Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Wuala - bujamy w chmurze - czyli przechowujemy pliki w chmurze #2

Witam serdecznie wszystkich w drugiej części serii opisującej narzędzia służące do przechowywania danych w chmurze. Jeżeli ktoś nie czytał pierwszej części, w której opisywałem aplikacje min.us to serdecznie zapraszam - >Minus na Plus? - czyli przechowujemy pliki w chmurze #1

Wuala Promo

Wuala?

Osoby, które obejrzały powyższy film już chyba wiedzą o czym będą czytać poniżej.
Dziś mam zamiar wam przedstawić i pokrótce scharakteryzować, a może nawet zachęcić do używania aplikacji, które znajdziemy pod adresem Wuala.com. Omawiane narzędzie bierze to co najlepsze z dropboxa dorzuca nieco swoich pomysłów oraz zwiększa bezpieczeństwo oraz prywatność, tak powstaje wuala.

Parametry – czy to teraz wystarcza?
W tym akapicie chciałbym nieco porównać opisywaną aplikację z dropboxem oraz opisywanym we wcześniejszym wpisie minus’em.
Pojemność konta na starcie: 2GB (do 4 października pojemność konta na starcie wynosiła 1GB).
Maksymalna wielkość pliku: 100 GB (do 4 października limit ten wynosił 14GB).
Ograniczenia plików: możemy przechowywać wszystkie rodzaje plików.
Rodzaj bonusu za link polecający: osoba rejestrująca się z linku poleconego dostaje gratisowe +1GB do pojemności konta, natomiast osoba, która tego linka podała otrzymuje gratisowo 250MB.
Jak można łatwo stwierdzić na starcie dostajemy taka samą przestrzeń jak w dropboxie i aż o 8 GB mniej miejsca niż w minusie. Jednakże zapraszając znajomych w szybki sposób możemy uzbierać dodatkowe GB, podobnie jak w dropboxie.

Klient – zdecydowanie na plus
Wuala podobnie jak dropbox oraz minus posiada klienta w wersji na PC (Windows, Mac oraz Linux) oraz wersję mobilną (Android oraz iOS – info), a także klienta Webowego dostępnego pod adresem http://www.wuala.com/launch/, który jest aplikacją napisaną w JAVA’ie.
Zacznijmy od opisu aplikacji Windowsowej – instalator możemy pobrać ze strony wuala.com a instalka zajmuje niecałe 15 MB. Po zakończeniu instalacji program pyta nas czy aplikacja ma startować razem z systemem oraz prosi nas o ponowne uruchomienie komputera. Co ujrzymy po wykonaniu tego zabiegu? Naszym oczom ukarze się klient wuala, który jest (uwaga) domyślnie zintegrowany z explorerem plików. Po wejściu do „komputera” (lub „mojego komputera” dla użytkowników starszych wersji Windowsa) ukaże się lokalizacja sieciowa – i właśnie to jest nasza przestrzeń w Wuala na przechowywanie naszych danych.
Przed przystąpieniem do pracy należy utworzyć konto, zrobić to możemy za pośrednictwem zainstalowanej aplikacji, jedyne co trzeba zrobić to włączyć program Wuala z menu Start oraz odpowiednio wypełnić formularz. Po poprawnej rejestracji w dysku sieciowym pojawi się nasz login, a w nim domyślne katalogi takie jak (Dokumenty, Muzyka, Wideo oraz Zdjęcia). Wyżej opisane elementy zostały przedstawione na poniższych zrzutach ekranu.

Przy opisie klienta Desktopowego należy zaznaczyć, że plik NIE MOŻE bezpośrednio znajdować się w katalogu użytkownika (np. W:\underface\JakisPlik.txt), wyskoczy nam wtedy błąd. Aby wszystko było w jak najlepszym porządku plik musi znajdować się w jakimś katalogu, albo tym domyślnym albo tym stworzonym przez nas. Przykład prawidłowego zapisu pliku może mieć postać W:\underface\DobreProgramy\JakisPlik.txt.

Oprócz dysku sieciowego, który powstaje po instalacji programu, mamy jeszcze możliwość zarządzania plikami na koncie za pomocą dedykowanej aplikacji (jej wygląd został przedstawiony na screenach poniżej). Sam wygląd prezentuje się dość minimalistycznie i mimo tego minimalistycznego interfejsu aplikacji posiada bardzo dużo ciekawych narzędzi.
Jednym z nich jest utworzenie „połączenia” i synchronizacji różnych folderów z różnych lokalizacji na dysku. Aby to zrobić należy kliknąć przycisk [NEW]->[Sync] a następnie wybrać lokalizacje folderu do synchronizacji, opcja ta moim osobistym zdaniem zasługuje na duży plus, gdyż ciężko spotkać takie rozwiązanie u konkurencji.
Kolejnym dość ciekawym narzędziem jest opcja służąca do automatycznego backup’u plików z różnych folderów. Aby dodać zrobić backup folderu należy kliknąć przycisk [NEW] następnie [Backup] i kolejno wybrać folder do backup’u. Tworząc backup folderu mamy również do dyspozycji zaawansowane opcje pozwalające nam zdefiniować częstotliwość aktualizacji (ciągle, co godzinę, codziennie, co tydzień, co miesiąc, definiujemy tutaj także minutę, godzinę oraz dzień tygodnia lub miesiąca, w którym ma się dokonać aktualizacja).
Podobnie jak w dropboxie również w Wuala możemy stworzyć coś na wzór dropboxowego katalogu współdzielonego, w Wuala nosi to nazwę grupy. Wyróżniamy trzy rodzaje grupy, prywatna, publiczna oraz biznesowa (aby uzyskać dostęp do tej ostatniej niezbędne jest wykupienie opcji biznesowej). Aby stworzyć grupę należy wykonać identyczne operacje jak we wcześniej omówionych narzędziach. Czyli klikamy na przycisk [NEW] a następnie wybieramy [Group], kolejno podajemy nazwę grupy oraz rodzaj (prywatna lub publiczna). Grupa którą stworzyłem na potrzeby tego wpisu jest dostępna pod adresem: https://www.wuala.com/dobreprogramy-underface-blog/?key=GkRcyXsoOmQK .

Po utworzeniu folderu synchronizacji, folderu backup’u oraz grupy w aplikacji wuala tworzą nam się folderu ze specjalnymi ikonami. Ikony te informują nas z jakim typem folderu mamy do czynienia (sync, backup, grupa). Na poniższych screenach będą zaprezentowane oraz opisane te ikony.

Klienta webowego można uruchomić za pośrednictwem strony: http://www.wuala.com/launch/ aby aplikacja się odpaliła niezbędne jest posiadanie zainstalowane JAVA’y na komputerze. Po kliknięciu przycisku [LAUNCH] uruchomi się nam aplikacja – taka sama jak dedykowana.

Bezpieczeństwo rzecz najważniejsza

Kilka miesięcy temu (w czerwcu)wiele kontrowersji wśród użytkowników dropboxa wywołał fakt, iż do kont można było się dostać bez konieczności podania prawidłowego hasła Artukuł. Dodatkowo krążą plotki, że pracownicy dropboxa mogą uzyskać dostęp do naszych danych. Tu z ratunkiem przychodzi rozwiązanie, które zastosowali twórcy Wuala. Według zapewnień autorów jest to najbezpieczniejsza chmura w Internecie, gdyż hasło nigdy nie opuszcza naszego urządzenia (komputera lub/oraz smartfona), natomiast wysyłane pliki przed wysłaniem są szyfrowane (z wykorzystaniem AES, RSA i SHA), a następnie dzielone i wysyłane na różne serwery. Nawet twórcy nie mogą uzyskać hasła oraz dostępu do plików użytkownika.

Wuala protects your privacy
All files are directly encrypted on your desktop. Your password never leaves your computer. Not even we as the provider can access your files or your password.

Podsumowanie

Przez te kilka dni, które pozwoliły mi się w pewien sposób zapoznać z tą usługą, jednoznacznie stwierdzam, że jest to godny konkurent dropboxa. Zarówno parametry jakie dostajemy na starcie. Aplikacje służące do wymiany plików oraz zarządzania danymi. Osobiście twierdzę, że jest to aplikacja, która idzie w pierwszym szeregu z dropboxem. Może nie ma dużej pojemności ale ergonomia pracy z tym narzędziem stoi na wysokim poziomie.

Zalety

*Integracja konta z systemowym menadżerem plików,
*Dedykowana aplikacja,
*Synchronizacja oraz backup folderów z różnych lokalizacji,
*Polska wersja klienta,
*Duży bonus za rejestracje z reflinka,
*Łatwa i przyjemna praca z dedykowaną aplikacją.

Wady

*Mało miejsca na starcie,
*Brak wersji webowej nieopartej na JAVIE.

Ocena końcowa: 5
Osobiście bardzo polecam.

Chcesz uzyskać większą ilość GB na swoim koncie? Zarejestruj się z tego linka, a otrzymasz kod promocyjny, który należy wpisać podczas zakładania konta.

Jeżeli ktoś chce uzyskać wiecej GB proszę się odezwać do dodam wasze linki referencyjne do treści wpisu
 

Komentarze

0 nowych
ssn   2 #1 24.10.2011 16:33

Pojemność konta na starcie to 2GB, a max. wielkość pliku 100GB? Chyba jakaś pomyłka ;)

szpon5   10 #2 24.10.2011 16:37

Hmm, po screenach programu dla Windowsa widzę, że ma on troszkę pomieszany język polski z angielskim, ale więcej angielskiego jest :P. Jednak ma on dopisek, że jest w wersji beta.

Przy okazji pytanko. Wspomniałeś, że:
"Przy opisie klienta Desktopowego należy zaznaczyć, że plik NIE MOŻE bezpośrednio znajdować się w katalogu użytkownika (np. W:\underface\JakisPlik.txt), wyskoczy nam wtedy błąd. Aby wszystko było w jak najlepszym porządku plik musi znajdować się w jakimś katalogu,"

A w kliencie webowym tak samo jest?

HanSolo   2 #3 24.10.2011 16:38

Artykuł ciekawy, jednak coś umknęło twojej uwadze:

http://www.wuala.com/en/support/faq/c/30

Ostatnie pytanie i odpowiedź. Miejsce które dostaniemy za zapraszanie znajomych zniknie po upływie jednego roku.

Co do tego, że pracownicy dropboxa rzekomo mogą mieć wgląd w pliki użytkowników, to przecież zawsze można pliki przechowywane zaszyfrować w archiwum albo kontenerze TrueCrypta.

szpon5   10 #4 24.10.2011 16:41

ssn:
"Pojemność konta na starcie to 2GB, a max. wielkość pliku 100GB? Chyba jakaś pomyłka ;)"

Można wykupić więcej miejsca, nawet do 250 GB. I po zapraszaniu znajomych możesz sobie zwiększać pojemność darmowego konta. No trochę ci to zleci zanim dojdziesz do chociaż 50 GB hehe. Ponadto nasuwa się pytanie do ilu GB możesz zwiększać pojemność darmowego konta.

szpon5   10 #5 24.10.2011 16:53

A, czyli to miejsce, które dostaniemy za zaproszenie kogoś, zniknie po upływie roku. W takim razie dodam coś do mojej wypowiedzi wyżej. Nawet nie zdążysz pewnie sobie zwiększyć za darmo do 50 GB, bo poprzednie GB ci przepadną :P

walker13150   4 #6 24.10.2011 18:07

Po tytule zrezygnowałem z czytania. Kolejna chmura, która pewnie niczym się od innych nie różni, a dostąpiła zaszczytu jej opisania. Nudaaaa. Aaaa, a. :)

underface   14 #7 24.10.2011 18:30

@sebt
od wczoraj w trakcie testów;p możecie sie spodziewać recenzji pod koniec tyg jak czas pozwoli

HanSolo   2 #8 24.10.2011 19:45

@szpon5
Nigdy sobie nie zwiększysz za darmo do 50GB bo jest limit do 3GB - trzecie pytanie z mojego linka. Po raz kolejny sprawdza się zasada RTFM, albo raczej RTFFAQ :)

szpon5   10 #9 24.10.2011 20:00

Skoro jest 3 GB max w free no to już wiadomo dlaczego wywalają po roku miejsca zdobyte przez zapraszanie :P

  #10 24.10.2011 20:46

A co z bezpieczeństwem przechowywanych danych? Co będzie gdy nastąpi awaria tej cudownej chmury. Jakie mam gwarancje że wszystkie moje dane tam zostaną w 100% odzyskane?

underface   14 #11 24.10.2011 22:06

@kwirynus
napewno maja robiony backup
a pozatym poczytaj o macierzach, tam niektóre typu potrafią same odzyskać uszkodzoną cześć danych

jakie max 3GB? ja juz mam 3,5 wiec raczej tego limitu nie ma.

  #12 24.10.2011 23:25

@sebt
wiesz, ja robię sobie backup codziennie ponieważ na lapku mam bardzo ważne dane.

Dla danych prywatnych to może chmura jest dobra, ale danych firmy w której jestem informatykiem nigdy bym tam nie umieścił.
Ale jak ktoś to lubi to ok.

HanSolo   2 #13 25.10.2011 00:23

@underface
Czytanie ze zrozumieniem: 3GB dodatkowej przestrzeni, a nie w sumie.

szpon5   10 #14 25.10.2011 11:09

@HanSolo:
"Czytanie ze zrozumieniem: 3GB dodatkowej przestrzeni, a nie w sumie."

To pisz poprawnie, napisałeś przedtem, że: "Nigdy sobie nie zwiększysz za darmo do 50GB bo jest limit do 3GB"
Z tego bez problemu można wywnioskować, że maksymalnie do 3 GB, bo po prostu tak wynika z tej wypowiedzi.
Ok spoko, już wiemy, że dodatkowej 3 GB, czyli max 5GB, bo na start dają 2GB.

HanSolo   2 #15 25.10.2011 15:05

@szpon5
Faktycznie:) Nie ma się co kłócić bez sensu.

  #16 25.10.2011 18:58

W SkyDrive nie ma czegos takiego jak zaproszenia, limity i nic nie przepadnie po roku ani dluzej - 25GB do dyspozycji, wszystko dziala plynnie zarowno z poziomu przegladarki jak i malenkiego programu SDExplorer, a ponadto majac adres w domenie: @hotmail.com mozna logowac sie jednoczesnie do poczty jak i SkyDrive, tak wiec polecam :)

underface   14 #17 25.10.2011 19:29

@Omikron w takim razie jak wychwalasz tak tego SkyDrive to wrzuć tam plik o rozmiarze 400 MB bo limit wielkości pliku jest dość kontrowersyjny jeżeli chodzi o dzisiejsze czasy

  #18 25.10.2011 20:25

@Underface
Hmm? Male sprostowanie: ja niczego nie wychwalam, zwrocilem tylko uwage ze istnieje takze SkyDrive nie mowiac o innych jak Dropbox i GmailDrive ktore juz poznalem, chociaz zdaje sobie sprawe ze ma on wady jak wlasnie wielkosc przesylanego pliku ograniczona do bodajze 100GB. Zamierzam w najblizszym czasie wyprobowac polecana przez Ciebie aplikacje Wuala poniewaz Twoj wpis (podobnie jak poprzedni) bardzo mnie zachecil :)
Pozdrawiam :)

underface   14 #19 25.10.2011 20:58

w takim razie zwracam honor źle zrozumiałem twoją wypowiedź, a co do SkyDrive to jak ja to urzywałem to miał limit 50 MB wiec szybko zrezygnowałem. Ja tutaj przedstawiam tylko alternatywy dla tych najpopularniejszych u nas usług.

  #20 12.03.2012 22:00

Niestety u mnie odpada :/ cały dzień zmarnowałem na instalacje z powodu javy masakra i walkower...jeśli ktoś ma problem z odinstalowaniem javy to bym darował to sobie na waszym miejscu... ja idę komuś chyba przywalić tak mnie to z równowagi wyprowadziło...żartuję ;)

  #21 05.05.2012 22:10

własnie instaluję, jest ekstra, pozdr

  #22 30.08.2012 13:38

Wuala, podobnie jak SpiderOak czy IDrive, szyfruje pliki już PRZED wysłaniem, więc jest bezpieczna. I oferuje aż 5GB za darmo!

  #23 04.06.2013 12:03

Szyfrowanie danych zanim opuszczą komputer, synchronizacja dowolnych katalogów, wirtualny system plików dostępny z poziomu systemu, który zachowuje się jak dodatkowy dysk, zarządzanie z linii poleceń, klient Win i Linux. Mimo, że nie bez wad, to jak dla mnie jedna z lepszych o ile nie najlepsza chmura.

  #24 29.08.2013 07:39

Założyłem konto korzystając z Twojego linku.Przeniosłem pliki i foldery. Niestety wysyłając linki do innych osób na koncu brak klucza i nikt nie moze skorzystac z tego. Poza tym weyfikuje moj adres emailowy ale poczta nie dociera do mnie Co źle zrobiłem ?