100 tys. Dialogu, 200 tys. Netii, 300 tys. UPC

Strona główna Aktualności

O autorze

Minął rok od czasu gdy operatorzy alternatywni rozpoczęli wprowadzanie do swych ofert usług dostępu do Internetu na łączach TP SA. Rywalizacja na rynku usług dostępowych nabrała w tym okresie rumieńców. Operatorzy prześcigali się w promocjach, obniżkach cen, ilościach miesięcy za darmo itp.

Przełom i początek roku obfitują natomiast w informacje, podawane przez operatorów, związane z łamaniem kolejnych barier ilości pozyskanych abonentów usług dostępu do Internetu. Wyraźnie nowe możliwości wpłynęły nie tylko na spadek cen i bardziej aktywną rywalizację pomiędzy usługodawcami - 2007 rok to również spore rozszerzenie zasięgu konkurentów TP.

Z końcem roku Netia ogłosiła, że liczba abonentów szerokopasmowego Internetu przekroczyła 210 tys. 15 stycznia firma UPC poinformowała, że z jej usług korzysta już przeszło 300 tys. abonentów szerokopasmowego dostępu Internetu. W piątek Dialog ogłosił, że mieszkanka Jeleniej Góry stała się stu tysięczną abonentką Internetu oferowanego przez tą firmę.

Pozostaje mieć nadzieję, że 2008 rok będzie również bardzo interesujący, być może oprócz walki cenowej 2008 rok upłynie pod znakiem walki jakościowej. Pisaliśmy o tym, że Urząd Komunikacji Elektronicznej zamierza stworzyć listę wskaźników określających ściśle parametry usług telekomunikacyjnych (efektem końcowym mają być odpowiednie akty wykonawcze obligujące operatorów do publikowania szerokiego spektrum informacji). Te działania UKE mogą w perspektywie rozpocząć nową falę rywalizacji wśród dostawców. Oby więc, podsumowując rok 2008 na rynku usług dostępowych, można było napisać, że był to rok spadających cen i rosnącej jakości usług.

© dobreprogramy