Ubuntu Unity z serwerem Wayland

Ubuntu Unity z serwerem Wayland

05.11.2010 13:31, aktualizacja: 05.11.2010 15:42

Założyciel Canonicala, Mark Shuttleworth ogłosił, że kolejne wydanie Unity będzie zawierać alternatywę dla serwera X11 - Waylanda.

Wayland to projekt stworzony przez firmę Red Hat. Rozwiązanie ma być prostsze od X.org, a jednocześnie bardziej wydajne. Wykorzystuje dostępne w jądrze Linuksa technologie jak komponent Direct Rendering Menager (DRM), mechanizm Kernel Mode Setting, a także system zarządzania pamięcią Graphics Execution Manager (GEM). Od czerwca tego roku wprowadzono natywną obsługę OpenGL ES, wcześniej natomiast był to OpenGL. Zdaniem twórcy Waylanda, Kristiana Hogsberga, projekt jest też lepszy od dotychczasowych rozwiązań. Shuttleworth chciałby, aby Wayland został jak najszybciej dołączony do Unity, co pozwoli na wykorzystanie go podczas prac między innymi nad uTouch, czyli narzędziem ułatwiającym korzystanie z technologii multitouch w Ubuntu.

Shuttleworth chciałby, aby pierwsze efekty prac nad wdrażaniem Waylanda mogły być ujawnione najwcześniej za pół roku. Pełne wprowadzenie rozwiązania do Unity może zająć nawet parę lat. Powodem zmian jest chęć dostarczenia użytkownikom Ubuntu lepszych rozwiązań graficznych i bardziej zaawansowanych efektów. Wcześniej rozważano rozwiązania zastosowane w Androidzie, jednak ich przeniesienie na komputery okazało się dużo bardziej skomplikowane niż skorzystanie z Waylanda.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (82)