Twój komputer działa jak żółw? Oto łatwy sposób na jego przyspieszenie

Twój komputer działa jak żółw? Oto łatwy sposób na jego przyspieszenie

Twój komputer działa jak żółw? Oto łatwy sposób na jego przyspieszenie
Źródło zdjęć: © Pexels | Andrea Piacquadio
14.12.2023 14:51, aktualizacja: 02.02.2024 11:01

Każdy z nas zna to uczucie – wracasz np. z urlopu, włączasz komputer i nagle zdajesz sobie sprawę, że działa on znacznie wolniej niż przed wyjazdem. Czy to awaria, czy może coś się stało podczas twojej nieobecności? Wielu użytkowników komputerów z Windows doświadcza podobnych problemów. Ale dlaczego tak się dzieje? Czy jest sposób, aby temu zaradzić?

Przyczyny, dla których komputer działa wolniej, mogą być różne. Czasem po prostu nowe wersje programów stają się znacznie bardziej wymagające i podzespoły maszyny zwyczajnie "nie dają rady". Jednak jeśli nie aktualizowałeś ostatnio żadnych aplikacji, a mimo to czujesz, że coś wyraźnie jest nie tak, powinieneś sprawdzić trzy główne elementy:

- czy dwój dysk twardy nie jest przepełniony (prawie pełny oznacza, że programy nie mają miejsca na to, by zapisać np. pliki tymczasowe, więc się wieszają lub zwalniają),

- czy na komputerze nie są uruchomione programy, z których nie korzystasz, a które działają w tle, spowalniając inne aplikacje. Często tak się dzieje, jeśli komputer automatycznie w momencie uruchamiania (w ramach tzw. autostartu) otwiera jakieś programy, o których nawet nie wiesz, że masz je zainstalowane!

- czy system operacyjny i aplikacje, z których korzystasz, są aktualne. Nowe wersje zawierają poprawki, często kluczowe dla szybkiego działania oprogramowania. Do tego dochodzi rejestr systemu, który – jeśli nie jest wyczyszczony – oznacza niemal pewne kłopoty.

Skoro coś może być zrobione łatwiej i szybciej, to z pewnością ktoś już wymyślił na to odpowiednią aplikację. Tak jest i w tym przypadku. CCleaner Free to program, którego zadaniem jest pomoc w utrzymaniu porządku w komputerze i maksymalizacja jego wydajności. Program ten jest szeroko znany i używany przez miliony użytkowników już od 20 lat. To wydaje się dobrą rekomendacją, szczególnie że jego darmowa wersja wystarczy, by zachować podstawową higienę komputera.

© materiały partnera

Czyszczenie – czyli co?

CCleaner swoją nazwą podpowiada, co robi. Ale "czyszczenie" to dość szeroki termin w przypadku dbania o komputer. Czym więc jest czyszczenie w rozumieniu twórców CCleanera?

CCleaner to kompleksowe rozwiązanie dla tych, którzy zauważą, że ich komputer zaczyna działać wolniej, wiesza się lub ma przepełniony dysk. Dzięki niemu pierwszy pomysł, który pojawia się u wielu osób w takiej sytuacji – "muszę sformatować maszynę" – można odłożyć na później, kiedy już rzeczywiście nie będzie żadnego innego wyjścia.

Na razie dajmy szansę CCleanerowi – i zobaczmy, co może dla nas i naszego komputera zrobić.

Jak działa CCleaner?

Korzystanie z programu jest niezwykle proste i intuicyjne. Te kilka kroków sprawi, że twój komputer będzie znacznie szybszy:

Po uruchomieniu na ekranie powitalnym znajdziesz przycisk "rozpocznij czyszczenie". Klikając go, rozpoczniesz proces skanowania komputera. Program może poprosić o zamknięcie niektórych aplikacji działających w tle – warto to zrobić, aby skanowanie było dokładniejsze.

© materiały partnera

Po przeskanowaniu komputera pod kątem ogólnej kontroli "zdrowia" w pasku bocznym wybierz opcję "niestandardowe czyszczenie". Dzięki niej możesz wybrać konkretne lokalizacje i aplikacje do czyszczenia. Choć domyślne wybory są zazwyczaj odpowiednie, warto je przemyśleć i dostosować do własnych potrzeb.

Kolejna sekcja jest bardzo ważna – to optymalizacja rejestru, czyli głównego pliku, w którym zbierane są zapisy dotyczące całego systemu, zainstalowanych programów itp. Z czasem gromadzą się tam stare, niepotrzebne wpisy, np. pozostałości po odinstalowanych programach, które system próbuje wykonać. To spowalnia jego działanie, dlatego też czyszczenie rejestru z takich zapisów (oraz aktualizowanie innych, wciąż potrzebnych) pozwala na znaczne przyspieszenie działania komputera.

Wystarczy tu wybrać opcję skanowania w poszukiwaniu błędów. Jeśli te się znajdą, program pozwala na ich naprawienie – wystarczy kliknąć "tak". Przed zmianami zostanie utworzona kopia zapasowa rejestru, więc nie trzeba się obawiać ewentualnych problemów wynikłych z wprowadzania zmian w tym bardzo "wrażliwym" miejscu systemu. Zwykle wszystko idzie tak, jak trzeba i po kilku sekundach nasz rejestr jest jak nowy.

W zakładce "narzędzia" znajdziesz wiele innych użytecznych funkcji. Możesz odinstalować niepotrzebne programy, aktualizować oprogramowanie, wyłączać aplikacje uruchamiane przy starcie systemu, odinstalowywać wtyczki przeglądarki czy analizować problemy z dyskiem. Warto przejrzeć te opcje, by jeszcze dokładniej zoptymalizować działania komputera.

© materiały partnera

CCleaner pozwala również na skanowanie i aktualizację sterowników. Dzięki temu możemy mieć pewność, że wszystkie komponenty naszego komputera działają optymalnie. To narzędzie dostępne jest w ramach 30-dniowego okresu próbnego, warto więc sprawdzić, jak sobie poradzi na naszym sprzęcie i być może na tej podstawie podjąć decyzję o zakupie wersji PRO.

Niezbędny w każdym systemie

CCleaner to potężne narzędzie, które pomoże utrzymać komputer w dobrej kondycji i pozwoli dłużej cieszyć się płynnym działaniem systemu. Program jest dostępny bezpłatnie na stronie producenta. Fakt, że pobrały go już miliony użytkowników na całym świecie to kolejny dowód, że warto spróbować jego działania i przyspieszyć sprzęt bez kłopotliwego formatowania komputera.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie