Ubuntu Developer Summit: powrót Rhythmboksa, logowanie przez Ubuntu One

03.11.2011 16:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Za nami kolejny dzień Ubuntu Developer Summit.

Trochę zmieni się w zestawie oprogramowania domyślnie instalowanego z Ubuntu. Do grona wybranych przez Canonical programów wraz z wydaniem Ubuntu 12.04 prawdopodobnie wróci odtwarzacz multimedialny Rhythmbox. Odtwarzacz ten został zastąpiony przez Banshee w Ubuntu 11.04. Rhythmbox ma nad Banshee kilka niepodważalnych przewag, jak natywny interfejs GTK3 (port Banshee na GTK3 wciąż jest w stadium rozwojowym) i zachowanie ciągłości przy aktualizacjach z wersji LTS do LTS. Zmianie nie ulegnie obecność w systemie LibreOffice, Thunderbirda i Firefoksa.

Nierozwiązaną kwestią pozostaje wybór wersji GNOME dla Ubuntu 12.04. Środowisko graficzne ma zbliżony do Ubuntu, półroczny cykl wydawniczy, i miesiąc przed Ubuntu 12.04 wydana zostanie wersja 3.4 środowiska. Prawdopodobnie więc Ubuntu 12.04 będzie zawierać środowisko GNOME 3.4 i, jeśli GTK 3.4 spełni wymagania Canonicala, do Ubuntu trafią również niektóre z aplikacji towarzyszących tej wersji środowiska, oraz GNOME-Shell 3.4. Jednak osoby zajmujące się Ubuntu nie lubią gonić nowych wersji oprogramowania, jeśli ich włączanie do dystrybucji może negatywnie wpłynąć na stabilność systemu, więc możliwe, że jeszcze pozostaną przy sprawdzonym GNOME 3.2.

Będą też zupełne nowości. Logowanie do systemu w Ubuntu 12.04 będzie możliwe nie tylko z wykorzystaniem danych lokalnego konta użytkownika, ale również konta Ubuntu One na maszynach z dostępem do Internetu. To rozwiązanie będzie przypominać logowanie do Chrome OS z użyciem danych konta Google, lub Windows 8 i Windows Live. Wiąże się to oczywiście z synchronizacją plików z Ubuntu One na maszyny, na które się loguje ich właściciel, oraz przesyłaniem konfiguracji programów między maszynami. Będzie to z pewnością dobrze przyjęte rozwiązanie w środowiskach, gdzie jedna osoba ma dostęp do Ubuntu na wielu urządzeniach: laptopie, telefonie, tablecie, a może nawet telewizorze.

Odważni mogą przetestować nowości, które już zostały zaimplementowane, po instalacji „codziennej kompilacji” Ubuntu. Obrazy można pobrać ze strony dystrybucji, ale ponieważ jest to wersja pre-pre-alfa, używać jej można tylko na własną odpowiedzialność, a najlepiej jeszcze poczekać na bardziej stabilne wydanie Ubuntu 12.04.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)