVP Dokument i co jeszcze? Trwają rozmowy o kanałach dla MUX 8

TVP Kultura, TVP Dokument i co jeszcze? Trwają rozmowy o kanałach dla MUX 8

TVP Kultura, TVP Dokument i co jeszcze? Trwają rozmowy o kanałach dla MUX 8
04.05.2015 16:43, aktualizacja: 05.05.2015 11:33

Przed nami kolejny etap cyfryzacji telewizji. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w czwartek zakończyła zbieranie opinii dotyczących tego, jakie kanały znajdą się w ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. Równocześnie Urząd Komunikacji Elektronicznej będzie rozpatrywał zgłoszenia na operatora multipleksu.

Wcześniejsze przewidywania mówiły między innymi o tym, że MUX 8 zostanie przeznaczony na kanały Telewizji Polskiej w wysokiej rozdzielczości (HD), które zostałyby przeniesione z multipleksu trzeciego. Mówiło się też o odkodowaniu i umieszczeniu tam dostępnych w płatnych kablówkach i telewizji satelitarnej kanałów TVP Sport HD i TVP HD, które miało być przemianowane na TVP Premium HD. Była też mowa o wprowadzeniu wersji HD dla kanałów tematycznych TVP, czyli TVP Historia, TVP Kultura, TVP Seriale i tak dalej, albo zupełnie nowych, jak TVP Cogito, TVP Religia czy kanałów okolicznościowych, na przykład TVP Regionalna – Śladami Jana Pawła II, który nadawał przed jego kanonizacją w Sieci.

Ósmy multipleks ma pomieścić maksymalnie 7 stacji, z czego trzy kanały w standardowej rozdzielczości lub jeden HD i jeden SD ma należeć do Telewizji Polskiej. TVP już wybrała swoje propozycje i chce umieścić tam TVP Kultura HD i TVP Dokument SD. Pozostało więc miejsce na cztery kanały SD nadawców prywatnych.

Z rozmów z prywatnymi nadawcami wynika, że padła propozycja umieszczenia w multipleksie jednego lub dwóch kanałów „uniwersalnych”, czyli kierowanych do różnych odbiorców i z szerokim wyborem programów, oraz jednego wyspecjalizowanego, traktującego o trendach i stylu życia. Grupa ZPR (właścicel kanałów Fokus TV, Eska TV i Polo TV) chętnie uzupełni ten zestaw programem filmowo-serialowym. Obecność kanału uniwersalnego i poruszającego tematykę związaną ze stylem życia popiera w swojej opinii Agora. Discovery Networks uważa, że kanały w ósmym multipleksie powinny odpowiadać potrzebom polskich widzów. Priorytetem jest oczywiście poszerzanie horyzontów dzięki dobrej jakości materiałom i zdobywanie nowej wiedzy o otaczającym nas świecie.

A czego chcą telewidzowie? Polacy ankietowani przez dom mediowy MEC zdecydowanie wolą dostać coś nowego, niż znany już kanał w wyższej rozdzielczości. Najchętniej oglądaliby programy Discovery, TVN-u i Polsatu.

Obraz

Najbardziej brakuje im programów filmowych, serialowych (koniecznie zagranicznych – w końcu badanie odbyło się przez Internet) i dokumentalno-podróżniczych. Kuchnia i zdrowy tryb życia, czyli tak zwany styl życia, forsowane przez niektórych nadawców, chętnie będzie oglądać 23% ankietowanych. Sport i muzyka są mile widziane przez co piątego ankietowanego, jeszcze mniej brakuje nam programów informacyjnych i serwujących polskie seriale.

Obraz

MEC zapytał także, których kanałów telewidzowie chętnie by się pozbyli. Żadnym zaskoczeniem nie powinno być to, że prawie 60% nie będzie tęsknić za telewizją Trwam, a prawie 50% chętnie odda Polo TV. Na dalszych pozycjach znalazły się Eska TV, Fokus TV i ATM Rozrywka. Dobrze by było, gdyby przy wybieraniu programów do ósmego multipleksu te opinie były brane pod uwagę. Dokładny termin uruchomienia MUX 8 nie jest jeszcze znany, prawdopodobnie będzie to druga połowa przyszłego roku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (78)