Twój e-PIT już działa – można się rozliczać za 2021 rok

Twój e-PIT już działa – można się rozliczać za 2021 rok

Osoba korzystająca z e-PIT
Osoba korzystająca z e-PIT
Źródło zdjęć: © Getty Images | Witthaya Prasongsin
Marcin Hołowacz
15.02.2022 14:32, aktualizacja: 18.02.2022 06:47

Teoretycznie można korzystać z usługi Twój e-PIT i rozliczać się za 2021 rok, ale zdarzają się błędy.

System e-PIT już działa i teoretycznie można korzystać z usługi do szybkich rozliczeń podatkowych. Niestety, osoby chcące obecnie przeglądać tam swoje zeznania podatkowe PIT za poprzedni rok, często napotykają na trudności.

Twój e-PIT z błędem "Nie udało się pobrać Twoich dokumentów"

Po zalogowaniu do e-Urzędu Skarbowego użytkownikom często pokazuje się komunikat dotyczący błędu. W teorii wystarczy odwiedzić witrynę podatki.gov.pl, a następnie znaleźć zakładkę Twój e-PIT i po odpowiedniej autoryzacji uzyskamy dostęp do zeznań podatkowych za 2021 rok.

Wiele osób ma z tym niestety problem. Przeglądanie i akceptacja deklaracji podatkowych za 2021 rok w systemie e-PIT może się wiązać z trudnościami. Różnego rodzaju problemy mogą się przytrafić podczas logowania albo na przykład w momencie zatwierdzania deklaracji. Takie incydenty nie są zupełną nowością – z reguły może to mieć miejsce, gdy zainteresowanie usługą jest chwilowo podwyższone.

Twój e-PIT - jak się zalogować?

Nie ma sensu skupiać się wyłącznie na problemach, ponieważ te w końcu ustąpią. Przypomnijmy sobie proces korzystania z usługi. Jak się zalogować do e-PIT, krok po kroku?

Na stronie www.podatki.gov.pl możemy zobaczyć komunikat "Twój e-PIT czeka na ciebie". Powinniśmy odwiedzić e-Urząd Skarbowy, a w tym celu wystarczy kliknąć "Dowiedz się więcej". Następnie przywita nas informacja o tym, że Twój e-PIT to zeznanie podatkowe PIT-28, PIT-36, PIT-37 lub PIT-38.

Proces logowania można zrealizować na trzy sposoby. Możemy wybrać widoczny na stronie wariant "Profil zaufany, e-dowód i bankowość elektroniczna". Kolejna możliwość to "aplikacja mobilna mObywatel". Istnieje też opcja wykorzystująca nasz "PESEL lub NIP i kwoty przychodu". Każdy ma swoje preferencje i może wybrać dowolną metodę. Po zalogowaniu się do e-Urzędu Skarbowego wystarczy wybrać Twój e-PIT.

Nawet pomimo występowania różnego rodzaju błędów, ostatecznie e-Urząd Skarbowy to sposób na rozliczenia za 2021 rok w formie online, a więc bez wychodzenia z domu. Warto zaznaczyć, że e-PIT za 2021 rok działa od 15 lutego do 2 maja. Szybsza akceptacja dokumentów pozwoli na otrzymanie szybszego zwrotu podatku.

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)